کاهش امید به زندگی در آمریکا به خاطر افزایش مرگ بر اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر

آمارهای رسمی نشان می دهند که شاخص امید به زندگی در آمریکا برای دومین سال پیاپی با کاهش مواجه شده است. رقم مذکور در سال جاری برابر با ۷۸.۶ سال است، در حالی که در دو سال گذشته میانگین امید به زندگی برابر با ۷۸.۷ و ۷۸.۸ سال بوده است.

گرچه هنوز هم بالاترین علت مرگ و میر در آمریکا حملات و بیماری های قلبی و عروقی است، اما مهمترین عاملی که سبب کاهش جزئی شاخص امید به زندگی در این کشور پیشرفته شده آمار نسبتاً بالای مرگ بر اثر مصرف بیش از حد (overdose) دارو و مواد مخدر اعلام شده. بر این اساس در سال ۲۰۱۷ حدود ۶۳ هزار نفر از آمریکایی ها تنها به همین دلیل جان خود را از دست داده اند.

شاخص امید به زندگی

اگر این ارقام را با آمارهای مشابه سال ۲۰۱۵ مقایسه کنید درمی یابید که این رقم نسبت به دو سال گذشته حدود ۲۱ درصد افزایش یافته است. لازم به ذکر است که آخرین باری که شاخص امید به زندگی در آمریکا دو سال پیاپی کاهش یافته مربوط به سال های ۱۹۶۲ و ۱۹۶۳ و به علت شیوع نوعی آنفلوآنزا بوده است.

شاخص امید به زندگی نمادی از رضایت مردم از شرایط زندگی و کیفیت بهداشت عمومی (جسمی و روانی) در یک کشور است. از این نظر گرچه آمریکا از بسیاری از کشورهای دنیا جلوتر است، اما در مقایسه با برخی کشورهای پیش رفته از جایگاه چندان مطلوبی برخوردار نیست.

بر اساس یک بررسی که در سال ۲۰۱۵ انجام گرفت، آمار مرگ و میر میان جوانان و میان سالان سفید پوست آمریکایی به واسطه سه عامل خودکشی، مصرف مواد مخدر و الکل با روندی ثابت در حال افزایش بوده است.

امید به زندگی در آمریکا

مطالعه تاریخچه شاخص امید به زندگی در این کشور نیز نشان می دهد که از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۰ به طور متوسط هر سال حدود ۲.۵ ماه به شاخص مذکور افزوده شده است. اما از ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ این روند با کندی مواجه شده تا در نهایت در ۲۰۱۴ متوقف شده است. پس از آن نیز با شیبی بسیار ملایم در حال کاهش است.

در انتها لازم به ذکر است که در آمریکا، همانند بیشتر نقاط دنیا امید به زندگی در زنان چند سالی بیشتر از مردان است.

نظرات ۱۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟