احتمالاً موبایل سازها نیز دسترسی زیادی به اطلاعات حساب فیسبوک شما داشته باشند

احتمالاً موبایل سازها نیز دسترسی زیادی به اطلاعات حساب فیسبوک شما داشته باشند

رسوایی کمبریج آتالیتیکا نشان داد که دسترسی به اطلاعات دوستان در حساب های کاربری فیسبوک می تواند تا چه حد فاجعه بار باشد. دسترسی مذکور در سال ۲۰۱۵ برای اپلیکیشن های شخص ثالث حذف شده بود، اما به تازگی مشخص شده که احتمالاً سازندگان موبایل ها و تبلت ها همچنان از این دسترسی برخوردار هستند.

گزارش تازه نشریه نیویورک تایمز نشان می دهد که تا امروز کمپانی فیسبوک با بیش از ۶۰ تولید کننده بزرگ گجت های همراه توافق نامه اشتراک داده امضا کرده است. در این میان همه نام های بزرگ از جمله اپل، سامسونگ، آمازون و بلک بری دیده می شوند. توافقاتی که احتمالاً همین حالا هم برقرار هستند.

چنین توافقی اجازه می دهد تا برخی قابلیت های اپلیکیشن فیسبوک در دل عملکردهای موبایل جای بگیرند. مثلاً کاربران موبایل های بلک بری می توانند به طور مستقیم و از بخش تماس ها به یکی از دوستان فیسبوکی خود زنگ بزنند. به نظر می رسد چنن مسئله ای در آن زمان که موبایل ها نمی توانستند جزئیات کافی از عملکرد اپ فیسبوک را در اختیار داشته باشند اجتناب ناپذیر بوده است.

دسترسی موبایل سازها اطلاعات کاربران فیسبوک

نیویورک تایمز معتقد است که این نوع همکاری چیزی فراتر از اشتراک گذاری داده با اپلیکیشن های شخص ثالث بوده است، چرا که موبایل سازها می توانسته اند داده های مربوط به دوستان هر فرد در فیسبوک را حتی بدون رضایت او نیز در اختیار داشته باشند.

گفته شده از ماه آوریل امسال فیسبوک در حال فسخ قراردادهای مورد اشاره با موبایل سازها است تا به کاربران در خصوص نحوه اشتراک گذاری داده های خود آزادی عمل بیشتری بدهد. لازم به ذکر است که در صورت صحت ادعاهای مطرح شده در این گزارش بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا برخی تعهدات رسمی خود به مراجع قانونی در خصوص عدم افشای اطلاعات کاربران بدون اخذ مجوزهای لازم از آنها را نقض کرده است.

کمپانی مورد بحث در واکنش به این گزارش مدعی شده که دسترسی به داده های کاربران توسط سازندگان به هیچ وجه به شکلی که در گزارش نیویورک تایمز مطرح شده آزادانه و بدون نظارت نبوده و شیوه همکاری آنها با سازندگان اصلاً شبیه به ماجرای کمبریج آنالیتیکا نیست.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato