آیا مردم از کشف حیات فرازمینی خوشحال می شوند؟

آیا مردم از کشف حیات فرازمینی خوشحال می شوند؟

انسان برای ده ها سال در حال تصور سناریوهایی بوده که ممکن است پس از کشف حیات فرازمینی یا بازدید بیگانه ها از زمین به وقوع بپیوندند. تا به امروز داستان ها، کمیک بوک ها و فیلم های بسیاری براساس این ایده خلق شده و در اکثر آنها، دیدگاه مثبتی از کشف حیات فرازمینی ارائه نمی شود. با این حال بنابر نتایج یک تحقیق تازه، مردم آمریکا از کشف حیات فرازمینی خوشحال خواهند شد.

در این تحقیق تازه که نتایج آن در نشریه Frontiers in Psychology منتشر شده، محققان به بررسی تاثیرات روان شناختی کشف حیات فرازمینی روی انسان ها پرداخته اند. محققان در این پروسه، با استفاده از نرم افزارهای تشخیص و تحلیل گفتار، به آنالیز کلمات مورد استفاده از سوی مردم برای توصیف احساس شان از انتشار چنین خبری پرداختند و نتایج به دست آمده نشان داد که اکثر کلمات، بار معنایی مثبت دارند.

حیات فرازمینی

این نتیجه با ایده های نه چندان خوشبینانه ای که در داستان های علمی-تخیلی ارائه می شود کاملا تفاوت دارد؛ داستانی هایی که انسان را در شرایطی هولناک به تصویر می کشند. چنین ایده ای حتی در فیلم هایی مانند Arrival که ملاقات کنندگان بیگانه، لزوماً خشونت طلب نیستند هم به چشم می خورد.

اما این تفاوت نظر از کجا ریشه می گیرد؟ از نوع حیات فرازمینی ای که محققان روی آن متمرکز بوده اند. این تیم، به بررسی نظر مردم درباره حیات میکروبی در سیارات دیگر پرداخته اما فیلم های علمی-تخیلی عموماً روی موضوع کشف موجودات هوشمند بیگانه مانور می دهند. بنابراین کشف جرم هایی روی تکه سنگی در یک سیاره بسیار دور، کاملاً با کشف سیاره ای پر از عنکبوت های هوشمند تفاوت دارد.

محققان در مقاله خود می گویند که این تحقیقات، بدون در نظرگیری متغیرهایی مانند سلایق شخصی، اجتناب از بیماری، جبهه گیری های سیاسی یا فاکتورهای جمعیتی مثل درآمد یا قومیت انجام شده است. همین محققان به خاطر نتایجی که کاملاً اتفاقی به دست آمده و تحت تاثیر هیچ فاکتور مشخصی نبوده پیش بینی می کنند که عموم مردم، واکنشی مشابه به حیات فرازمینی خواهند داشت. با این حال، این تحقیق صرفاً روی آمریکایی ها صورت گرفته و مشخص نیست مردم سایر جهان چه نظری درباره آن دارند.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato