جنگ جهانی بعدی چه زمانی رخ می دهد

در حالی که ۷۰ سال از پایان جنگ جهانی دوم می گذرد، به عقیده بسیاری از تحلیل گران اکنون جهان در صلح نسبی به سر می برد. ولی آیا جنگ جهانی سوم نزدیک است؟

جهان در حالی جنگ های جهانی اول و دوم را تجربه کرده که بین این دو تنها ۳۰ سال فاصله بوده. البته پس از جنگ دوم، جنگ های مختلفی بین کشورهای مختلف اتفاق افتاده ولی خوشبختانه هنوز جنگ بزرگ سوم شروع نشده است.

برای تخمین زمان وقوع جنگ جهانی بعدی، ۹۵ جنگ بزرگ بررسی شده

«آرون کلاوزِت»، محقق علوم کامپیوتر از دانشگاه کلرادو ۹۵ جنگی که در سال های ۱۸۲۳ تا ۲۰۰۳ میلادی اتفاق افتاده را بررسی کرده تا دریابد آیا واقعاً در حال حاضر جهان صلح نسبی را تجربه می کند و همچنین جنگ بزرگ بعدی چه زمانی اتفاق می افتد؟

میزان تلفات ۹۵ جنگ که در سال های ۱۸۲۳ تا ۲۰۰۳ اتفاق افتاده و مبنای تحلیل اخیر بوده است. (برای مشاهده نمودار در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید)

او به این منظور یک مدل کامپیوتری از جنگ های پیشین ایجاد کرده. این محقق همچنین به بررسی شرایط جهان در قبل و بعد از جنگ ها و نیز در حین آنها پرداخته. در نهایت کلاوزت دریافته علی رغم اینکه دوره صلحی که در آن به سر می بریم استثنایی به نظر می رسد ولی در طول تاریخ بشر، این مسئله چندان هم عجیب نیست.

در واقع انتظار می رود دوره فعلی، بدون وقفه در حدود ۱۰۰ تا ۱۴۰ سال به طول بینجامد. به این ترتیب در حال حاضر به سه چهارم از این زمان نزدیک شده ایم.

کلاوزت در گزارش خود اعلام کرده نتایج نشان می دهند که دوره صلح فعلی احتمالاً شکننده تر از آن چیزی است که بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند. او در توجیه فاصله بسیار نزدیک دو جنگ جهانی اول و دوم در مقابل ۷۰ سال اخیر که هیچ جنگ جهانی اتفاق نیفتاده، ادعا کرده که فاصله نزدیک دو جنگ جهانی اول و دوم اساساً به واسطه جنگ های کوچکتری که در ۷۰ سال اخیر اتفاق افتاده جبران شده است.

در نهایت تحلیلگر مذکور اعلام کرده که خطر جنگ بزرگ بعدی همچنان به جای خود باقی است. کلاوزت در زمینه این خطر که موجب نابودی دائمی بشر و محو شدن انسان ها از روی زمین می شود نیز پیش بینی هایی کرده است.

بر اساس تحلیل هایی که او بر اساس جمعیت جهان، پیشرفت های تکنولوژی و دورنمای تغییرات سیاسی انجام داده نابودی بشر در ۳۸۳ تا ۱۱ هزار و ۴۸۹ سال دیگر فرا خواهد رسید. به عبارت دیگر می توان گفت به طور متوسط در حدود هزار و ۳۳۹ سال دیگر (۱۳ قرن) این اتفاق خواهد افتاد.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟