آتشفشان آگونگ بالی در آستانه فوران؛ احتمالاً دمای کره زمین افزایش می یابد

آتشفشان آگونگ بالی در آستانه فوران؛ احتمالاً دمای کره زمین افزایش می یابد

در هفته های اخیر آتشفشان «آگونگ» در اندونزی خاکسترهای بسیاری را در هوا پخش کرده. دانشمندان آتشفشان شناس نیز هشدار داده اند که آگونگ احتمالاً به زودی فوران قدرتمندی خواهد داشت.

این آتشفشان که در جزیره بالی اندونزی قرار دارد همچنان خاکسترهایی به ارتفاع ۴۰۰۰ متر را در هوا پخش می کند و گدازه های بسیاری نیز از آن خارج می شوند. این اتفاق موجب شده حدود ۹۰۰ پرواز فرودگاه بالی لغو گردند و به دنبال آن، بیش از ۱۲۰ هزار توریست بلا تکلیف شوند.

در پی پخش شدن خاکستر در هوا حدود ۹۰۰ پرواز لغو شده اند.

با توجه به اینکه از فوران قبلی این قله در سال ۱۹۶۳مدت زیادی می گذرد، برخی از محققان خبر از احتمال وقوع بالای ۵۰ درصدی فورانی قدرتمند در آینده نزدیک را می دهند. بر اساس پژوهش ها این فوران می تواند موجب افزایش آب و هوای تمام کره زمین شود.

از سوی دیگر برخی از محققان معتقدند که در نهایت وضعیت پرتاب خاکستر ها و گدازه ها ممکن است تا هفته ها ادامه پیدا کند و در نهایت فوران قوی اتفاق نیفتد.

فوران احتمالی قله آگونگ می تواند دمای کره زمین را افزایش دهد.

پیشتر یکی از ماهواره های ناسا به تغییرات دمایی دهانه آتشفشان پی برده بود. همچنین مقامات بالی اولین بار حدود ۲ ماه پیش به زمین لرزه هایی در اطراف قله پی بردند و دستور تخلیه ۱۰۰ هزار نفر از مناطق اطراف آتشفشان تا فاصله ۱۰ کیلومتری از دهانه آن را دادند.

در صورت فوران زمین های زراعی بسیاری نابود خواهند شد.

در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار نفر از شهروندان این کشور در ۲۲۵ پناهگاه اسکان داده شده اند و البته تخلیه همچنان ادامه دارد. همچنین ده ها هزار نفر از روستاییان حاضر به تخلیه مناطق بحرانی نیستند؛ زیرا تصور می کنند منطقه امن است یا حاضر به رها کردن زمین های کشاورزی شان نمی شوند.

بسیاری از روستاییان حاضر به رها کردن زمین های کشاورزی خود نیستند.

در صورتی که فوران قوی اتفاق افتد، می تواند زمین های زراعی بسیاری را نابود کند و هر انسانی که در فاصله ۱۰ کیلومتری آن باشد را به کام مرگ بکشاند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato