ردپای حیات فرازمینی که شاید در اتمسفر زمین پنهان شده است

به تازگی حیات روی زمین سرچشمه اتفاقات عجیبی در اتمسفر آن شده که به عقیده محققان این امر می تواند سرنخ های لازم را در خصوص حیات فرازمینی فراهم کند.

این در واقع نتایج حاصل از تحقیقی است که روی ایزوتوپ های مختلف نیتروژن‌ موجود در هوا انجام شده و در نشریه ای به نام پیشرفت های علمی یا Science Advances نیز انتشار یافته است.

اگرچه انسان‌ها نیاز شدیدی به اکسیژن برای ادامه‌ی حیات خود دارند، اما قسمت اصلی اتمسفر زمین را نیتروژن تشکیل می‌دهد. این عنصر به سه شکل مختلف در جو زمین وجود دارد؛ متداولترین نوع این عنصر سبکترین آن نیز هست اما در مقابل کمیابترین شکل نیتروژن از دیگر انواع آن سنگین‌تر است. با این همه براساس اعلام نظر تازه دانشمندان نیتروژن سنگین همچون گذشته کمیاب نیست و نباید اینطور باشد.

malltina

لارنس یانگ دانشمند علوم جوی در دانشگاه رایس آمریکا دراین باره گفت:

«باور نمیکردیم که اندازه‌گیریمان درست باشد و یکسال خود را توجیه کردیم که محاسباتمان درست است.»

اما هرچه بیشتر این تیم پژوهش های خود را به جلو می برد، نیتروژن سنگین بیشتری از میزان پیش بینی شده در جو زمین می‌یافت. دانشمندان در جریان آزمایشات خود گونه خاصی از باکتری ها را که هم تولیدکننده و هم مصرف کننده نیتروزن هستند مورد بررسی قرار دادند تا دریابند که آیا میزان اضافه نیتروژن سنگین حاصل فعالیت این باکتری هاست یا خیر.

در ادامه مشخص شد که اینطور نیست و باکتری ها نتنها نیتروژن زیادی مصرف نمی کنند بلکه بخش قابل توجهی از آن را نیز مصرف می کنند.

همین مساله باعث شد که دانشمندان منشاء این نیتروژن را در لایه های بالایی جو جویا شوند. آنها برای این منظور جریان الکتریسیته را از میان ترکیب گازهایی که معمولا در جو یافت می گردد عبور دادند چراکه این ساده ترین راه برای شبیه سازی جو بالایی زمین روی سطح آن بود. طبق یافته آنها این اتمسفر شبیه سازی دست کم در مواردی که فشار هوا کم باشد حجم قابل توجهی نیتروژن سنگین تولید می کند.

یافته های آنها ارتباط مستقیمی با حیات روی سیارات دیگر داشت چراکه همین فرایندی که دانشمندان برای مطالعه خود روی زمین شبیه سازی کردند هم اکنون در ارتفاعی برابر با فاصله ایستگاه فضایی بین المللی از زمین رخ می دهد. بخشی از نیتروژن سنگینی که در این ارتفاع تولید می شود بعد از پایین آمدن در جو توسط باکتری های موجود در سطح شکسته می شود و همین مساله توازن موجود در نیتروژن جو را بر هم می زند.

اتمسفر سیاراتی دیگری که حیات دارند، شاید دقیقاً مشابه جو زمین نباشد اما می‌تواند پویایی مشابهی از خود نشان دهد تا دانشمندان بتوانند از آن به عنوان سرنخی برای یافت سیاره‌های فراخورشیدی قابل سکونت بهره برند.

به بیان دیگر اگر زمین سیاره ای بیگانه بود آنگاه دانشمندان می توانستند سهم نیتروژن سنگین آن را مشاهده نموده و می دانستنند که حیات روی سطح این سیاره نسبت انواع مختلف نیتروژن را که به صورت طبیعی در این سیاره تولید می شود اندکی جابجا می نماید که در واقع این را میتوان اثرانگشت حیات در جو زمین دانست.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

زیر سطح سیاره کوتوله «سرس» احتمالاً یک اقیانوس پنهان شده است

مطالعات جدید نشان می‌دهند که زیر سطح سیاره کوتوله «سرس» (Ceres) دریا قرار دارد. تا پیش از این تصور می‌شد این جرم که بزرگ‌ترین سیارک منظومه شمسی به شمار می‌رود، خشک است.سرس با قطر ۹۴۵ کیلومتر بزرگ‌ترین سیارک در کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری به شمار رفته و سال ۱۸۰۱ توسط یک اخترشناس ایتالیایی... ادامه مطلب

کشف کلاس جدیدی از ستارگان که امکان زندگی فرازمینی را قوت می‌بخشد

فسفر یکی از عناصر اصلی زندگی محسوب می‌شود اما در جهان عمومیت چندانی ندارد. اخیرا اخترشناسان موفق به کشف نوع جدیدی از ستارگان شده‌اند که غنی از فسفر است و می‌تواند به معنای وجود زندگی فرازمینی باشد.فسفر یکی از ۶ المان ضروری برای زندگی روی زمین شامل کربن، هیدورژن، نیتروژن، اکسیژن و گوگرد است. در... ادامه مطلب

اسپیس‌اکس برنده شد؛ پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا در کنار ULA

وزارت دفاع آمریکا در قراردادی به ارزش چند میلیارد دلار شرکت‌های اسپیس‌اکس و United Launch Alliance را برای پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا انتخاب کرد.اسپیس‌اکس و ULA موفق شدند با کنار زدن رقبایی همچون «نورثروپ گرامن» و «بلو اریجین» ارسال ماهواره‌های وزارت دفاع آمریکا در بازه پنج ساله (۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷) را بر عهده بگیرند. طبق... ادامه مطلب

چرا فضانوردان به جای مداد، از «قلم فضایی» استفاده می‌کنند؟

از یک نت‌برداری سریع گرفته تا خطاطی‌هایی که دل بیننده را می‌ربایند، ما انسان‌ها معمولا نوشتن را دست کم می‌گیریم. اما در فضا که قواعدی بسیار متفاوت از کره زمین وجود دارد، فضانوردان چطور قادر به نوشتن هستند؟ هرچه نباشد، گرانشی وجود ندارد که جوهر خودکار را پایین نگه دارد، بنابراین چطور می‌توان سر و... ادامه مطلب

باورهای قبلی درباره مریخ زیر سوال رفت؛ سیاره سرخ در گذشته پوشیده از یخ بوده

تا مدت‌ها تصور می‌شد مریخ در گذشته سیاره‌ای گرم و مرطوب بوده اما مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد سطح این سیاره پوشیده از صفحات یخ بوده و قسمت اعظم آب سطح آن ناشی از ذوب شدن یخچال‌ها بوده است.شواهد متعددی وجود دارند که نشان می‌دهد مریخ در گذشته سیاره ای مرطوب بوده است. اطلاعات جمع آوری... ادامه مطلب

از پرواز تا بازگشت اژدها؛ اسپیس ایکس چگونه با کرو دراگون تاریخ سازی کرد؟

یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های فضایی امروز با موفقیت به پایان رسید و فضانوردان ناسا که تقریبا دو ماه پیش پس از نزدیک به یک دهه از خاک ایالات متحده آمریکا به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) فرستاده شده بودند، با کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس به زمین رسیدند.در سال‌های گذشته فعالیت‌ شرکت‌های خصوصی در حوزه... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟