روسیه در حمله سایبری به مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی 2018 دست داشته است

روسیه در حمله سایبری به مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی 2018 دست داشته است

با پایان یافتن مسابقات المپیک زمستانی برخی منابع در سازمان های امنیتی آمریکا از مشخص شدن مهاجمانی که به سیستم های این مسابقات نفوذ کرده بودند، خبر داده اند.

نشریه واشنگتن پست در گزارشی به نقل از مسئولان امنیتی آمریکا که نام آنها فاش نشده، آژانس GRU روسیه را در زمینه حمله به 300 کامپیوتر مربوط به المپیک، هک روترهای کره جنوبی و راه اندازی بدافزار مخرب در روز افتتاحیه مسئول دانسته اند.

مهاجمان حتی با بهره گیری از آدرس های اینترنتی کره شمالی و تاکتیک های دیگر سعی کرده اند پیونگ یانگ را مسئول این حمله نشان دهند.

هنوز دست داشتن دولت روسیه در این حمله که اینترنت را در محل برگزاری افتتاحیه مختل کرد، مشخص نشده است اما ورزشکاران روس در سال های اخیر به استفاده گسترده از مواد نیروزا متهم شده اند و این کشور انگیزه کافی برای ضربه زدن به وجه این مسابقات را داشته است.روسیهمدتی قبل از شروع المپیک زمستانی نیز محققان امنیت سایبری مدارکی مبنی بر تلاش روسیه برای حملات سایبری به سازمان های المپیک و مبارزه با دوپینگ پیدا کرده بودند.

از سوی دیگر احتمال اینکه کره شمالی در این حمله نقش داشته باشد بعید به نظر می رسد، چرا که همسایه شمالی از المپیک به عنوان فرصتی برای بهبود روابط با سئول بهره برده اند.

آژانس جاسوسی GRU پیش از این به حملات سایبری در شرق اوکراین و تلاش برای نفوذ به سیستم های 122 مقام آمریکایی حین انتخابات آمریکا متهم شده است.

پوتین پیش از این بارها اتهام مداخله کشورش در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را رد کرده بود، اما اخیراً در اظهار نظری جنجالی، چنین موضوعی را «محتمل» خواند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.