ایلان ماسک با وب سایت Pravda به جنگ رسانه ها می رود

موشک، اتومبیل های خودران، چیپ های بهبود فعالیت مغزی، شکلات، اژدهای سایبورگ و کمدی ... دیگر چه حوزه ای باقی مانده که ایلان ماسک بخواهد به آن ورود کند؟

این میلیاردر نابغه اخیراً در حساب توییتری خود با افتخار اعلام کرده که قصد دارد وب سایتی برای نمره دهی به ژورنالیست ها و سازمان های خبری تاسیس کند؛ این نمره دهی بر اساس میزان صداقت آنها در ارائه اخبار صورت خواهد گرفت و اینطور که از شواهد امر بر می آید، ایلان ماسک در گفته خود جدی است و با یکی دیگر از شوخی های توییتری او طرف نیستیم.

در توییت ماسک آمده: «قصد دارم سایتی بسازم که مردم در آن می توانند به حقیقت هسته هر مقاله نمره داده و اعتبار هر ژورنالیست، هر سردبیر و هر ناشر را در طول زمان بررسی کنند. به نظرم اسمش را Pravda می گذارم ...»

ماسک طی سال های اخیر برخی از وعده های خود که ابتدا مثل یک جوک به نظر می رسیدند را به حقیقت تبدیل کرده؛ به عنوان مثال می توان به بورینگ کمپانی و محصولات آن مثل کلاه و شعله افکن اشاره کرد. اما تمایل ماسک به تحقق ایده های به ظاهر احمقانه دلیل اصلی اعتباری که برای توییت جدیدش قائل می شویم نیست.

در واقع یکی از گزارشگران نشریه Economist دریافته کرده که یکی از وکلای ماسک، طی سال گذشته میلادی علامت تجاری «Pravda Corp» را به ثبت رسانده است. اما کار ماسک در همین جا به پایان نرسید و سپس یک نظرسنجی توییتری برای دریافت بازخورد از فالوئرهای خود به راه انداخت که تا این لحظه با استقبال قابل توجهی روبرو شده است:

با اعلام این خبر بود که یکی از خبرنگاران وب سایت The Verge توییتی نسبتاً انتقادآمیز نوشت و ایلان ماسک را به دونالد ترامپِ حوزه مدیا تشبیه کرد. ماسک در پاسخ نوشت: «می دانستم چنین چیزی می گویی. هربار هرکسی از مدیا انتقاد می کند، اهالی مدیا فریاد می زنند که "تو درست مثل ترامپی". فکر می کنی او چرا از ابتدا رای آورد؟ چون هیچکس دیگر تو را باور ندارد. تو اعتبارت را مدت ها پیش از دست دادی.»

نیازی به یادآوری نیست که ایلان ماسک درباره همان دونالد ترامپی صحبت می کند که ابتدا به صورت عمومی از وی تشکر کرد و سپس به هیئت مشاوره او پیوست؛ البته بعداً تحت فشار عمومی، ماسک به اشتباه خود پی برد و از این هیئت جدا شد.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟