از طولانی ترین تا مرتفع ترین؛ آشنایی با عجیب ترین جاده های جهان

از طولانی ترین تا مرتفع ترین؛ آشنایی با عجیب ترین جاده های جهان

فرقی ندارد که پشت فرمان یک لامبورگینی ۲۵۰ هزار پوندی باشید یا یک آستین ۲۵ پوندی، این نوع مسیر است که نقش زیادی در لذت بردن از فرایند رانندگی ایفا می کند.

اکثر جاده های امروزی طوری طراحی شده اند که نقطه A را به نقطه B متصل می کنند، اما در این بین مواردی هم هستند که از لحاظ یک یا چند ویژگی شاخص بوده و به نوعی رکورددار محسوب می شوند.

در مطلب حاضر قصد داریم به برخی از جاده هایی که نامشان در کتاب گینس آمده بپردازیم. البته در همین ابتدا باید اشاره کنیم بعضی از مسیرهایی که نامشان در ادامه می آید، هنوز تمامی مراحل ثبت رکورد را پشت سر نگذاشته اند، اما به دلیل جذابیت های بالا شایستگی حضور در این لیست را دارند.

طولانی ترین: های وی ۱، استرالیا

اتوبان های وی ۱ (Highway 1) طولانی ترین راه پیوسته در جهان است که کل کشور استرالیا را در بر گرفته و حدود ۹۰۰۰ مایل (۱۴۵۰۰ کیلومتر) طول دارد.

این اتوبان بسیار طویل شهرهای بزرگی مثل ملبورن، سیدنی و پرث را به هم متل نموده و از کنار شهرهای کوچک زیادی عبور می کند. در مناطق دور دست، کیلومترها آسفالت خلوت راننده را به تجربه هیجان بیشتر ترغیب می کند!

مستقیم ترین: های وی ۱۰، عربستان سعودی

اگر به دنبال مستقیم ترین مسیر تردد خودروها در جهان باشیم، باید از های وی ۱۰ در عربستان سعودی یاد کنیم.

این اتوبان نه برای اتصال دو شهر، بلکه به عنوان یک جاده اختصاصی برای ملک فهد احداث شده و دو اتوبان ۷۵ و ۹۵ را به هم متصل می کند. های وی ۱۰ برابر با ۱۴۹ مایل (حدود ۲۴۰ کیلومتر) طول دارد.

پر پیچ و خم ترین: خیابان لمبارد، سان فرانسیسکو

خیابان لمبارد در دهه ۹۰ میلادی برای دسترسی راحت تر به ساختمان های این ناحیه از شهر احداث شد. خیابان قبلی به دلیل شیب بسیار زیاد مناسب خودروهای آن دوران نبود.

این خیابان شگفت انگیز، حدود ۴۰۰ متر طول و ۲۷% شیب دارد و برای پایین آمدن از آن راننده باید در مجموع ۱۴۴۰ درجه پیچ را پشت سر بگذارد. جالب اینکه حداکثر سرعت مجاز در خیابان لمبارد ۵ مایل (معادل ۸ کیلومتر) در ساعت تعیین شده است.

مرتفع ترین: اتورونکو، بولیوی

در حالی که در کتاب رکوردهای گینس نامی از مرتفع ترین جاده ای جهان دیده نمی شود، راه ارتباطی موجود در اطراف آتشفشان خاموش اتورونکو در کشور بولیوی مدعی این عنوان است. با توجه به ارتفاع ۵۷۹۰ متری از سطح دریا، به احتمال زیاد این راه بی رقیب بوده و جاده ای مرتفع تر از آن وجود ندارد.

به دلیل آسفالت نبودن و کمبود اکسیژن در چنین ارتفاعی، تاکنون افراد کمی در این مسیر رانندگی کرده و موفق به تماشای مناظر کم نظیر در اطراف آن شده اند.

کم ارتفاع ترین: مسیر ۹۰، رژیم غاصب صهیونیستی

در سواحل غربی دریای مرده، مسیری به نام Route 90 ساخته شده که ۳۹۳ متر پایین تر از سطح دریا است. این مسیر ۴۸۰ متر طول داشته و تا نزدیکی های مرز لبنان امتداد پیدا می کند.

سردترین: جاده استخوان ها (Road of Bones)، روسیه

این مسیر عجیب که در شرق روسیه قرار دارد، نام مخوف خود را از زندانیان گولاگ (اداره کل اردوگاه ‌های کار و اصلاح روسیه) که استخوان هایشان در زیر سطح مدفون شده، گرفته است.

"جاده استخوان ها" طولی برابر با ۱۲۵۸ مایل (۲۰۲۴ کیلومتر) داشته و دمای آن تا منفی ۶۷ درجه سانتی گراد می رسد. در چنین شرایطی حتی اگر بخاری خودرو موفق به زنده نگه داشتن سرنشینان شود، احتمال اینکه آنها از دست خرس های گرسنه جان سالم به در ببرند، بسیار کم است.

قدیمی ترین: ویا آپیا، ایتالیا

گودال های بزرگ، قسمت های معیوب زیاد و بوته های روییده در کناره ها همگی خبر از قدمت زیاد جاده ویا آپایا می دهند. برخی از بخش های این مسیر تاریخی ۳۱۲ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده و از آن زمان تاکنون همواره مورد استفاده قرار گرفته است.

ویا آپیا در جنوب شرق ایتالیا واقع شده و توسط یکی از سلاطین رومی برای جابجایی جنگجویان احداث شده بود. امروزه بقایای این راه یکی از جاذبه های توریستی پربیننده به شمار می رود. این راه باستانی در نزدیکی های رم کماکان به عنوان پیاده راه کاربرد دارد.

پر شیب ترین: خیابان بالدوین، نیوزیلند

خیابان ۳۵۰ متری بالدوین واقع در شهر دانیدین (Dunedin) نیوزیلند، از ابتدا تا انتهای خود ۶۹.۲ متر تغییر ارتفاع پیدا می کند که با این حساب میانگین سراشیبی آن ۱:۵ می شود.

اما در پر شیب ترین قسمت این رقم به ۱:۲.۸۶ رسیده و بالا رفتن از آن فشار فوق العاده زیادی را به پاهای انسان وارد می کند. در این خیابان ۳۴ خانه وجود دارد که به احتمال بسیار ساکنین آن اکنون ورزشکاران خوبی شده اند!

طولانی ترین تونل جاده ای: تونل لاردال، نروژ

تونل لاردال در نروژ در مسیر اصلی بین شهرهای برگن و اسلو قرار دارد. این تونل با ۱۵.۲ مایل (۲۴.۵ کیلومتر) طول رکورددار گینس بوده و برای احداث آن ۱۱۳.۱ میلیون دلار هزینه صرف شده است. ساخت این تونل نزدیک به ۵ سال زمان برده و اکنون ۱۷ سال است که عبور و مرور در آن جریان دارد.

نکته جالب اینکه علی رغم طول زیاد، به لطف تجهیزات پیشرفته هوای داخل تونل لاردال بسیار تمیز و عاری از دود و گردو غبار است.

عریض ترین: جاده Monumental Axis، برزیل

خیابان Monumental Axis در پایتخت برزیل یعنی برازیلیا واقع شده و با ۱۲ لین (lane) برابر با ۲۵۰ متر پهنا دارد.

این خیابان ۱.۸ مایل (۲.۹ کیلومتر) طول داشته و مسیرهای رفت و برگشت آن به دلیل وجود فضای سبز و بناهای متعدد در میان این دو، دور از هم هستند.

جنوبی ترین: مسیر بین ایستگاه McMurdo و Amundsen-Scott در قطب جنوب

در قطب جنوب و بر روی سطوح یخ زده مسیری بین ایستگاه های مک موردو و اموندسن-اسکات ساخته شده که فقط برای تردد خودروهای ویژه کاربرد دارد.

در این مسیر ۹۰۰ مایلی (۱۴۵۰ کیلومتر) ۴۰ روز طول می کشد تا کامیون های برف نورد با سورتمه های حاوی سوخت و مواد مورد نیاز فاصله بین دو ایستگاه را طی کنند. بدیهی است که در صورت استفاده از خودروهای سبک تر این زمان تا حد چشمگیری کاهش می یابد.

عمیق ترین تونل جاده ای: تونل Eiksund ، نروژ

تونل ایکساند در نروژ با ۲۸۷ متر ارتفاع پایین تر از سطح دریا، عنوان عمیق ترین تونل را به خود اختصاص داده است. این تونل ۵۳ میلیون پوندی ۴.۸ مایل (۷.۷ کیلومتر طول) داشته و جزیره Hareidlandet را به خاک نروژ متصل می کند.

ایکساند در سال ۲۰۰۸ افتتاح شده و روزانه حدود ۲۹۰۰ خودرو از داخل آن عبور و مرور می کنند.

طولانی ترین پل جاده ای: Bang Na Expressway، بانکوک

تایلندی ها با ساخت پل بنگ نا اکسپرس وی نام خود را به عنوان سازنده طولانی ترین پل جاده ای جهان وارد کتاب گینس کرده اند.

این پل عجیب و غریب ۳۳.۵ مایل (حدود ۵۵ کیلومتر) طول داشته و در ساخت آن ۳.۸۴ میلیون تن بتن به کار رفته است. بد نیست بدانید این حجم ۱۵ برابر بتن استفاده شده در ورزشگاه ویمبلی لندن بوده و کل پل در مجموع ۷۷۰ میلیون پوند هزینه در طول ۵ سال ساخت، روی دوش تایلندی ها گذاشته است.

مرتفع ترین پل جاده ای: Millau Viaduct، فرانسه

با ارتفاعی برابر با ۲۴۴.۹۶ متر از سطح زمین (در بلندترین قسمت)، پل میلو در تارن ولی فرانسه مرتفع ترین پل جهان شناخته می شود. این پل بسیار زیبا توسط شرکت انگلیسی Foster + Partners طراحی شده و ۲۴۶۰ متر طول دارد.

ساخت پل میلو از زمان امضای قرار داد تا زمان افتتاح ۱۱ سال طول کشیده و ۲۷۲ میلیون پوند بودجه برای آن صرف شده است. این پل پاریس را به نواحی مدیترانه ای متصل می کند.

نظرات ۲۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato