طرح 20 تا 20 ظرف یک‌سال فضای مجازی را برای کودکان ایمن می‌کند

«طرح ۲۰ تا ۲۰ » در راستای حمایت از کودکان در فضای مجازی و در جهت اجرایی شدن سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودکان و نوجوانان، توسط کارگروه وزارت ارتباطات رونمایی شد و بر اساس آن قرار است به مدت یکسال اهداف بلند مدت این کارگروه به نتیجه و ثمر برسد.

«خسرو سلجوقی»، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران و مجری توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان در گفتگو با دیجیاتو تاکید می‌کند که دغدغه فضای مجازی و کودک یک معضل جهانیست و فقط به ایران مربوط نمی‌شود، اما در کشور ما بسیار با اهمیت است. او به دیجیاتو می‌گوید:

«قصد داریم نه تنها همگام با دنیا بلکه جلوتر از برنامه‌های سایر ملل قدم برداریم تا فضایی امن و مناسب برای کودکانمان داشته باشیم. محافظت از کودکان در دنیای واقعی به مراتب ساده‌تر از فضای مجازیست چرا که حد و حدود و کنترلی بر آنان در دنیای واقعی مستولی است که در جهان اینترنت نمی‌توان آن را داشت. یک کودک با داشتن یک تبلت وارد دنیایی از اطلاعات خواهد شد که همه می‌دانیم لزوما برای او مفید نخواهد نبود و این انبوه اطلاعات می‌تواند او را از پای در بیاورد.»

به گفته سلجوقی سازمان ITU (اتحادیه بین‌المللی مخابرات) کارگروهی برای صیانت از کودکان آنلاین تشکیل داده که در آن به محتوای مناسب برای این قشر سنین پرداخته می‌شود:

«یونسکو حتی وارد کار شده و کتابی 12 جلدی تالیف کرده که در آن یک نوع رژیم اطلاعاتی به شهروندان کشورها توصیه شده است. کتابی که در یونیسف تالیف شده فقط دارای فهرست و مصادیق کلی است و جزییات آن به خود کشورها واگذار شده تا بر اساس دین و مذهب و فرهنگ و آیین‌شان آن را تدوین و اجرا کنند. این مساله باعث شده که کلیات طرح یکی باشد و در جزییات آن تفاوت‌هایی وجود داشته باشد تا فرهنگ‌های ملل نیز حفظ شود و به آنها خدشه وارد نشود.»

مجری توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان تاکید می‌کند که 10 جلد از این 12 جلد در ایران آماده شده و اشاره می‌کند که مجموعه خلاصه‌ای از این کتب در حال حاضر در مدارس (پایه‌های دهم و ششم) تدریس می‌شود که خودش یک گام برای سواد اطلاعاتی کودکان و نوجوانان است. او اشاره می‌کند که این کتاب‌ها به زودی در بدنه دولت مانند مدرک ICDL عمل خواهند کرد چرا که دانستن اطلاعات عمومی و سواد رسانه‌ای امروزه برای همه کارمندان دولت واجب است:

«پیش‌نویسی که توسط ارگان‌های گوناگون از جمله وزارت ارتباطات، آموزش پرورش، مرکز ملی فضای مجازی و حتی بخش‌های خصوصی تدوین شد حالا تبدیل به یک سند اجرایی شده که امروز شاهد رونمایی بخش‌هایی از آن بودیم. به عنوان مثال اپراتور کودک را خواهیم داشت که با کمک همراه اول راه‌اندازی شده و قصدش صرفا ایجاد ارتباط سالم نیست بلکه فراهم آوردن محیط و محتوای مناسب برای کودکان نیز هست.»

سلجوقی از حضور بخش خصوصی در مراحل مختلف نوشتن این سند و اجرایی شدن آن در طول این یک سال می‌گوید و باور دارد که با کمک این بخش می‌توان چاره‌ای اساسی برای مساله کودکان آنلاین اندیشید: «بخش خصوصی حتی در پژوهش‌های اولیه کمک‌حال ما بوده و از امکاناتشان استفاده کردیم. همین الان هم شرکت‌هایی همچون تاتی، نبات و... هستند که فعالیت می‌کنند ولی چندان دیده نمی‌شوند که قصد داریم در این طرح یکساله بیشتر آنها را وارد جریان سازیم.»

امروزه مساله کودکان آنلاین در ایران یکی از دغدغه‌های وزیر ارتباطات که خود پدر دو کودک است شده و تیم اجرایی انتخاب شده توسط وی به سرپرستی دکتر سلجوقی قصد دارند تا با کمک استارتاپ‌ها و دیگر بخش‌های خصوصی بتوانند چاره‌ای دقیق برای آن بیندیشند تا شاید بتوانیم فضای مجازی را تبدیل به یک فرصت برای نسل آینده کرده و از آن استفاده مثبت ببریم.

برچسب ها

مطالب مرتبط

فعالیت در شبکه های اجتماعی به طول عمر بیشتر می انجامد

از گذشته های دور می دانیم افرادی که از روابط عمومی قدرتمند و گسترده تری برخوردار هستند، بیشتر عمر می کنند. اما آیا این مسئله در مورد دوستان و ارتباطات مجازی نیز صدق می کند؟ باید بگوییم تحقیقات دانشگاه سن دیگو پاسخ مثبتی به این پرسش می دهد. نتایج تحقیقات روی 12 میلیون کاربر شبکه اجتماعی فیسبوک... ادامه مطلب

رییس جمهور: آموزش استفاده از فضای مجازی در مدارس لازم است

با آغاز سال تحصیلی جدید و به صدا در آمدن زنگ مدرسه توجه همگان به دانش‌آموزان بیشتر شده است. دانش‌آموزانی که مثل همه اقشار جامعه درگیر پیشرفت تکنولوژی و فضای مدرن آن و استفاده از اینترنت شده‌اند. پس از اظهار نظرات وزیر ارتباطات وقت درباره اینترنت سالم برای کودکان و نوجوانان، حال «حسن روحانی» رییس... ادامه مطلب

۵۳ درصد از ایرانی ها حداقل در یک شبکه اجتماعی عضویت دارند

سید مرتضی موسویان، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌ های دیجیتال وزارت ارشاد در همایش فرصت‌ های سرمایه گذاری و کسب و کار در حوزه ی فناوری اطلاعات و ارتباطات، اظهار داشته است: «روند تغییر بازار حرکت به سمت تولید محتوای بیشتر است». موسویان افزوده است:‌ «ضریب نفوذ اینترنت در کشور ۸۰ درصد است و ۴۳ میلیون نفر کاربر... ادامه مطلب

۷ ساعت اینترنت روزانه؛ حضور پررنگ کاربران ایرانی در فضای مجازی از کجا نشات می‌گیرد؟

ایرانی‌ها روزانه 7 ساعت در فضای مجازی حضور دارند، در حالیکه میانگین استفاده از فضای مجازی در دنیا چهار ساعت در روز است. این جدیدترین آمار کاربران ایرانی در اینترنت است که به تازگی توسط معاون مرکز ملی فضای مجازی اعلام شده است. ایرانی‌ها 3 ساعت بیشتر از میانگین جهانی در فضای مجازی وقت می‌گذرانند. دلایل... ادامه مطلب

ضریب نفوذ شبکه های اجتماعی در دنیا چه قدر است؟

در سال های اخیر شبکه های اجتماعی رفته رفته از ابزاری برای سرگرمی، تبدیل به اصلی ترین راه های ارتباطی در دنیا شده اند و بستر بسیاری از کسب و کارها و روابط بین المللی را فراهم می کنند. با توجه به آمارهای موجود، تقریباً 2.79 میلیارد از 7.48 میلیارد نفر در دنیا عضو شبکه های... ادامه مطلب

انتقاد تند رییس جمهور از فیلتر فضای مجازی و بانیان آن

رییس جمهور با اشاره به عواقب اعمال فیلتر در فضای مجازی در سال گذشته تاکید کرد که ما اشتباه کردیم و حالا چارچوب ها شکسته شده‌اند. حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رییس جمهور صبح امروز طی نشستی با مدیران ارشد «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات» به انتقاد از نحوه فیلترینگ فضای مجازی و تلاش برای... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x