اسپرم، ابزار جدید محققان برای تزریق دارو به تومورهای سرطانی

اسپرم، ابزار جدید محققان برای تزریق دارو به تومورهای سرطانی

یکی از متداول ترین راه های درمان سرطان شیمی درمانی است اما از آنجایی که در این روش سلول های سالم نیز تخریب می شوند، اثرات جانبی بسیاری به دنبال دارد.

پیدا کردن روشی برای درمان این بیماری مهلک که به حداقل اثرات جانبی منجر شود یکی از چالش هایی است که محققان به دنبال غلبه بر آن هستند.

یکی از تیم های فعال در این زمینه به نام «انستیتو تحقیقات مواد و حالت جامد لیبنیز» به تازگی نشان داده اند که می توان از اسپرم به عنوان ابزاری برای انتقال مؤثر دارو استفاده کرد.

اسپرم ها از مزایای زیادی برای انتقال داروها برخوردارند برای مثال آنها به صورت طبیعی در حال حرکت هستند، با ایجاد روکش برای داروها از درز کردن یا رقیق شدن آنها جلوگیری کرده و در برابر آنزیم های مهاجم از این مواد محافظت می کنند.

علاوه بر این برخلاف دیگر سلول ها و باکتری های خارجی به تحریک سیستم ایمنی بدن یا ایجاد کلونی های ناخواسته منجر نمی شوند.این محققان از طریق خیساندن داروها در اسپرم آنها را به درون اسپرم وارد کرده و سپس با استفاده از کلاهک های مغناطیسی آنها را به سمت سلول های سرطانی هدایت کرده اند.

هنگام برخورد این مواد با توده سرطانی چنگک های کلاهک باز شده و اسپرم ماده را به درون سلول های سرطانی منتقل می کند، این در حالی است که در روش های دیگر داروها تا این حد به سلول نفوذ نمی کنند.

این تیم تحقیقاتی با استفاده از این روش دارویی به نام «دوکسوروبیسین» (Doxorubicin) را به یک تومور آزمایشی تزریق کرده و طی ۷۲ ساعت ۹۰ درصد از حجم آن را کاهش داده اند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato