رقابت اژدهای کوالکام با اینتل؛ اسنپدراگون 1000 به لپتاپ های فوق سبک می آید؟

رقابت اژدهای کوالکام با اینتل؛ اسنپدراگون 1000 به لپتاپ های فوق سبک می آید؟

دیروز کمپانی ARM از معماری جدید پردازنده هایی رونمایی کرده بود که قرار است در آینده در موبایل ها به کار روند. علاوه بر اینها قرار است این پردازنده ها در لپتاپ های مبتنی بر ویندوز ۱۰ به تعبیه شوند. اکنون کوالکام به استخدام افرادی برای کار روی چیپست های سری اسنپدراگون ۱۰۰۰ روی آورده که قرار است به رقابت با پردازنده های سری Core اینتل بپردازند.

پیش از این شنیده شده بود که کوالکام مشغول توسعه چیپست اسنپدراگون ۸۵۰ برای تعبیه در لپتاپ های مبتنی بر ویندوز ۱۰ است. به این ترتیب و به لطف سیستم خنک کننده بهتر لپتاپ ها نسبت به گوشی های هوشمند، این کمپانی قادر خواهد شد میزان توان طراحی گرمایی (TDP) چیپست را نسبت به نمونه های پیشتن افزایش دهد.

به این ترتیب می توان انتظار عرضه چیپست های قویتری را داشت که گرمای بیشتری تولید می کنند ولی مشکلی در خنک سازی آنها (به لطف تعبیه در لپتاپ ها) وجود نخواهد داشت.

اسنپدراگون 1000

میزان TDP در اسنپدراگون ۸۴۵ برابر ۵ وات است و قرار است این میزان در سری ۱۰۰۰، تنها برای پردازنده به ۶.۵ وات افزایش یابد و اگر پردازنده گرافیکی چیپست را نیز به حساب آوریم، این عدد بالاتر هم خواهد رفت. این موضوع به لطف سیستم خنک کننده برتر لپتاپ ها (در مقایسه با گوشی ها) حاصل می شود.

اگر بخواهیم میزان TDP را با پردازنده های اینتل مقایسه کنیم، به عدد ۶ وات برای پردازنده پنتیوم ۴۴۱۰Y می رسیم؛ پردازنده ای که دارای ۲ هسته پردازشی با سرعت ۱.۵ گیگاهرتز بوده و فاقد واحد پردازش گرافیکی ویژه خود است. همچنین اینتل پردازنده های دیگری از سری Y و نیز از سری m را روانه بازار کرده که میزان TDP مشابه دارند و برای تعبیه در اولترابوک ها (لپتاپ های فوق سبک و قابل حمل) به کار می روند.

بنا بر گزارش ها انتظار می رود دستگاه های بهره مند از چیپست های سری اسنپدراگون ۱۰۰۰ در اواخر سال ۲۰۱۸ یا اویل ۲۰۱۹ عرضه شوند. احتمالاً ایسوس اولین دستگاه مجهز به چیپست یاد شده را با اسم رمز «پریموس» در پاییز پیش رو روانه بازار خواهد کرد.

 

تماشا کنید: تست سرعت وان پلاس ۶ و گلکسی اس ۹ پلاس؛ کدام پرچمدار پیروز می شود؟

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato