اطلاعات کامل سه چیپست جدید سری اسنپدراگون، پیش از موعد رسمی فاش شد

گذشته از چیپست پرچمدار اسنپدراگون ۸۴۵ که مدتی پیش معرفی شد، کمپانی کوالکام برای عرضه حداقل سه چیپست دیگر در سال ۲۰۱۸ برنامه ریزی کرده است: اسنپدراگون ۶۷۰، اسنپدراگون ۶۴۰ و اسنپدراگون ۴۶۰. اگرچه این نخستین باری است که خبری درباره این سه چیپست معرفی نشده به گوش می رسد، به لطف تصویر انتشاریافته در شبکه اجتماعی Weibo، به اطلاعات کاملی از آنها دسترسی داریم.

پیش از هرچیز، به نظر می رسد کوالکام برنامه دارد از معماری مشابهی با ترکیب ARM Cortex-A55 و Cortex- A75 در چیپست های ۶۷۰ و ۶۴۰ استفاده کند و در همین حال، چیپست اسنپدراگون ۴۶۰ به ARM Cortex-A55 محدود خواهد بود.

اسنپدراگون ۶۷۰ همانطور که از نامش پیداست، قدرتمندترین چیپست در لاین آپ کوالکام پس از اسنپدراگون ۸۴۵ به شمار می رود. این چیپست همراه با چهار هسته Kryo 360 Gold با فرکانس کاری ۲ گیگاهرتز و چهار هسته Kryo 385 Silver با فرکانس کاری ۱.۶ گیگاهرتز عرضه می شود. از طرف دیگر، پردازشگر گرافیکی آدرنو ۶۲۰ روی این چیپست ۸ هسته ای سوار شده و می توان منتظر مودم X16 LTE کوالکام هم بود.

بعد از این نوبت اسنپدراگون ۶۴۰ است که به دو هسته Kryo 360 Gold با فرکانس ۲ گیگاهرتز و شش هسته Kryo Silver 385 با فرکانس ۱.۵۵ گیگاهرتز مجهز می شود و با پردازشگر گرافیکی Adreno 610 و مودم X12 LTE از راه می رسد. هر دو مدل ۶۷۰ و ۶۴۰، به کمک فرآیند ۱۰ نانومتری FinFET سامسونگ تولید می شوند و از این لحاظ، تفاوتی با اسنپدراگون ۸۴۵ ندارند.

در نهایت نیز نوبت به اسنپدراگون ۶۴۰ می رسد که گرچه بازار اقتصادی را هدف قرار داده اما روی کاغذ مشخصات بسیار خوبی دارد. این چیپست هم با چهار هسته Kryo 360 Silver با فرکانس ۱.۸ گیگاهرتز و چهار هسته مشابه دیگر با فرکانس ۱.۴ گیگاهرتز روانه بازار می شود و پزداشگر گرافیکی آدرنو ۶۰۵ و مودم X12 LTE را در خود جای داده است.

برخلاف سه چیپست دیگر، انتظار می رود اسنپدراگون ۴۶۰ با فناوری ۱۴ نانومتری FinFET سامسونگ تولید شود که البته به هیچ وجه خبر بدی نیست. اگرچه هنوز اطلاعاتی درباره تاریخ رونمایی سه چیپست تازه در دست نیست، اما انتظار می رود کوالکام در جریان کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۸ از آنها رونمایی کند.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟