همکاری گوگل و وزارت دفاع آمریکا موجی از خشم را میان کارکنان این کمپانی برانگیخته است

همکاری گوگل و وزارت دفاع آمریکا موجی از خشم را میان کارکنان این کمپانی برانگیخته است

گوگل اغلب خود را از فعالیت های سیاسی و نظامی به دور می دارد، حالا اما مشخص شده که در توسعه الگوریتم های هوش مصنوعی به وزارت دفاع آمریکا کمک می کند و همین مساله موجی از خشم را میان برخی کارکنان این کمپانی به راه انداخته است.

این همکاری که پیش از این توسط گوگل پنهان شده بود در قالب پروژه Maven صورت می گیرد و هدف از آن توسعه الگوریتمی برای تجزیه و تحلیل فیلم های ثبت شده توسط پهپادها است.

به گفته منابعی که نخواسته اند نامشان فاش شود، جزئیات مربوط به همکاری گوگل با پنتاگون هفته گذشته و از طریق یک ایمیل داخلی منتشر شده است.پروژه Mavenبر اساس این گزارش تعدادی از کارکنان کمپانی ساکن مانتن ویو عقیده دارند که توسعه هوش مصنوعی برای مقاصد نظارت نظامی پرسش های اخلاقی بسیاری را به همراه دارد. «اریک اشمیت» در این باره می گوید:

دغدغه عمومی این است که از دستاوردهای این پروژه به نحوی برای کشتن مردم استفاده شود.

نقش گوگل در این پروژه فراهم کردن APIهای «تنسور فلو» است که کتابخانه نرم افزاری قدرتمندی برای محاسبات عددی به شمار می رفته و به طور خاص برای یادگیری ماشین در مقیاس بزرگ تنظیم شده است.

هرچند مسئولان ارشد مدعی شده اند که پروژه Maven کاربردهای رزمی ندارد، با این حال کارکنان هنوز از مشارکت با سازمان های نظامی ناراضی هستند.

پروژه Maven یا «گروه میان کارکردی جنگ الگوریتمی» در سال 2017 راه اندازی شد و ماموریت اصلی آن بهره گیری از یادگیری ماشینی برای بررسی حجم عظیم اطلاعات و تصاویر و فیلم‌هایی است که توسط دوربین‌های مداربسته و دیگر ابزارهای نظارتی و جاسوسی ضبط می‌شوند.

به نظر هوش مصنوعی برای ارتش ایالات متحده اهمیت خاصی دارد چرا که به گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال» این سازمان در سال 2017 بالغ بر 7.4 میلیارد دلار در این زمینه سرمایه گذاری کرده است.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.