کسب جایگاه آخر توسط سیری در رقابت دستیارهای صوتی هوشمند

کسب جایگاه آخر توسط سیری در رقابت دستیارهای صوتی هوشمند

شاید سیری نسبت به دیگر دستیارهای صوتی هوشمند همچون گوگل اسیستانت، آلکسا و کورتانا از قدمت بیشتری برخوردار باشد، اما به نظر می رسد دست کم در عرصه اسپیکرهای هوشمند از بقیه رقبا عقب افتاده است.

تازه یکی دو روز از آغاز عرضه اسپیکر هوشمند هوم پاد اپل می گذرد و علاقه مندان به سرعت دست به کار بررسی و مقایسه این محصول با رقبای قدرتمندش از گوگل و آمازون شده اند. گرچه نخسین بازخوردها حاکی از کیفیت بالای محصول و صدای خروجی آن است، اما بررسی های مقایسه ای کمپانی «Loup Ventures» نشان می دهد که از جهت توانمندی دستیارهای صوتی هنوز جای کار بسیاری وجود برای سیری وجود دارد.

در بررسی مورد اشاره حدود ۷۸۲ سوال مختلف از دستیارهای صوتی هوشمند الکسا، کورتانا، گوگل اسیستانت و سیری پرسیده شده که در این میان محصول اپل تنها موفق به ارائه پاسخ مناسب برای حدود ۵۲.۳ درصد از این سوالات شده و بدین ترتیب رتبه آخر را در مقایسه مذکور به دست آورده است.

مقایسه دستیارهای صوتی هوشمند سیری

عملکرد دستیار صوتی هوشمند مایکروسافت نیز چندان بهتر نبوده و کورتانا تنها به ۵۷ درصد از این سوالات پاسخ صحیح داده است. جایگاه دوم نیز به دستیار محبوب اسپیکرهای هوشمند اکو، الکسا می رسد که قادر بوده پاسخی مناسب برای حدود ۶۴ درصد از سوالات ارائه نماید.

وضعیت گوگل اسیستانت اما کاملاً متفاوت است. تلاش های طولانی مدت مهندسان گوگل و داده های عظیم جمع آوری شده توسط موتور جستجوی این کمپانی سبب شده تا اسپیکر Google Home بتواند تا ۸۱ درصد درخواست ها را به درستی جواب دهد.

البته تحلیلگر کمپانی Loup Ventures معتقد است که بخش عمده ای از ضعف سیری مربوط به محدودیت های اسپیکر هوم پاد است، چرا که امکان مدیریت برخی کارها از جمله مسیریابی، مدیریت تقویم، ایمیل ها و برقراری تماس از این طریق وجود ندارد و سیری ناچار است در پاسخ اعلام کند که از انجام چنین کارهایی روی HomePod معذور است. اگر این قبیل سوالات را از بررسی انجام گرفته حذف نماییم دقت سیری تا ۶۷ درصد افزایش می یابد و تا رتبه دوم بالا می رود.

مقایسه دستیارهای صوتی هوشمند سیری

کارشناس کمپانی مورد بحث در این باره می گوید که سیری بیش از ۹۹ درصد سوالات را درک می کند، اما تمرکز خاص اسپیکر هوشمند اپل روی پخش موسیقی سبب شده سیری از پاسخگویی مناسب به بسیاری از این درخواست ها عاجز بماند. ضمن این که قدرت شنوندگی محصول اپل از دیگر رقبای دیگرش بالاتر بوده و مکالمه با آن حالت انسانی تری نسبت به بقیه دارد.

بر طبق برآوردها در سال جاری هوم پاد اپل در نهایت قادر خواهد بود سهمی ۱۲ درصدی از بازار را به خود اختصاص دهد، در حالی که اکوهای آمازون با ۵۲ و گوگل هوم با ۳۲ درصد سهم حاکمان اصلی بازار بلندگوهای هوشمند خواهند بود.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato