رییس جمهور اکوادور: آسانژ چیزی فراتر از دردسر است

رییس جمهور اکوادور: آسانژ چیزی فراتر از دردسر است

جولین آسانژ، موسس استرالیایی وب سایت ویکی لیکس به افشای اطلاعات محرمانه متهم شده و از بیم دستگیری توسط پلیس انگلیس شش سال گذشته را در ساختمان سفارت اکوادور در لندن سپری کرده است.

مقامات اکوادور  به منظور حل مشکل آسانژ شهروندی اکوادور را به وی اعطا کرده و اعلام کردند که وی از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است، با این حال دولت انگلستان اعلام کرد که هیچ چیز تغییر نکرده و او به محض خروج از این سفارتخانه دستگیر خواهد شد.

اکوادور
مونرو، رییس جمهور اکوادور

به نظر می رسد که طولانی شدن مدت اقامات آسانژ در این سفارتخانه مقامات اکوادور را خسته کرده چرا که رییس جمهور این کشور اخیرا در مصاحبه ای تلوزیونی او را «فراتر از یک دردسر» توصیف کرده است.

سرنوشت بنیانگذار ویکی لیکس به قدری برای مردم اهمیت پیدا کرده که در مبازرات انتخاباتی ریاست جمهوری نیز به یک امر تعیین کننده تبدیل شده بود. در آن دوران مورنو، رییس جمهوری فعلی این کشور تعهد داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات آسانژ را اخراج نخواهد کرد، در صورتی که رقیب انتخاباتی وی وعده اخراج او از سفارت در اولین فرصت را داده بود.

مورنو که ظاهرا تمایلی به خلف وعده ندارد در مصاحبه خود اعلام کرده است:

اعطای پناهندگی به آسانژ طرح خوبی بود اما ماجرا آنچنان که دولت می خواست پیش نرفت. ما به دنبال میانجیگری افراد با نفوذ در این رابطه هستیم و امیدواریم در مدتی کوتاه به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.

ویکی لیکس در دوران انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با افشای ایمیل های کمپین حزب دموکرات کمک های شایانی به پیروزی دونالد ترامپ کرد. این سازمان پس از انتخاب ترامپ به عنوان رییس جمهور در پیامی توییتری از پسر ارشد وی خواسته بودند که آسانژ را به عنوان سفیر استرالیا در واشنگتن به مقامات این کشور پیشنهاد دهد.

با این حال بعد به نظر می رسد که موسس ویکی لیکس به خواسته اش برسد چرا که مردم و دولت استرالیا میانه چندان خوبی با ترامپ ندارند.

نظرات ۱۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato