اپل ساعات کاری غیرقانونی در خطوط تولید فاکسکان را تأیید کرد

اپل ساعات کاری غیرقانونی در خطوط تولید فاکسکان را تأیید کرد

آیفون های اپل از زمان معرفی نسخه اول همواره جزء محبوب ترین موبایل های بازار بودند که با فروش بالای خود، سود سرشاری را روانه جیب کمپانی ساکن کوپرتینو کرده اند. اما یکی از انتقادات همیشگی به اپل در زمینه آیفون، شرایط کاری طاقت فرسای کارخانه های تولیدی این محصول بوده است.

اکنون بار دیگر زمزمه هایی از قانون شکنی فاکسکان (تولیدکننده اصلی آیفون های اپل) به گوش می رسد که بنا بر گزارشات، از ۶ دانشجوی کارآموز در خطوط تولید آیفون ۱۰ روزانه بیش از ۱۱ ساعت کار کشیده که این موضوع خلاف مقررات کاری کشور چین در قبال دانشجویان کارآموز است.

البته در گزارشات مورد بحث آمده که این دانشجویان به صورت داوطلبانه شیفت های کاری طولانی مدت را انتخاب کرده اند؛ اما با این حال طبق اطلاعات موجود به نظر می رسد کار اجباری برای کسب «تجربه عملی» به عنوان بخشی از الزامات فارغ التحصیلی دانشجویان مورد اشاره مطرح شده که در نوع خود جالب توجه است.

دانشجویان در هر شیفت کاری ۱۲۰۰ ماژول دوربین آیفون ۱۰ را مونتاژ می کرده اند

هرچند این نخستین باری نیست که کمپانی اپل به دلیل تخلفات کارخانه فاکسکان در مقام اتهام قرار می گیرد و کار به جایی رسیده که «تری گو» مدیر عامل فاکسکان اظهار داشته در صورت ادامه شکایات، تمام کارکنان خط تولید را با ربات ها عوض خواهد کرد. لازم به ذکر است که به گزارش یکی از دانشجویانی که روزانه ۱۱ ساعت در فاکسکان کار می کرد، آنها در هر شیفت کاری ۱۲۰۰ ماژول دوربین آیفون ۱۰ را مونتاژ می کرده اند که بعید است رباتی با این سرعت و دقت توسعه یافته باشد.

گفتنی است اپل هم به صورت جداگانه موضوع را بررسی کرده و در اظهار نظر رسمی خود اعلام نموده: «تحقیقات ما نشان می دهد که دانشجویان به صورت داوطلبانه کار کرده و حقوق و مزایا نیز دریافت کرده اند، اما نباید به آنها اجازه داده می شد بیشتر از زمان کاری قانونی در خط تولید مشغول بمانند.»

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato