گیم‌دیدنی؛ پیشنهاد امروز: Firewatch

نوروز باستانی، از دیرباز فرصتی برای ملاقات با آشنایان و گاه دوستانی بوده که احتمالاً برای مدتی طولانی فراموش‌شان کرده‌ایم. رسم دوست داشتنی عیددیدنی، دائماً به ما یادآوری کرده که نوروز فرصتی برای ملاقات بزرگ‌ترها، نشستن به پای صحبت‌هایشان و البته عیدی گرفتن است؛ اما ما قرار نیست تمام سیزده روز عید را در خانه عمو و خاله و مادربزرگ سپری کنیم و اوقاتی مخصوص به خودمان هم داریم که ترجیح می‌دهیم صرف گیم‌دیدنی شوند.

دو هفته عید، بهترین فرصت برای تجربه بازی هاییست که شاید قبلاً از قلم افتاده باشند اما در این برهوت بازی، بازنگری آنها می تواند تعطیلاتی پربار رقم بزند. طی ۱۳ شب ابتدای سال ۱۳۹۷، دیجیاتو هر شب یک پیشنهاد تازه برای اوقات فراغت شما دارد؛ پیشنهاداتی که از میان برترین بازی های مستقل انتخاب شده اند و آنقدر کوتاه هستند که در یک روز از تعطیلات عید به اتمام می رسند؛ بازی‌هایی که عمدتا قیمت ارزانی دارند و حجم اندک. بنابراین همین امشب می‌توانید بازی پیشنهادی امروز را دانلود کنید و فردا چند ساعتی با آن سرگرم باشید.

بازی‌هایی که در سری مقاله گیم‌دیدنی معرفی می شود، همگی با قیمتی ناچیز در پلتفرم‌های مختلف مثل استیم و پی‌اس‌ان قابل تهیه هستند و همگی حجمی اندک دارند. بنابراین در شرکت در این چالش ۱۳ روزه تردید نکنید؛ قرار است با هم خوش بگذرانیم.


داستان مردی تنها و بی کس، که با پذیرفتن شغل دیده‌بانی، در یکی از پارک های طبیعی آمریکا، تصمیم می‌گیرد با تحمل تنهایی بیشتر، مشکلات شخصی زندگیش را پشت سر بگذارد. پیش خود فکر می‌کند شاید در یکی از پارک های طبیعی به عنوان یک دیده‌بان، آرامش بیشتری خواهد داشت. اما از همان لحظه‌ی اول، تنها چیزی که عایدش نمی‌شود، آرامش است.

فایرواچ، تولید شرکت کامپو سانتو است که توسط استودیو های کامپو سانتو و پنیک برای کامپیوتر های شخصی، پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان عرضه شد. این بازی از نظر روایت داستان، یکی از بهترین‌ ها شمرده می‌شود و در زمان عرضه نظر مثبت منتقد‌ های بسیاری را به خود جلب کرده است.

فضای طبیعی فوق العاده، داستانی گیرا و موسیقی دلچسب، مواردی است که این بازی را در نوع خود بی نظیر کرده است. فضای پارک طبیعی، که پر است از درخت و کوه و راه های صعب العبور، که شخصیت اصلی بازی باید با استفاده از طناب و گاهی قلاب، آن ها را بپیماید.

اما، بهترین بخش بازی داستان درگیر کننده و روایت فوق العاده حرفه‌ای آن است. فایرواچ از همان ابتدای بازی شما را با خود همراه می‌کند. حتی بدون استفاده از انیمیشن های سینمایی و صرفا با استفاده از نوشته‌هایی که بر روی تصویر مشاهده می‌کنید. نوشته‌هایی راجع به گذشته‌ی شخصیت اصلی بازی، یعنی هنری.

شما از همان ابتدا می‌توانید گذشته‌ی قهرمانتان را ایجاد کنید. گذشته‌ای که به هر نحو، با شیرینی شروع می‌شود و انتهای تلخی دارد. آنقدر تلخ که هنری تصمیم می‌گیرد برای پشت سر گذاشتن همه‌ی آن مشکلات، شغلی را قبول کند که به گفته‌ی یکی دیگر از دیده‌بان های همان حوالی-که بعد ها تنها دوست هنری در این پارک می‌شود- خیلی ها را به خودکشی سوق داده است.

این بازی ارتباط جالب و پر مفهومی بین شما و یکی دیگر از دیده‌بان ها، به نام دلایلا (Delilah) ایجاد می‌کند. به طوری که هرگز او را نمی‌بینید و فقط از طریق واکی تاکی با او ارتباط دارید، اما زمان زیادی نیاز ندارید تا با دلایالا ارتباط نزدیکی برقرار کنید.

شخصیت پردازی در این بازی به خوبی انجام شده. درست است که هیچکدام از این شخصیت ها، به صورت حضوری رو به روی شما قرار نمی‌گیرند، اما نوشته‌هایشان، صدایشان و حتی رد پایشان شخصیتشان را تشکیل می‌دهد و می‌توانید با آن ها ارتباط نزدیکی برقرار کنید.

به طور کلی اگر طرفدار بازی هایی با روایت فوق العاده هستید، فایرواچ را از دست ندهید. فضای این بازی پر رمز و راز است. به طوری که در تمام لحظات شما را میخکوب پای بازی می‌نشاند و شما هر لحظه بیشتر از گذشته دوست دارید به نقطه‌ی پایانی این بازی برسید.

این بازی اقبال خوبی نزد منتقدین هم داشت و جایزه‌های متعددی را دریافت کرد. به عنوان مثال این بازی از نظر پالیگان به عنوان بازی سال ۲۰۱۷ شناخته شد. از بفتا دو جایزه دریافت کرد و در متاکریتیک، نمره‌ی قابل قبول ۸۱ را در بخش بازی های پی سی به خود اختصاص داده.

به طور کلی فایرواچ می‌تواند انتخاب مناسبی برای تعطیلات نوروزی باشد. چرا که زمان کامل کردن بازی به طور میانگین ۴ ساعت پیشبینی شده است که زمان زیادی نیست. خصوصا اگر خیلی علاقمند به گشت و گذار در میان کوه ها و جنگل ها نباشید و فقط بخواهید از داستان جذاب و گیرای فایرواچ لذت ببرید.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟