اپل در افزایش تنوع نژادی و جنسیتی کارمندان خود چندان موفق نبوده است

اپل در افزایش تنوع نژادی و جنسیتی کارمندان خود چندان موفق نبوده است

شرکت های دنیای فناوری در سال های اخیر تلاش ویژه ای را به استخدام زنان و اقلیت های نژادی اختصاص داده اند که کمپانی اپل نیز با پیروی از این روند، همواره سعی کرده فرصت های بیشتری را در اختیار این اقشار قرار دهد.

اما آمارهای اخیر شرکت ساکن کوپرتینو نشان می دهند که اپل در بالا بردن تعداد نیروهای زن خود موفق نبوده و در جذب کارکنان سایر نژادها (سیاهپوست، آسیایی و...) نیز پیشرفت چندانی نداشته است.

۵۴ درصد از کارمندان اپل سفیدپوست هستند

بر اساس اعداد و ارقام موجود تا اول تابستان امسال، تنها یک سوم از کارمندان اپل را زنان تشکیل می دهند که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ثابت مانده است. این در حالی است که نسبت تعداد کارکنان از نژادهای مختلف (به جز آسیایی ها) نیز فقط ۱ درصد افزایش داشته و به ۲۳ درصد رسیده، و آمار کارمندان سفیدپوست هم با ۲ درصد کاهش حالا ۵۴ درصد شده است.

جالب است بدانید که کمپانی اپل ۱۳۰ هزار کارمند دارد که ۸۳ هزار نفر از آنها در خاک آمریکا حضور دارند. البته این ارقام علاوه بر مهندسان، طراحان و کارکنان حوزه محصولات، شامل کارمندان اپل استور نیز می شود؛ اما مشخص نیست که آیا اپل کارکنان فروشگاه های خود را هم در آمار مذکور لحاظ کرده است یا خیر.

لازم به ذکر است که طی سه سال گذشته نرخ جذب کارمندان زن زیر ۳۰ سال در اپل با افزایش ۵ درصد، به ۳۶ درصد رسیده که مجموعاً آمار نیروهای زن کمپانی را با ۲ درصد افزایش، به ۳۷ هزار نفر رسانده است. در ضمن طی دوره مذکور حضور زنان در نقش های مدیریتی نیز تنها ۱ درصد افزایش داشته که رشد قابل توجهی به حساب نمی آید.

گفتنی است طبق اظهارات اپل، استخدام نیروهایی که در حالت عادی کمتر مورد توجه قرار می گیرند (زنان، سیاه پوستان، سرخ پوستان، ساکنین جزایر اقیانوس آرام، مردمان آمریکای لاتین و...) از جولای ۲۰۱۶ تا جولای ۲۰۱۷ افزایش چشمگیری داشته و ۵۰ درصد از کل استخدام های شرکت را شامل شده است.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato