کشور چین می خواهد تا سال 2040، یک شاتل فضایی با سوخت هسته ای بسازد

کشور چین می خواهد تا سال 2040، یک شاتل فضایی با سوخت هسته ای بسازد

سازمان تکنولوژی و علوم هوافضای چین (CASC) که اصلی ترین پیمانکار برنامه های فضایی چین به حساب می آید اخیراً از نقشه راه جاه طلبانه خود برای برنامه های فضایی این کشور تا سال ۲۰۴۰ میلادی و بعد از آن پرده برداشته است.

نقشه راه کمپانی با گسترش خانواده موشک های Long March آغاز می شود که از سال ۱۹۷۰ فعال بوده اند. لانگ مارچ ۳ که موشکی بسیار کم هزینه است، تا سال ۲۰۲۰ آماده می شود و با فروش سرویس های پرتاب آن به سایر کشورها، بخشی از هزینه های CASC تامین می گردد. بعد از این، نوبت به یک هواپیمای چند بار مصرف فضایی می رسد که تولیدش تا سال ۲۰۲۵ به اتمام رسیده و تماماً برای توریسم فضایی مورد استفاده قرار می گیرد.

لانگ مارچ ۹ تا سال ۲۰۳۰ میلادی، نخستین پرتاب خود را پشت سر می گذارد. این موشک، بسیار سنگین وزن بوده و می تواند وزنی معادل ۱۰۰ تُن را با خود به مدار پایینی زمین ببرد. برای مقایسه، موشک فالکون هوی اسپیس اکس که اواخر امسال یا اوایل سال آتی میلادی شروع به کار می کند، ظرفیتی معادل ۷۰ تُن دارد. اگرچه تمام موشک های فعلی چین یک بار مصرف هستند، هدف غایی آن است که تمام موشک های فعلی لانگ مارچ تا ۲۰۳۵ قابل استفاده مجدد باشند.

این کمپانی در نقشه راه خود، به تولید شاتلی فضایی تا سال ۲۰۴۰ میلادی هم اشاره کرده است که تنها می دانیم از سوخت هسته ای بهره می برد و اطلاعات دیگری درباره اش منتشر نشده. در مجموع بر کسی پوشیده نیست که چین برنامه های جاه طلبانه ای برای فضا دارد و مشاهده چنین نقشه راهی بسیار جالب به نظر می رسد. گفتنی است چینی ها پیشتر اعلام کرده بودند که سال آتی به اکتشاف بخش تاریک ماه رفته و تا سال ۲۰۳۶ هم انسان را روی ماه فرود می آورند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato