افزایش ۳۵ درصدی کرایه تاکسی از ابتدای تابستان 1400

کرایه تاکسی سال ۹۷ مانند سال گذشته پس از گذشت چند ماه از سال، افزایش یافت و «علیرضا قنادان» مدیر عامل سازمان تاکسیرانی تهران اعلام کرد نرخ کرایه‌ها به طور میانگین ۱۲.۵ درصد افزایش داشته است.

بر اساس اعلام سازمان تاکسیرانی به دیجیاتو، نرخ کرایه تاکسی از ابتدا تا انتهای خیابان بهنام در منطقه ۵ از ۸۰۰ تومان به ۹۰۰ تومان، پایانه آزادی ـ شهرک اکباتان از ۱۶۰۰ به ۱۸۰۰ تومان و شهرزیبا ـ پایانه شهید نظری از ۲۸۰۰ به ۳۱۰۰ تومان افزایش یافت.

همچنین کرایه پایانه آزادی ـ پایانه سترگ از ۴۶۰۰ به ۵۰۰۰ تومان و دوراهی یوسف آباد ـ ونک از ۱۸۰۰ تومان به ۲۰۰۰ هزار تومان رسید. البته موارد گفته شده، کرایه تعدادی از خطوط تاکسیرانی است.

افزایش نرخ کرایه‌ها در مسیری طولانی

تائید افزایش نرخ کرایه تاکسی روند کوتاه و ساده‌ای ندارد. سازمان تاکسیرانی برای انجام این کار باید تائید شهرداری، شورای اسلامی شهر و در نهایت فرمانداری استان تهران را هم جلب کند. منتها امسال مدیر عامل سازمان تاکسیرانی پارامترهای جدیدی برای افزایش کرایه‌ها پیشنهاد داد که مورد تائید فرمانداری قرار نگرفت.

هدف قنادان این بود که نرخ کرایه با توجه به شرایط نامساعد جوی و همچنین اوج ترافیک افزایش داشته باشد، یعنی دقیقا همان رفتاری که رانندگان در روزهای بارانی و پرترافیک انجام می‎دهند و هیچ ضابطه‌ای برای آن وجود ندارد.

با این حال فرمانداری با این موضوع موافقت نکرد و تاکسیرانی به افزایش نرخ کرایه‌ها تا ۱۲.۵ درصد رضایت داد. مدیر عامل سازمان تاکسیرانی تهران افزایش نرخ‌ها را بر پایه مدل اقتصادی و محاسبات قیمت تمام شده سفر دانست که برای شهروندان و تاکسیرانان به عدالت نزدیک‌تر است:

«اعتراضات فرمانداری در خصوص مصوبه نرخ کرایه تاکسی‌ها پذیرفته شده و امیدواریم با ایجاد زیرساخت‌ها بتوانیم در آینده نرخ متغیر کرایه در روزهای بارانی و برفی و زمان های اوج ترافیک را اجرایی کنیم اما در حال حاضر این زیرساخت‌ها وجود ندارد و به دلیل آنکه اجرای مصوبه شورا طولانی مدت شده بود و تأکید بر این موضوع فرسایشی می‌شد، تصمیم گرفتیم اعتراضات فرمانداری را بپذیریم و انشاءالله در آینده و بعد از تکمیل زیرساخت‌ها به دنبال اجرایی کردن این پیشنهاد باشیم.»

کرایه تاکسی

برخی تاکسیرانان به طور غیرقانونی و قبل از اعلام نرخ کرایه‌ها اقدام به افزایش کرایه کرده بودند و این احتمال وجود دارد که بعد از افزایش نرخ رسمی، مجددا کرایه‌ها را بیشتر کنند. از نظر قنادان این کار غیر قانونی است و شهروندان می‌توانند شکایات خود را از سامانه شکایات شهرداری تهران ۱۸۸۸ ارسال کنند.

قنادان با بیان اینکه مبنای افزایش کرایه تاکسی‌ها در شهر تهران نرخ اعلام شده در برچسب‌های نصب شده بر روی تابلوهای خطوط و شیشه جلوی تاکسی‌هاست، گفت:

«فرایند نصب برچسب های نرخ های کرایه‌ها نیز به تدریج در حال انجام شدن است. در سال‌های پیش بین دو هفته تا یک ماه به طول می‌انجامید که تلاش می‌کنیم در مدت کوتاهی نرخ‌های جدید بر روی شیشه ماشین ها نصب شود.»

گفتنی‌ست در حال حاضر نرخ‌ها در تابلوی اطلاع رسانی خطوط نصب و در پرداخت مرکزی نیز به روز رسانی شده است. همچنین شهروندان تهرانی برای اطلاع از نرخ‌های سال می‌توانند به سایت سازمان تاکسیرانی مراجعه کنند.

افزایش نرخ کرایه‌های تاکسی از اول تیر ۱۴۰۰ [به روز رسانی]

مدیر سازمان نظارت بر تاکسیرانی تهران با اشاره به اینکه نرخ کرایه‌های تاکسی از اول اردیبهشت ۳۵ درصد افزایش می‌یابد، گفت:

رانندگانی که از روز گذشته کرایه‌های تاکسی را افزایش داده باشند تخلف کرده‌اند.

گرانی کرایه‌ها قبل از اردیبهشت ماه تخلف است [به روز رسانی] - فروردین

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های کشور در خصوص افزایش کرایه‌های تاکسی و تخلف رانندگان توضیحاتی داد.
مرتضی ضامنی مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های کشور با اشاره به افزایش کرایه‌های تاکسی و تخلف رانندگان در شهرهای کشور اظهار کرد: فرآیند افزایش نرخ کرایه تاکسی طبق قانون، عملی تعریف شده است که بر این اساس شهرداری‌ها و سازمان‌ تاکسیرانی باید پیشنهادات خود را در قالب لایحه در پایان هر سال به شورای اسلامی هر شهر ارسال کنند.
وی ادامه داد: بعد از تصویب افزایش و اصلاح نرخ کرایه ناوگان حمل و نقل عمومی در شورای اسلامی هر شهر، در صورتی که فرمانداری مصوبه را به تایید برساند، آن مصوبه قابلیت اجرا شدن دارد و لایحه باید بر اساس همان پیشنهادات قبلی باشد.
مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های کشور تصریح کرد: اصلاح قیمت‌ها از زمانی که مصوبه به تایید می‌رسد و ابلاغ می‌شود، امکان‌پذیر است و قبل از آن طبیعتا افزایش کرایه و اصلاح قیمت در حوزه مربوطه قابل قبول نیست و هیچ توجیهی ندارد.
ضامنی یادآور شد: در صورتی که تخلفی در این زمینه صورت گیرد، شهروندان می‌توانند با شهرداری‌های شهر خودشان ارتباط برقرار کنند و با درگاه‍‌های مشخص ‌شده شکایت خود را اعلام کنند تا برخورد لازم نسبت به این موضوع انجام شود.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟