همه چیز درباره آیفون 13
تلاش ناموفق اسپیس اکس برای گرفتن کلاهک محافظ راکت هایش در هوا

تلاش ناموفق اسپیس اکس برای گرفتن کلاهک محافظ راکت هایش در هوا

پس از پرتاب یک موشک فالکون ۹ کمپانی اسپیس اکس تلاش کرد برای نخستین بار و با استفاده از یک تور بزرگ که در بالای یک کشتی نصب شده بود قطعه ای از کلاهک محافظ این راکت را در هوا بگیرد. تلاشی که البته با موفقیت همراه نبود و قطعه مذکور بدون آسیب درون اقیانوس سقوط کرد.

کلاهک مذکور قطعه ای مخروطی شکل است که در نوک راکت نصب می شود و محموله نصب شده در بالای آن را در هنگام پرتاب و اوج گرفتن در آسمان محافظت می کند. این بخش پس از رسیدن راکت به نقطه ای خاص از جو و پایان شتاب گیری آن، به دو نیم شده و از بدنه جدا می شود و در نهایت با چتر نجات روی زمین فرود می آید.

به طور معمول کلاهک های محافظ یک بار مصرف هستند، اما اسپیس ایکس قصد دارد به این روند پایان دهد. ایلان ماسک در مصاحبه ای گفته بود: «اگر ۶ میلیون دلار از پول شما داخل جعبه ای در حال سقوط به درون اقیانوس باشد، آیا شما برای گرفتنش تلاش نمی کردید؟» بدین منظور اسپیس اکس توری بسیار بزرگ را در بالای یک کشتی با نام «آقای استیون» نصب کرده تا بتواند یک نیمه از کلاهک مورد بحث را در هوا بگیرد.

کلاهک محافظ اسپیس اکس فالکون 9

البته ماسک در پستی در صفحه اینستاگرام خود با انتشار عکسی اعلام کرد که این تلاش در بار اول ناموفق بوده و همان طور که در تصویر مشاهده می کنید قطعه مذکور در دریا سقوط کرده است. گرچه به نظر می رسد آسیب خاصی به آن وارد نشده باشد.

طبق توضیحات مدیرعامل اسپیس اکس محاسبات فرود آن طور که باید دقیق نبوده اند و قطعه مورد بحث چند صد متر آن طرف تر از محل مورد انتظار به درون دریا افتاده است. او می گوید که احتمالاً با تغییر در ساختار چترهای فرود بتوان به نتیجه ای بهتر دست یافت.

کلاهک محافظ اسپیس اکس فالکون 9

لازم به ذکر است که سقوط در دریا گرچه آسیب فیزیکی خاصی به بدنه کلاهک محافظ راکت ها وارد نمی کند، اما نمک و سایر مواد شیمیایی موجود در آب اقیانوس سبب غیر قابل استفاده بودن آن خواهد شد. حدود دو ماه قبل بود که یکی از موشک های فالکون ۹ اسپیس اکس به جای سکوی فرود، بدون آسیب در اقیانوس افتاد. اما پس از بیرون کشیدنش از آب دریا مشخص شد که دیگر قابل استفاده نیست.

ماسک معتقد است که حداکثر تا شش ماه آیند شرکتش موفق خواهد شد نخستین قطعه از کلاهک محافظ موشک هایش را پیش از افتادن در آب بگیرد.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato