استیون هاوکینگ: با ادامه تغییرات اقلیمی دمای زمین با ناهید یکی می شود

استیون هاوکینگ: با ادامه تغییرات اقلیمی دمای زمین با ناهید یکی می شود

پروفسور استیون هاوکینگ که بارها و بارها از ترس خود نسبت به گرمایش زمین صحبت کرده بار دیگر بر آن شده تا در این باره اظهار نظر کند. وی معتقد است زمین در سال های آتی به قدری گرم می شود که زندگی روی آن برای بشر غیرقابل تحمل می گردد.

این فیزیکدان قبلا گفته بود که تصمیم ترامپ برای کناره گیری از پیمان اقلیمی پاریس به نابودی زمین منجر می شود. حالا او بار دیگر  صحبت های قبلی اش را تصریح کرده و اظهار نموده که هرچه سریع تر فکری به حال تصاعدات گازهای گلخانه ای نشود زمین نیز مانند سیاره ناهید می شود و دمایش به ۴۶۰ درجه سانتی گراد می رسد.

طبق اعلام ناسا ناهید که دومین سیاره نزدیک به خورشید است چهار میلیارد سال قبل بیشترین شباهت را به زمین داشته و برای حدودا دو میلیارد سال نیز قابل سکونت بوده؛ یعنی آب در سطح آن جاری بوده و دمایی متعادل شبیه به زمین در آن وجود داشته است.

تجمع گازهای گلخانه ای در سطح ناهید آن را به شکل امروزی اش درآورده

در ادامه اما به خاطر تجمع گازهای گلخانه ای در اتمسفر ناهید اقیانوس های آن از بین می روند و سیاره ای به شدت داغ (به شکلی که امروز می بینیم) باقی می ماند که بادهایی با سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت در آن جریان پیدا می کنند.

لذا هاوکینگ این سیاره را به عنوان بهترین نمونه از عاقبت زمین مثال می زند و معتقد است اگر گازهار گلخانه ای در جو زمین به سطوح بالاتر برسند زمین نیز ناهید دوم می شود.

دفعه بعدی که دیدید فردی اثرات گازهای گلخانه ای را انکار می کند از وی بخواهید تا به ناهید سفر کند. من هزینه سفرش را پرداخت می کنم.

هاوکینگ پیشتر هشدار داده بود که اگر تغییرات اقلیمی ادامه داشته باشند سیاره زمین به زودی غیرقابل سکونت می شود.

البته تلاش های جهانی برای کاهش این تصاعدات سال هاست که آغاز شده. برای مثال در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۹۵ دولت توافقی را به امضا رساندند که به موجب آن همگی شان ملزم به انجام اقداماتی می شدند تا از افزایش دو درجه ای زمین در ۵۰ سال آینده جلوگیری نمایند.

اما در سال ۲۰۱۷ میلادی ترامپ از آغاز  تلاش های دولتش برای خروج سه ساله از این پیمان خبر داد و استدلالش هم این بود که حضور در این پیمان ضررهای اقتصادی برای آمریکا دارد.

در پاسخ به همین اقدام نیز هاوکینگ اظهار نمود:

من برخلاف دونالد ترامپ که احتمالا جدی ترین و اشتباه ترین تصمیم را در این باره گرفته اهمیت مقابله با تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی را نفی نمی کنم.

هاوکینگ در ادامه صحبت هایش اظهار کرد که بشریت اگر می خواهد زنده بماند باید ظرف ۲۰۰ تا ۵۰۰ سال آینده خانه تازه ای در فضا برای خود پیدا کند.

در همین رابطه نیز هاوکینگ از دولت ها درخواست کرد تا فضانوردان خود را تا سال ۲۰۲۰ به ماه بفرستند تا جرقه اکتشافات فضایی روشن شود.

او حتی مدعی شد که بشر باید دست کم تا سی سال دیگر پایگاهی در ماه بسازد و تا سال ۲۰۲۵ نیز انسان را به مریخ بفرستد.

به گفته او سکونت پیدا کردن انسان در فضا می تواند به کلی آینده بشریت را تغییر دهد و حتی دولت هایی که حالا مقابل هم هستند را به نحوی با هم متحد کند تا با همراهی هم از پس چالش ها بر آیند.

نظرات ۱۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato