افت درآمدهای نوکیا و تمرکز بر حقوق مالکیت معنوی تا زمان عرضه فناوری 5G

افت درآمدهای نوکیا و تمرکز بر حقوق مالکیت معنوی تا زمان عرضه فناوری 5G

بر اساس گزارش مالی نوکیا در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷، کمپانی فنلاندی طی این مدت بیش از هر کسب و کار دیگری، به بخش حقوق مالکیت معنوی و فروش یا اجاره لیسانس پتنت های خود متکی بوده است.

بخش شبکه های پهن باند عامل اصلی کاهش درآمد نوکیا بوده است

گزارش مورد بحث نشان می دهد که طی سه ماهه منتهی به ۳۰ سپتامبر، واحد فناوری های بی سیم نوکیا با فروش ۵.۷ میلیارد دلار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد افت داشته، که بخش «شبکه های پهن باند» این واحد به دلیل حضور رقبای قدرتمند در بازار چین و آمریکا موفقیت چندانی کسب نکرده، و عامل اصلی کاهش فروش محسوب می شود.

علاوه بر این، ادغام شرکت های کوچک در بازار هند، چین و آمریکا نیز بر شدت گرفتن فضای رقابتی مؤثر بوده و نوکیا پیش بینی می کند تا پایان سال جاری، بین ۴ تا ۵ درصد دیگر در زمینه شبکه های پهن باند افت فروش داشته باشد.

هرچند واحد شبکه نوکیا افزایش درآمد ۳۸.۶ درصدی خود را گزارش کرده، اما سود عملیاتی بخش ارتباطات شرکت در مجموع ۲۳ درصد افت داشته و به رقم ۳۹۵ میلیون دلار رسیده است.

البته کمپانی فنلاندی حساب ویژه ای روی فناوری ۵G خود باز کرده اما این تکنولوژی نیز در بهترین حالت پس از سال ۲۰۲۰ میلادی فراگیر خواهد شد و تا آن زمان، نوکیا با تمرکز بر حقوق مالکیت معنوی درآمد خود را افزایش خواهد داد.

جالب است بدانید که «Nokia Technologies» به عنوان واحد مسئول پتنت ها و لیسانس های نوکیا، در سه ماهه سوم امسال درآمد ۵۷۰ میلیون دلاری را ثبت کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۷ درصد رشد داشته است.

لازم به ذکر است که ۲۱۲ میلیون دلار از مبلغ مورد اشاره مربوط به غرامت دریافت شده از ال جی در خصوص نقض برخی از پتنت ها بوده و انتظار می رود با افزایش سهم بازار HMD Global و فروش هرچه بیشتر تلفن های هوشمند نوکیا، درآمدهای این بخش نیز افزایش یابد.

گفتنی است درآمدهای حاصل از حقوق مالکیت معنوی برای نوکیا تقریباً معادل سود خالص هستند و تا عرضه جهانی و عمومی فناوری ۵G، یکی از مهم ترین منابع مالی کمپانی برای اداره امور خواهند بود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato