همه چیز درباره آیفون 13
محققان حالا می دانند که خیره شدن به خورشید چه خساراتی به چشم می زند

محققان حالا می دانند که خیره شدن به خورشید چه خساراتی به چشم می زند

طی آخرین کسوفی که در ایالات متحده قابل رویت بود، زنی جوان برای شش ثانیه به خورشید خیره شد؛ بدون اینکه عینک مخصوصی برای محافظت از بینایی اش به چشم داشته باشد. وی سپس برای ۲۰ ثانیه دیگر هم با عینک مخصوص کسوف به این پدیده نگاه کرد؛ اما اتفاقی که نباید می افتاد، افتاده بود. چهار ساعت بعد، بینایی او به شکل تار درآمد و تنها قادر به مشاهده سیاهی بود.

اما این اتفاق ناخوشایند برای وی، به معنای کسب اطلاعات بیشتر درباره پیامدهای خیره شدن به خورشید در سطح سلولی بود. تقریباً ۹۰ درصد از بزرگ سالان آمریکایی، کسوف ماه آگوست را تماشا کردند. این رویداد که موجی از هیجان را به راه انداخته بود، «خورشیدگرفتگی بزرگ آمریکا» نامیده شد.

هنگامی که زن ۲۰ و چند ساله به صورت مستقیم به خورشید نگاه کرد، ۷۰ درصد این سیاره با ماه پوشیده شده بود. سه روز بعد، وی به سراغ پزشکان رفت و به آنها اطلاع داد که با خیره شدن به سیاره عظیم الجثه ای که می تواند با پرتوهایش چشمان را بسوزاند، به بینایی خود آسیب زده است.

چشم پزشکان به ثبت تصاویری از چشمان وی پرداختند که به لطف پیشرفت های حاصل شده در نورشناسی، جزییات بسیار زیادی را برای اولین بار به نمایش می گذارند. این تصاویر نشان داد که هر دو چشم، به خصوص گیرنده های نوری چشم چپ آسیب دیده اند. متاسفانه، در حال حاضر هیچ درمانی برای خساراتی ناشی از خیره شدن به خورشید (یا در اصطلاح تخصصی، رتینوپاتی) وجود ندارد؛ در سال ۱۹۶۲، مردی به صورت مستقیم به خورشیدگرفتگی نگاه کرد و امروز تنها قادر به استفاده از چشم راست خود است.

با این همه، محققان امیدوارند که این تصاویر تازه به درک عمیق تری از این وضعیت پزشکی منجر شود و کشف راه های درمانی را در پی داشته باشد. در این بین، محققان لازم دیده اند که یک بار دیگر خطرات نگاه کردن به خورشید را به نسل جوان یادآوری کنند؛ هرچند که اگر منصف باشیم، به مردم آمریکا درباره خورشیدگرفتگی اخیر هشدارهای کافی داده شده بود.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato