افزایش دوازده برابری ارزش تسلا؛ مرگ یا زندگی ایلان ماسک

افزایش دوازده برابری ارزش تسلا؛ مرگ یا زندگی ایلان ماسک

روزهای گذشته برای تسلا بسیار پرهیایو بوده است. از یک طرف این کمپانی به تازگی رودستر معروف خود را به فضا فرستاده و از طرف دیگر بسیاری از هواداران آن به سیاست هایی که این کمپانی در قبال ایلان ماسک (مدیرعامل تسلا) اتخاذ کرده است واکنش نشان داده اند.

روزنامه نیویورک تایمز در مورد این سیاست ها می گوید که به احتمال زیاد این موضوع رادیکال ترین اتفاقی است که تسلا در طول تاریخ خود تجربه کرده است.

این کمپانی به تازگی اعلام کرده پرداخت حقوق، سهام و پاداش های قبلی به ایلان ماسک منوط به دستاورد های عملیاتی و افزایش ارزش سهام این کمپانی بوده و تا زمانی که این اهداف محقق نشود حقوق و مزایای پرداختی به او تغییر محسوسی خواهد کرد.

این کمپانی در طی ماه های گذشته درگیر مشکلات مالی و عملکردی متعددی شده و حتی نتوانسته است سدان مدل ۳ را طبق زمان بندی از پیش تعیین شده به دست خریداران خود برساند.

بنابراین این مدیر عامل نابغه برای رسیدن به حقوق خود باید یک برنامه جامع بلند مدت ۱۲ مرحله را پشت سر گذاشته و ارزش شرکت را از ۵۰ میلیارد دلار کنونی به ۶۵۰ میلیارد دلار برساند. ارزش این کمپانی در طی این ۱۲ مرحله هر بار باید ۵۰ میلیارد دلار افزایش پیدار کرده و از ۵۰ به ۱۰۰ و سپس ۱۵۰ میلیارد دلار رسیده و به همین ترتیب صعود کند.

در باور بسیاری از کارشناسان این هدف بسیار دور از دسترس بوده و اگر تسلا به آن دست پیدا کند براساس ارزیابی های فعلی تبدیل به یکی از ۵ شرکت بزرگ ایالات متحده خواهد شد.

ایلان ماسک که علاوه بر داشتن ۲۰ درصد از سهام کمپانی تسلا، همزمان ریاست هیئت مدیره و مدیرعاملی این کمپانی را نیز در اختیار دارد در صورت رسیدن به این هدف می تواند پاداشی ۵۵ میلیارد دلاری را از آن خود کند.

اما آیا واقعا این طراح و کارآفرین خلاق می تواند چنین هدفی را تحقق بخشد؟

بدون شک و با توجه به سابقه ای که او از خود به جا گذاشته است احتمال رخ دادن این موضوع اصلا کم نیست. در سال ۲۰۱۳ و درست زمانی که ارزش تسلا چیزی در حدود ۳.۲ میلیارد دلار بود نیز چنین برنامه ای ریخته شده و پیاده سازی شد. در حال حاضر تنها تفاوت بزرگتر بودن اعداد بوده و به نظر می رسد روال کار مشابه با سال ۲۰۱۳ است.

قسمتی از پکیج پاداشی ایلان ماسک که پرداخت آن منوط به رسیدن تسلا به اهداف گفته شده است مربوط به تلاش های این مدیرعامل در رابطه با موفقیت های سال ۲۰۱۳ است.

در آن زمان کسی تصور نمی کرد که تنها پس از گذشته ۵ سال ارزش تسلا بیش از ۱۷ برابر شود. از میان تمامی اهداف تعیین شده آن زمان ایلان ماسک تنها به یک هدف دست پیدا نکرد و توانست مابقی اهداف را محقق کند.

اما چیزی که در مورد این خبر شگفت انگیز است رضایت ماسک از آن و تمایل او برای دیدن رشد و افزایش روزافزون سهام تسلاست. این مدیرعامل در مصاحبه با نیویورک تایمز عنوان کرده است که تمامی اهداف ساخت یافته و از پیش مطالعه شده اند و رسیدن به تک تک آن ها الزامی است.

وی همچنین توضیح داده است که در صورتی که تمامی اتفاقات و اهداف در ۱۰ سال آینده محقق شود ارزش این کمپانی نزدیک به ۸۰ تا ۹۰ درصد افزایش پیدا کرده و در این صورت خسارتی به من وارد نمی شود.

به این ترتیب ایلان ماسک یا به اهداف دوازده گانه ذکر شده خواهد رسید و یا از خیر پاداش چند میلیارد دلاری خود خواهد گذشت.

ماسک در جواب خبرنگار نیویورک تایمز در مورد توانایی ها تسلا و امکان تحقق پذیری این اهداف پاسخ داد که من معتقدام که تسلا می تواند یک کمپانی تریلیون دلاری شود.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato