سونی بخش اکسپریای خود را کوچک می کند

سونی بخش اکسپریای خود را کوچک می کند

سونی رسماً تأیید کرده که قصد دارد بخش کسب و کار موبایل خود را به منظور سود دهی بیشتر، کوچک کند.

در ۵ سال اخیر بخش گوشی های هوشمند شرایط فروش مناسبی را تجربه نکرده و اغلب با ضرردهی همراه بوده. به همین دلیل کمپانی ژاپنی قصد دارد از تمرکز خود بر بخش گوشی های هوشمند بکاهد.

چند سال پیش سونی خبر از طرح خود برای کوچک کردن بخش اکسپریا به واسطه تمرکز بر دستگاه های سود ده داده بود. این هدف مستلزم حذف بیشتر مدل های اقتصادی و افزایش مدل های پریمیوم بود. در این راستا سونی سری اکسپریا اکس را در سال ۲۰۱۶ معرفی و روانه بازار کرد.

در آن زمان تصمیم سونی به طور موقت سود بیشتری به جیب کمپانی روانه کرد و موجب شد در طی چندین سه ماهه مالی، شرایط بخش گوشی های هوشمند بهبود پیدا کند. ولی برای بار دیگر شرایط بخش اکسپریا رو به وخامت رفته و به همین دلیل سونی از قصد خود برای کوچک کردن این بخش به منظور دستیابی به سود بیشتر خبر داده است.

اخیراً گزارش مالی سال ۲۰۱۷ سونی منتشر شده بود که خبر از سود عملیاتی ۶.۷ میلیارد دلاری می داد. در این گزارش اشاره شده بود که در مجموع سونی در قیاس با ۲۰۱۶، سال بهتری را پشت سر گذاشته و انتظار دارد که اوضاع در سال ۲۰۱۸ بهتر هم بشود.

با این حال بر اساس این گزارش، کسب و کار گوشی های هوشنمد کمپانی کماکان عملکردی ضعیف داشت و تنها ۶.۶ میلیارد دلار درآمدزایی کرد که از درآمد ۶.۹ میلیارد دلاری سال پیش هم کمتر بود. البته بنا بر ادعای وبسایت فون آرنا بخشی از این ضرر به تغییرات نرخ تبدیل ارز در ژاپن باز می گردد.

سونی انتظار دارد با کوچک کردن بخش موبایل، هزینه های عملیاتی خود را بیش از پیش کاهش دهد. به این ترتیب انتظار می رود بسیاری از مدل های اقتصادی از جمله سری اکسپریا L و شاید برخی از گوشی های سری اکسپریا XA از موبایل های این کمپانی حذف شوند. به این ترتیب احتمالاً سری XZ تنها مجموعه باقی مانده از اکسپریاهای سونی خواهد بود.

بر اساس گزارش ها سونی قصد دارد در سال مالی ۲۰۱۸ (که ۳۱ مارس ۲۰۱۹ پایان می یابد)، تعداد ۱۰ میلیون گوشی اکسپریا را روانه بازارها کند. این عدد نسبت به مدت مشابه در دوره مالی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ با ۱۳.۵ و ۱۴.۶ میلیون واحد، کاهش قابل توجهی را نشان می دهد.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato