بیل گیتس: تعداد قربانیان ایدز در یک دهه گذشته نصف شده است

بیل گیتس که در زمینه مبارزه با ایدز دستی بر آتش دارد، روز جمعه و همزمان با روز جهانی ایدز نموداری را در توییتر منتشر کرده که نشان می دهد تعداد مرگ و میرهای مرتبط به این بیماری از ۱.۹ میلیون در سال ۲۰۰۵ به ۱ میلیون در سال گذشته رسیده است.

ویروس عامل بیماری ایدز نخستین بار حدود چهار دهه قبل شناسایی شد و نخستین مورد آن ثبت شده آن در ایران به سال ۱۳۶۶ برمی گردد که یک کودک شش ساله به آن مبتلا شده بود.

این بیماری در دهه های گذشته قربانیان بسیاری داشته اما پیشرفت های پزشکی در سال های اخیر  تا حد زیادی آن را قابل کنترل ساخته است.

گیتس روز جمعه در کنار توییت نمودار مربوط به کاهش چشمگیر قرنیان ایدز، نوشته است:

نمودار پیشرفت مبارزه با ایدز به این ترتیب است. اکنون دنیا بیش از هر زمان دیگری به تعهد بر مبارزه با ایدز نیاز دارد

نمودار کاهش قربانیان ایدز

در این تصویر می بینیم که تعداد افرادی که به خاطر مصرف داروهای ضد ویروس HIV از مرگ نجات پیدا کرده اند در فاصله بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ از ۲۰۰ هزار نفر به ۱.۲ میلیون نفر رسیده است (نمودار آبی).

به عبارت دیگر برای نخستین بار از زمان کشف این ویروس مهلک، تعداد افرادی که قربانی آن شده اند از تعداد بیمارانی که از مرگ رهایی یافته اند کمتر بوده است.

اگرچه در حال حاضر درمانی برای ویروس HIV وجود ندارد اما داروهای جدید توانسته اند ویروس ها را در بدن سرکوب کرده و از افزایش آنها جلوگیری کنند. گفتنی است که کنترل تعداد ویروس ها در سطح پایین باعث کاهش علائم بیماری می شود.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟