سونی از همین حالا کیت توسعه پلی استیشن 5 را به دست بازی‌سازان رسانده است

بنابر گزارش های تازه، کمپانی سونی از همین حالا کیت های توسعه پلی استیشن ۵ را به دست برخی از استودیوهای شخص ثالث رسانده است. این خبر از سوی مارکوس سلارز، یکی از افشاگران حوزه بازی منتشر شده که قبلاً انتشار دارک سولز برای نینتندو سوییچ و عرضه Call of Duty: Black Ops 4 طی سال جاری میلادی را فاش کرده بود.

اگرچه راهی برای تایید صحت اطلاعات افشایی از سوی سلارز وجود ندارد، اما سابقه خوب او در افشای اخبار حوزه بازی می تواند جلوه ای موثق تر به این خبر ببخشد. وی می گوید که با شروع سال جدید میلادی، کیت توسعه پلی استیشن ۵ به دست تعدادی از استودیوها رسیده و با در نظرگیری این مسئله، حالا عرضه مدل بعدی پلی استیشن در سال ۲۰۱۹ میلادی بسیار محتمل جلوه می کند.

به عنوان توضیح باید گفت که کیت های توسعه، معمولاً کامپیوترهای خاصی هستند که از مشخصات سخت افزاری مشابهی نسبت به کنسول در حال توسعه بهره می برند. این مشخصات سخت افزاری گاهی از اوقات ممکن است با محصول نهایی سازگاری کامل نداشته باشد، اما به استودیوهای توسعه دهنده کمک می کند تا ایده ای کلی درباره توانایی های فنی کنسول داشته باشند.

پلی استیشن 5

در حال حاضر، نزدیک به ۵ سال از عرضه مدل استاندارد پلی استیشن ۴ می گذرد و عرضه کیت توسعه در سال ۲۰۱۸، زودتر از آن چیزی است که از یک نسل کامل کنسولی انتظار می رود. ضمناً ارائه این کیت به توسعه دهندگان شخص ثالث نشان می دهد که توسعه دهندگان فرست پارتی سونی از مدت ها پیش به این نسخه پروتوتایپ دسترسی داشته اند.

از طرف دیگر، بنابر پتنتی که اخیراً از سونی رویت شده، احتمال پشتیبانی پلی استیشن ۵ از قابلیت Backward Compatibility نیز وجود دارد که باعث می شود این کنسول قادر به اجرای بازی های پلی استیشن ۴ و شاید کنسول های نسل هفتم و ششم سونی باشد. گذشته از نسل هشتم که شاهد کمکاری سونی در پشتیبانی از عناوین قدیمی بودیم، این کمپانی ژاپنی همواره از طرفداران قابلیت Backward Compatibility بوده و کنسول های پلی استیشن ۳ و پلی استیشن ۲ با بازی های نسل پیش خود سازگاری داشتند.

در هر حال، هنوز مشخص نیست که کنسول پلی استیشن ۵ در چه سالی روانه بازار خواهد شد، اما سال آتی میلادی محتمل ترین گزینه است. همه این اتفاقات در حالی است که سونی و مایکروسافت در اواسط نسل، از مدل ارتقایافته کنسول های خود نیز رونمایی کرده اند و انتظار می رفت با ورود پلی استیشن ۴ پرو و ایکس باکس وان ایکس به بازار، شاهد طول عمر طولانی تری برای این کنسول ها باشم؛ اما ظاهراً پیشرفت سریع تکنولوژی، چنین روندی را اجتناب ناپذیر کرده است.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟