سامسونگ در آخرین دادگاه تجدیدنظر، به پرداخت 538.6 میلیون دلار به اپل محکوم شد

سامسونگ در آخرین دادگاه تجدیدنظر، به پرداخت 538.6 میلیون دلار به اپل محکوم شد

سامسونگ در آخرین دادگاه تجدیدنظر، به پرداخت 538.6 میلیون دلار به اپل محکوم شد

تقریباً شش سال از زمانی که یک هیئت منصفه فدرال از سامسونگ خواست تا غرامتی ۱ میلیارد دلاری به اپل پرداخت کند می گذرد و حالا یک هیئت دیگر در دادگاه تجدیدنظر به نتیجه ای متفاوت رسیده و به سامسونگ فرمان داده که مبلغ ۵۳۸,۶۴۱,۶۵۶ دلار را به خاطر نقض حقوق ۵ پتنت اپل به این کمپانی پرداخت کند. این فرمان بعد از سال ها کشمکش میان اپل و سامسونگ و برگزاری چندین دادگاه تجدید نظر (که یک مورد از آنها در دادگاه عالی انجام شد) صادر شده است.

پرونده قضایی اپل علیه سامسونگ در آپریل سال ۲۰۱۱ تشکیل شد؛ زمانی که اپل مدعی شد اسمارت فون های سامسونگ حقوق برخی از ابداعاتش که پتنت ها و علامات تجاری آنها به ثبت رسیده است را نقض کرده اند. اپل در آگوست ۲۰۱۲ پیروز پرونده شد و قرار بود غرامت ۱.۰۴۹ میلیارد دلاری دریافت کند. اما جدل های قانونی کمپانی های بزرگ معمولاً به همین سادگی به پایان نمی رسد و اپل مجبور شد بارها و بارها به دادگاه بازگردد تا تصمیمی جامع درباره میزان غرامت گرفته شود.

در جریان آخرین دادگاه تجدید نظر، اصلی ترین تفاوت نظر اپل و سامسونگ در چگونگی محاسبه غرامت نمود پیدا کرد: اینکه باید غرامت را صرفاً براساس ارزش هر پتنت محاسبه کرد یا براساس ارزش کلی موبایل هایی که این ابداعات را به کار گرفته اند.

سامسونگ می گوید اگر موبایلی ۶۰۰ دلاری قطعاتی به ارزش ۳۰۰ دلار را در خود جای داده که ناقض حقوق پتنت های اپل هستند، باید صرفاً ۳۰۰ دلار پرداخت. در این بین اپل می گوید که همین ابداعات ۳۰۰ دلاری بوده اند که فروش دیوایسی ۶۰۰ دلاری را ممکن کرده اند.

همانطور که می شد حدس زد، هر دو طرف ماجرا سخت در تلاش بوده اند که با اعلام ارقام افراطی، هیئت منصفه را به میانه روی ترغیب کنند. سامسونگ به دنبال پرداخت ۲۸ میلیون دلار بود و اپل طلب ۱ میلیارد دلار می کرد. در نهایت همین استراتژی بود که باعث شد دادگاه تجدید نظر به رقم ۵۳۸.۶ میلیون دلار برسد که البته از مبلغ ۳۹۹ میلیون دلاری که قرار بود تکلیف آن در دادگاه مشخص شود بیشتر است و قطعاً یک پیروزی مهم برای اپل به شمار می آید.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل