اپل، شانس اول تریلیون دلاری شدن در سال 2018 از دید کارشناسان

بزرگترین کمپانی های حوزه تکنولوژی در حال رقابت با یکدیگر هستند تا برای نخستین بار، به ارزشی بیشتر از ۱ تریلیون دلار برسند و اپل تا به این لحظه، جلوتر از رقبایش بوده است؛ حتی با وجود فروش ناامیدکننده آیفون X.

ارزش گذاری یک شرکت با ضرب قیمت هر سهم در تعداد سهام موجود انجام می شود و با این فرمول، اپل در جایگاه نخست و جلوتر از شرکت هایی مانند آلفابت، مایکروسافت، آمازون و فیسبوک قرار دارد. اگر قیمت سهام اپل، روند سال ۲۰۱۷ خود را ادامه داده و با همان سرعت دچار افزایش شود، تبدیل شدن اپل به نخستین کمپانی ۱ تریلیون دلاری امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

اپل که تنها نیازمند افزایش ۱۵ درصدی ارزش سهام خود است، در حال حاضر ارزشی بالغ بر ۸۶۹ میلیارد دلار داشته و ۱۴۰ میلیارد دلار از کمپانی مادر گوگل، آلفابت جلوتر است. علی رغم برتری واضح اپل، تحلیلگران بازار هنوز درباره نخستین کمپانی تریلیون دلار اختلاف نظر دارند.

آمازون، اصلی ترین رقیب اپل

برخی با اشاره به سوددهی قدرتمند و عملکرد خوب اپل، این کمپانی را اصلی ترین شانس تریلیون دلاری شدن می دانند. برخی دیگر اما با استناد به رشد بسیار سریع آمازون، این کمپانی خرده فروشی که فعلاً در رده چهارم قرار دارد را شگفتی ساز تلقی می کنند. آلفابت و مایکروسافت در این بین کمترین شانس را دارند. سهام آلفابت بعد از افزایش ۱۱ درصدی در سال ۲۰۱۷، حالا نیازمند افزایش ۷۲ درصدی در سال ۲۰۱۸ است و مایکروسافت هم به رشد ۹۸ درصدی نیازی دارد.

با این حال، کمپانی های دیگری که هدف گذاری مشابهی دارند را نیز نباید فراموش کرد. ایلان ماسک پیشتر گفته که باور دارد تسلا و سولار سیتی در نهایت ۱ تریلیون دلاری خواهند شد و با اشتیاقی که برای انرژی های تجدیدپذیر به وجود آمده، تمایلی ناگهانی به کمپانی های زیر نظر ماسک می تواند ارزش سهام هر یک را به شکل چشمگیری افزایش دهد؛ چالش اما، انجام دادن این کار پیش از اپل است.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟