در سراشیبی سقوط؛ تسلا هر دقیقه 8,000 دلار سرمایه بر باد می دهد

در سراشیبی سقوط؛ تسلا هر دقیقه 8,000 دلار سرمایه بر باد می دهد

در سراشیبی سقوط؛ تسلا هر دقیقه 8,000 دلار سرمایه بر باد می دهد

ایلان ماسک یکی از پر سر و صداترین و جنجالی ترین شخصیت های حال حاضر جهان است. این نابغه ثروتمند و به اعتقاد برخی نمایش گردان ماهر، برنامه های زیادی برای نجات کره زمین دارد؛ اما با وجود نبوغ و مهارت بالا در جلب توجه، به نظر می رسد که او در دنیای تجارت حرف چندانی برای گفتن ندارد.

چند روز پیش باب لوتز که این روزها تقریبا همه را از دم تیغ انتقادات خود می گذراند، پیش بینی کرد تسلا پیش از سال ۲۰۱۹ از گردونه رقابت حذف خواهد شد. این مدیر با تجربه که سابقه فعالیت در شرکت های بزرگی مثل جنرال موتورز، ب ام و و کرایسلر را در کارنامه دارد، دلیل این امر را به عواملی مثل عدم کنترل هزینه ها و تولید ناکارآمد نسبت می دهد.

باب لوتز: شاید ماسک ناجی جهان باشد، اما در حال حاضر او تاجر خیلی ضعیفی است!
از آنجایی که تسلا مدام در حال ضرردهی بوده، بلومبرگ از سال گذشته داده هایی را در رابطه با شرایط اقتصادی این کمپانی جمع آوری کرده است. بر اساس یافته های این پایگاه خبری معتبر که به نوعی با گفته های آقای لوتز نیز همخوانی دارد، تسلا در هر دقیقه ۸.۰۰۰ دلار از سرمایه سهامداران خود را بر باد می دهد؛ به عبارت دیگر ۴۸۰.۰۰۰ دلار در هر ساعت و ۱.۱۵۲۰.۰۰۰ دلار در روز.

با توجه به محاسبات بلومبرگ، چنانچه زیان دهی تسلا با این روند ادامه پیدا کند، روز دوشنبه ششم آگوست سال ۲۰۱۸ و در ساعت ۲:۱۷ بامداد به وقت نیویورک سرمایه های تسلا کاملا تمام خواهند شد.

تسلا سرمایه نقد بسیار زیادی دارد، اما اگر با همین وضعیت ادامه بدهد در آگوست سال آینده تمامی این پول ها تمام خواهد شد. حتی بلومبرگ با محاسبه زمان دقیق آن اعلام کرده است که در روز ۶ اگوست سال آینده و در ساعت ۲.۱۷ صبح تسلا را می توان یک شرکت ورشکسته قلمداد کرد.

تسلا همچنان به پول زیادی نیاز دارد. یکی از بزرگ ترین مشکلات تسلا تولید انبوه مدل ۳ است و این شرکت تنها توانسته ۲۶۰ نسخه در بخش سوم سال تولید کند. تا بدین جا اکثر کسانی که این خودرو را پیش خرید کرده اند، سفارش های خود را لغو نکرده اند اما اگر وضعیت به همین منوال پیش برود و کسانی که پیش خریدها را انجام داده اند، سفارش خود را لغو کنند تسلا بدون تزریق پول قطعا ورشکست خواهد شد.

گرچه پیش فروش ۱۰۰۰ عددی مدل رودستر می تواند ۲۵۰ میلیون دلار دیگر به این شرکت تزریق کند اما کافی نخواهد بود. این در حال است که استقبال از آن بسیار کمتر از مدل ۳ به دلیل قیمت بسیار بالای آن است.

در نهایت باید دید که تسلا با تولید انبوه مدل ۳ چه می خواهد بکند و اگر توانایی تولید انبوه را نداشته باشد شرکت های بزرگ رقیب همچون اپل و گوگل از همین الان دندانهایشان را برای خرید احتمالی تسلا تیز کرده اند.

این کمپانی چندی پیش از محصولات جدید خود یعنی کشنده و رودستر فوق سریع با قیمتی در حدود ۲۰۰ هزار دلار رونمایی کرد که به اعتقاد برخی قیمت بالای رودستر نشان دهنده اوضاع مالی نامساعد تسلا است. آنطور که یکی از تحلیلگران بلومبرگ پیش بینی نموده، تا میانه های سال ۲۰۱۸ تسلا به تزریق ۲ میلیارد دلار سرمایه جدید نیاز دارد.

مساله دیگر اینکه سرمایه گذارانی که چند ماه پیش با پرداخت ۱.۸ میلیارد دلار، بدهی های تسلا را تسویه کردند، هنوز به اصل پول خود نرسیده اند. به هر ترتیب آنچه مشخص است اینست که تسلا از لحاظ مالی درگیر بحران بوده و ایلان ماسک احتمالا سناریوی فروش دارایی های شرکت را دنبال خواهد کرد.

در حال حاضر ماسک ۲۰ درصد از سهام تسلا را در اختیار دارد. آیا او راضی خواهد شد که بخشی از سهم خود را برای خروج از بحران مالی واگذار کند؟ سال آینده سال بسیار مهمی برای خودروساز کالیفرنیایی بوده و پاسخ این سوال و سوالاتی از این دست مشخص خواهد شد.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل