ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پیامرسان فیسبوک جمع آوری تاریخچه تماس و پیامک ها
تکنولوژی

جمع آوری تاریخچه تماس و پیامک ها توسط فیسبوک در موبایل های اندرویدی

ابعاد رسوایی نقض حریم خصوصی فیسبوک هر روز گسترده تر می شود. در تازه ترین افشاگری مشخص شده است که اپلیکیشن پیامرسان فیسبوک در سیستم عامل اندورید برای سال ها مشغول جمع آوری تاریخچه تماس ...

محمد مافی‌ها
نوشته شده توسط محمد مافی‌ها | ۶ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۰

ابعاد رسوایی نقض حریم خصوصی فیسبوک هر روز گسترده تر می شود. در تازه ترین افشاگری مشخص شده است که اپلیکیشن پیامرسان فیسبوک در سیستم عامل اندورید برای سال ها مشغول جمع آوری تاریخچه تماس و اطلاعات پیامک کاربران از موبایل هایشان بوده است.

تعدادی از کاربرانی که در ماجرای سو استفاده از اطلاعات شخصی توسط موسسه آماری کمبریج آنالیتیکا درگیر ماجرا بوده اند اقدام به حذف حساب کاربری خود در فیسبوک کرده اند. در طی این فرایند به کاربر اجازه داده می شود تا اطلاعات خود را به صورت فایل آرشیوی از روی این شبکه اجتماعی دریافت کند. تعدادی از این افراد در فایل های مذکور تاریخچه چند ساله ای از تماس ها و پیامک هایی که با موبایل اندرویدی خود رد و بدل کرده اند را در میان اطلاعات دانلود شده یافته اند.

فیسبوک جمع آوری تاریخچه تماس و پیامک ها

بر طبق ادعای تعدادی از این کاربران تاریخچه جمع آوری شده محدود به افراد نزدیک همچون اعضای خانواده و یا دوستان صمیمی می شده است. ظاهراً بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا تلاش می کرده از روابط نزدیک کاربرانش بدون اطلاعات آنان سر در بیاورد.

لازم به ذکر است که به طور عموم این اطلاعات از طریق پیام رسان فیسبوک جمع آوری می شده است و ظاهراً اپ مذکور پیش از اقدام دسترسی های لازم را از کاربران خود دریافت کرده است. این شرکت پیش از این علت این کار را بهبود الگوریتم پیشنهاد دوستان و تفکیک زندگی شخصی افراد از فعالیت های تجاری آنها اعلام کرده بود.

فیسبوک جمع آوری تاریخچه تماس و پیامک ها

مسئله دیگر آن است که پیام رسان مذکور از مدتی قبل پیامی را برای دریافت اجازه «آپلود مستمر» اطلاعات مربوط به تماس ها و شماره های ذخیره شده در موبایل کاربران به نمایش درمی آورده، اما هنوز مشخص نیست که آیا اطلاعاتی پیش از دریافت اجازه مذکور هم در میان آرشیو فیسبوک دیده می شود یا نه.

در واقع می توان چنین حدس زد که اپلیکیشن فیسبوک و پیام رسان اختصاصی آن در گذشته از قواعد نه چندان سختگیرانه دسترسی به اطلاعات اپلیکیشن ها در سیستم عامل اندروید برای جمع آوری داده های مورد نظر خود سو استفاده می کرده اند. اما پس از تغییر در سیاست های حفظ حریم خصوص در سیستم عامل ساخت گوگل، پیام بالا برای ادامه دسترسی ها برای کاربران به نمایش درمی آمده است.

فیسبوک جمع آوری تاریخچه تماس و پیامک ها

سخنگوی بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا در واکنش به انتشار این خبر اعلام کرده است که جمع آوری چنین اطلاعاتی برای اپلیکیشن هایی که به کاربران کمک می کنند روابط خود را در فضای مجازی بهبود بخشیده و ارتباط بهتری با دوستان و نزدیکان خود داشته باشند، کاملاً طبیعی است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • molavy
  molavy | ۷ فروردین ۱۳۹۷

  از روشن فکر ها کسی نمی‌خواد فروش پدر مادر به اینها باه‌ . شما که دست به فکشتون خوبه. چرا ساکتید؟!!!

 • M
  M | ۶ فروردین ۱۳۹۷

  در ایران هم تاریخچه تمامی تماس، پیامک ها و وب سایتهای بازديد شده ذخیره و نگهداری می‌شوند.

 • آریا
  آریا | ۶ فروردین ۱۳۹۷

  فعلن گیر دادن به فیسبوک

 • Py House
  Py House | ۶ فروردین ۱۳۹۷

  حالا ذات کار که داده کلوب بود کار بدی نیست و یک روش مرسوم برای تحلیل اطلاعات است گویا مسیله فروش و داد ستد مالی محل ایراد بوده است چیزی که رانت می گوییم و در ایران فراوان است

  • Py House
   Py House | ۶ فروردین ۱۳۹۷

   داده کاوی

مطالب پیشنهادی