دانشمندان یک سالن مخفی دیگر را در هرم بزرگ جیزه کشف کردند

زمان ساخت اهرام بزرگ مصر به بیش از 5000 سال قبل بر می گردد اما همچنان اسرار زیادی را در دل خود نهفته دارند. دانشمندان به تازگی با استفاده از امواج کیهانی توانسته اند یک فضای خالی بزرگ و غیر قابل دسترس را درون هرم بزرگ جیزه یا همان هرم خوفو شناسایی کنند که از حضور یک تالار مخفی خبر می دهد.

این مقاله که امروز در نشریه نیچر به چاپ رسیده نشان می دهد باستان شناسان هنوز راه درازی برای شناسایی کامل مصر باستان پیش رو دارند.

بر اساس این تحقیق که به سرپرستی «مهدی طیوبی» رئیس مؤسسه HIP فرانسه و «کونیهیرو موریشیما» از دانشگاه ناگویای ژاپن انجام شده، هنوز به قطعیت نمی توان در مورد ماهیت این فضای خالی سخن گفت، اما پژوهشگران معتقدند ویژگی های ساختاری آن حکایت از طرح از پیش تعیین شده آن در معماری هرم دارد. درون این محفظه هر چیزی می تواند باشد، اما مصر شناسان از اسباب و لوازم تدفین به عنوان محتمل ترین اشیاء در این فضا نام می برند.

این کشف به لطف همکاری دو جهان علمی متفاوت یعنی باستان شناسی و فیزیک ذرات میسر شده است. دانشمندان با اندازه گیری دقیق و طاقت فرسای میون ها (ذرات بنیادی که از اعماق فضا به زمین می رسند و توانایی عبور از میان اجسام جامد را نیز دارند) توانستند تراکم داخل هرم را ارزیابی کرده و این فضایی خالی را با طول حداقل 30 متر در هرم خوفو کشف نمایند.

متأسفانه باستان شناسان نقشه داخلی اهرام مصر از جمله هرم خوفو را در اختیار ندارند و نمی دانند این بنای عجیب چگونه ساخته شده یا چه اسراری را در خود دارد؛ فقط می دانیم هرم بزرگ جیزه بیش از 2.3 میلیون قطعه سنگ غول آسا تشکیل شده. بنابراین علیرغم کشف این اتاق اسرار آمیز، فعلاً هیچ راهی برای دسترسی و ورود به آن وجود ندارد.

مطالب مرتبط

پلان؛ کشف اسرار هرم بزرگ جیزه با استفاده از ذرات کیهانی [تماشا کنید]

چندی پیش در خبرها خواندیم که دانشمندان به تازگی یک سالن مخفی را هرم بزرگ جیزه کشف کرده اند. این تیم تحقیقاتی با استفاده از علم فیزیک ذرات و ترکیب آن با باستان شناسی موفق به این کشف شدند. در این روش از نوعی ذره بنیادی با منشأ کیهانی به نام «میون» برای شناسایی داخل هرم... ادامه مطلب

نگاهی بر معماری اهرام ثلاثه مصر، نگین درخشان قاره سیاه

اهرام ثلاثه مصر متشکل از هرم های منکورع، خفرع و خوفو (از سمت چپ به راست) در بخش غربی رود نیل بنا شده اند و تاسیس شان به سال های 2465 و 2575 قبل از میلاد باز می گردد. این هرم ها که در زمره عجایب هفت گانه دنیا قرار دارند با مشقت و سختی... ادامه مطلب

احتمال وجود تخت پادشاهی فرعون در سالن مخفی هرم بزرگ جیزه

چندی قبل در دیجیاتو گفتیم که دانشمندان با استفاده از امواج کیهانی موفق شده بودند یک فضای خالی بزرگ و غیر قابل دسترس را درون هرم جیزه یا همان هرم خوفو شناسایی کنند که خبر از حضور یک تالار مخفی می داد. در آن زمان کاربرد این حفره که اندازه ای در حد یک زمین... ادامه مطلب

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x