اینترنت پر سرعت در هواپیماها یک قدم به واقعیت نزدیک تر شد

استریم فیلم، آهنگ یا دسترسی به اینترنت پر سرعت در هواپیماهای مسافربری، بیشتر شبیه به یک رویا به نظر می رسد. دستیابی به سرعت بالا تا کنون به دلیل فقدان اتصال داده پر ظرفیت با زمین محقق نشده بود. به تازگی دانشمندان موفق شده اند سیستم جدیدی را آزمایش کنند که سرعت بسیار بالای 8 گیگابیت در ثانیه را ارائه می دهد.

تیمی از پژوهشگران موسسه فناوری کارلسروهه آلمان (KIT) سیگنال هایی را بین هواپیما و یک ایستگاه زمینی انتقال داده اند. به این منظور از فرکانس های رادیویی بین 71 تا 76 گیگاهرتز بهره برده شده. این محدوده فرکانسی که توسط مسئولان مربوطه به همین منظور در دسترس قرار گرفته می تواند پهنای باند بالایی را برای دسترسی به اینترنت مسافران هواپیماها فراهم کند.

همچنین می توان در آینده ویدیوهای با کیفیت و یا داده های حسگرها را به صورت بی وقفه و غیر فشرده از یک هواپیما، ماهواره دیدبانی زمین (نوعی از ماهواره که در هر شبانه روز یک بار به دور زمین گردش می کنند و می توانند به منظور نظارت بر یک منطقه خاص به کار رود) و یا یک پهپاد ارسال کرد.

اینترنت پر سرعت هواپیما

به گفته «توماس زویک» مدیر موسسه فناوری فرکانس های بالا و الکترونیک KIT، فرکانس های ذکر شده تعادل مناسبی بین نرخ داده مناسب و حساسیت به تداخل برقرار کرده اند. زویک افزوده نرخ داده ای که به آن دست یافته اند می تواند انتقال همزمان تا 600 ویدیوی مختلف با کیفیت 4K را فراهم کند.

در پرواز آزمایشی که انجام شد، هواپیمایی تحقیقاتی به دور یک ایستگاه دریافت کننده اطلاعات به صورت چرخشی، با شعاع 5 تا 12 کیلومتر و در ارتفاع  هزار متری پرواز کرد.

پژوهشگران به منظور کنترل این سیستم از آنتن های سهموی روی ایستگاه زمینی بهره بردند. اتصال باند پهن، با سرعت 8 گیگابیت در ثانیه، به مدت 3 دقیقه از فرایند آزمایش و در شعاع پرواز 5 کیلومتری پایدار ماند که معادل با انتقال 180 گیگابایت داده بود. اتصال برقرار شده به این روش می تواند در آب و هوای ابری، بارانی یا مه نیز کار کند.

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟