مروری بر زندگی جولیان آسانژ؛ افشاگر مشهور و بنیانگذار WikiLeaks

مروری بر زندگی جولیان آسانژ؛ افشاگر مشهور و بنیانگذار WikiLeaks

Array محسن خوشنود یکشنبه، ۰۵ فروردین ۱۳۹۷

جولیان آسانژ در تاریخ ۳ جولای ۱۹۷۳ میلادی در کوئینزلند استرالیا متولد شد. پدر او «جان شیپتون» پیش از تولد فرزندش از خانواده جدا شد و جولیان نام خانوادگی ناپدری خود «ریچارد برت آسانژ» را اختیار کرد. جولیان آسانژ از دوران کودکی استعداد خوبی در زمینه مسائل کامپیوتری و هک داشت و توانست با بهره گیری از هوش سرشار خود، به پایگاه های اطلاعاتی بسیاری نفوذ کند.

وی در سال ۲۰۰۶ وبگاه مشهور «WkiLeaks» را برای جمع آوری و انتشار اطلاعات محرمانه در سطح بین المللی راه اندازی کرد که افشاگری های آسانژ در این سایت نام او را بر سر زبان ها انداخت و مجله تایم نیز به خاطر تلاش های جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۰، عنوان «مرد سال» خود را به وی اعطا نمود.

آسانژ وبسایت ویکی لیکس را در سوئد و به دلیل قوانین سختگیرانه این کشور در زمینه حفظ حریم خصوصی و عدم افشای هویت افراد بنیان گذارد؛ اما در سال ۲۰۱۲ با اتهام رسوایی اخلاقی و تجاوز مواجه شد و از آن زمان تا کنون در سفارت اکوادور در لندن اقامت دارد.

سال های نخست و زندگی شخصی

جولیان پائول آسانژ در سومین روز از ماه جولای سال ۱۹۷۳ به دنیا آمد. مادرش «کریستین آن» یک هنرمند و پدرش «جان شیپتون» بنّا و فعال ضد جنگ بود. پدر بیولوژیکی جولیان پیش از به دنیا آمدن وی از مادرش جدا شد و کریستین زمانی که فرزندش تنها یک سال سن داشت با «ریچارد برت آسانژ» ازدواج نمود.

ریچارد بازیگر تئاتر بود و به همراه همسرش گروه هنری خود را اداره می کرد. خانواده آسانژ به دلیل شغل ریچارد دائماً در حال سفر بودند و جولیان نیز به همین جهت تا اواسط دوران نوجوانی، در بیش از ۳۰ محله مختلف زندگی کرد و در مدارس متفاوتی درس خواند.

مؤسس ویکی لیکس فعالیت هکری خود را با اسم مستعار Mendax آغاز کرد

جولیان خیلی زود به استعدادهایش در زمینه کامپیوتر پی برد و سال ۱۹۸۷ زمانی که چهارده ساله بود با اسم «Mendax» فعالیت هکری خود را به همراه دو تن از دوستانش آغاز نمود. آسانژ در همین سالها توانست به برخی از پایگاه های وزارت دفاع و نیروی دریایی آمریکا، ناسا و مرکز مخابرات بین المللی استرالیا نفوذ کند.

او همچنین وبسایت کمپانی هایی مانند موتورولا، لاکهید مارتین، پاناسونیک، زیراکس و دانشگاه های استنفورد، دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه لا تروب را هک کرد. فعالیت های هکری آسانژ سرانجام اوایل دهه ۹۰ میلادی و پس از نفوذ به پایانه اصلی کمپانی مخابراتی «Nortel» افشا شد و تا سال ۱۹۹۴ به ارتکاب ۳۱ فقره جرم سایبری متهم گردید. وی در سال ۱۹۹۶ در ۲۵ مورد مجرم شناخته شد و با پرداخت جریمه توانست از مجازات زندان رهایی یابد.

آسانژ در سال ۱۹۹۴ به دانشگاه مرکزی کوئینزلند رفت و در مباحث برنامه نویسی، ریاضی و فیزیک کسب علم نمود. او سپس در سال ۲۰۰۳ وارد دانشگاه ملبورن شد و تحصیلات تکمیلی خود در رشته ریاضی را آغاز کرد؛ اما ۳ سال بعد بدون دریافت مدرک ترک تحصیل نمود. جولیان دلیل این کار را همکاری دانشجویان دانشگاه با ارتش و انجام پروژه های نظامی عنوان کرده است.

جولیان آسانژ یک بار ازدواج کرده و فرزندی به نام دنیل دارد

بنیانگذار ویکی لیکس با دختری به نام ترزا ازدواج کرد و در سال ۱۹۸۹ صاحب فرزندی به نام دنیل شد. این زوج مدتی بعد از یکدیگر جدا شدند و پس از آن آسانژ با شخص دیگری ازدواج نکرد. البته در سال های اخیر شایعات زیادی درباره زندگی خصوصی جولیان آسانژ منتشر شده که یکی از آنها به ارتباط او با روزنامه نگاری به نام «سارا هریسون» اشاره دارد.

در موردی دیگر شایعه ارتباط آسانژ با «پاملا اندرسون» بازیگر هالیوود زمانی منتشر شد که این بازیگر اواخر سال ۲۰۱۶ با رفت و آمد به سفارت اکوادور در لندن، توجه خبرنگاران را به خود جلب نمود.

دوران حرفه ای

جولیان آسانژ زندگی حرفه ای خود را به عنوان یک برنامه نویس از سال ۱۹۹۴ و با کار بر روی «strobe.c» که یک اسکنر پروتکل کنترل انتقال است آغاز نمود. پروژه مورد بحث یک سال به طول انجامید و در این مدت آسانژ روی پروژه های دیگری از جمله پایگاه داده متن باز «PostgreSQL»، نرم افزار «NNTPCache» و سیستم رمزنگاری «Rubberhose» نیز کار کرد.

آسانژ نخستین بار در دامنه leaks.org اقدام به افشاگری علیه دولت استرالیا نمود

وی به عنوان محقق سه سال با دکتر «سولت دریفوس» از دانشگاه ملبورن در زمینه فعالیت های خرابکارانه اینترنتی همکاری کرد که نتیجه تحقیقات آنها در قالب کتابی به نام «زیرزمین» (Underground) در سال ۱۹۹۷ به چاپ رسید. کتاب مذکور بیشتر بر هکرهای استرالیایی تمرکز داشت و در جامعه کامپیوتری این کشور فروش خوبی را تجربه کرد.

آسانژ در سال ۱۹۹۹ دامنه «leaks.org» را ثبت کرد و در آن به افشاگری درباره پتنت جمع آوری اطلاعات تماس های صوتی از سوی آژانس امنیت ملی استرالیا پرداخت. وی معتقد بود که مردم عادی باید از تصمیمات دولتمردان آگاه باشند و بدانند که ممکن است تماس های خارجی آنها توسط سرویس های اطلاعاتی کشورهای بیگانه شنود شد.

فعالیت در WikiLeaks

در سال ۲۰۰۶ جولیان آسانژ فرآیند راه اندازی وبگاه «WikiLeaks» را آغاز کرد تا اطلاعات مهم و محرمانه بین المللی را مستقیماً در اختیار همه قرار دهد. سایت ویکی لیکس فعالیت رسمی خود را از سال ۲۰۰۷ شروع کرد و مدیریت آن به دلیل وجود قوانین مناسب در سوئد، از این کشور انجام می شد.

پس از تأسیس ویکی لیکس، آسانژ چند سال به طور دائم در سفر بود و به کشورهای زیادی در آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکای شمالی نقل مکان کرد. در این مدت WikiLeaks اسنادی از ارتش آمریکا در رابطه با زندان گوانتانامو و همچنین ایمیل های «سارا پیلین» کاندید معاونت رئیس جمهور آمریکا را منتشر نمود.

وبسایت ویکی لیکس با دریافت ۷۵۰ هزار سند محرمانه از جنایات ارتش آمریکا در عراق و افغانستان پرده برداشته بود

افشاگری های اولیه آسانژ توجه رسانه ها را به خود جلب کرد اما ویکی لیکس زمانی به سرخط خبر رسانه های بین المللی تبدیل شد که توانست با دریافت ۷۵۰ هزار سند محرمانه از یک سرباز آمریکایی به نام «چلسی منینگ» به افشاگری درباره جنایات ارتش آمریکا بپردازد. اسناد مذکور شامل کشتار غیرنظامیان، اطلاعات محرمانه جنگی افغانستان و عراق شامل رفتارهای غیر انسانی نظامیان آمریکایی با اسرا و در نهایت اطلاعات مربوط به زندان گوانتانامو بود.

پس از انتشار اطلاعات مورد اشاره، مقامات آمریکایی جولیان آسانژ را تحت تعقیب قرار دادند که در همین زمان، پلیس سوئد در حال بررسی اتهام تجاوز آسانژ بود و حکم دستگیری وی در اروپا را در اختیار داشت. وی سرانجام خود را تسلیم پلیس لندن کرد و پس از چند ماه بازداشت خانگی، به سفارت اکوادور در انگلستان گریخت و پناهنده سیاسی شد.

آسانژ با انتشار ایمیل های خصوصی کلینتون به پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کمک شایانی نمود

گفتنی است در تابستان سال ۲۰۱۶ آسانژ بار دیگر تیتر اصلی نشریات را به خود اختصاص داد چرا که با انتشار ۱۲۰۰ ایمیل خصوصی هیلاری کلینتون و همچنین ایمیل هایی مبنی بر برنامه های تیم انتخاباتی او برای تخریب رقیب اصلی‌اش برنی سندرز، عملاً حیثیت سیاسی حزب دموکرات در انتخابات آمریکا را زیر سؤال برد.

ویکی لیکس پاییز همان سال ۲۰۰۰ ایمیل دیگر از کمپین انتخاباتی کلینتون را افشا کرد که مجموع اقدامات مذکور باعث شد مقامات آمریکایی احتمال دست داشتن مأموران روسی در هک اطلاعات و ارسال آنها برای آسانژ را مطرح کنند. البته جولیان آسانژ اتهامات مذکور را رد کرده و هرگونه تصمیم عمدی برای کمک به پیروزی ترامپ را تکذیب نموده است.

جوایز و افتخارات:

سال ۲۰۱۰: برنده جایزه «Sam Adams» که توسط عده ای از مأموران بازنشسته سازمان سیا به حامیان صداقت در انتقال اخبار اهدا می شود.

سال ۲۰۱۱: دریافت مدال طلایی مؤسسه صلح سیدنی.

سال ۲۰۱۱: برنده جایزه «مارتا گلهورن» که به روزنامه نگاران صادق و با دیدگاهی حقیقی و متفاوت از تبلیغات سیاسی اهدا می شود.

سال ۲۰۱۱: برنده جایزه «Walkleys» برای ارائه خدمات ارزشمند به دنیای خبرنگاری.

سال ۲۰۱۱: برنده جایزه «Voltaire» که به فعالان حوزه آزادی بیان اعطا می شود.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل