پایان ناگهانی پشتیبانی ویندوز 7 از سیستم های با پردازنده قدیمی

پایان ناگهانی پشتیبانی ویندوز 7 از سیستم های با پردازنده قدیمی

چندی قبل و در سال جاری میلادی بود که مایکروسافت یک به روز رسانی برای ویندوز ۷ ارائه داد که برخی از کامپیوترها را از کار انداخت. در واقع آن سیستم هایی که پردازنده آنها از SSE2 پشتیبانی نمی کرد، با صفحه آبی مرگ مواجه می شدند. مایکروسافت اعلام کرده بود که به دنبال راه حلی برای رفع این مشکل است. اکنون به نظر می رسد راه حل پیدا شده: خرید یک سیستم جدید.

به گزارش وبسایت گیزمودو مایکروسافت تصمیم گرفته پشتیبانی از کامپیوترهایی با پردازنده های قدیمی که از SSE2 پشتیبانی نمی کنند را متوقف کند. SSE2 یک دستورالعمل ویژه پردازنده های اینتل و AMD است که نسخه دوم SSE به حساب می آید و اولین بار در پردازنده های پنتیوم ۴ در سال ۲۰۰۰ ارائه شد. AMD نیز از سال ۲۰۰۳ این دستورالعمل را به پردازنده های اوپتِرون و اَتلون ۶۴ افزود.

به عبارتی اکنون آخرین به روز رسانی های امنیتی ویندوز ۷ دیگر روی کامپیوترهایی با پردازنده های قدیمی نصب نخواهد شد و شاید تنها راه حل تعویض کامپیوتر قدیمی تان باشد. اکنون تقریباً تمامی پردازنده های جدید از نسخه های بالاتر SSE از جمله ۴.۲ نیز پشتیبانی می کنند.

پشتیبانی ویندوز 7

مشکل صفحه آبی مرگ مرتبط با این موضوع اولین بار با به روز رسانی امنیتی ماه مارس سال جاری (اسفند ۹۶ تا فروردین ۹۷) با کد KB4088875 برای ویندوز ۷ مشاهده شد. البته همان طور که گفتیم مایکروسافت قول رفع آن را داد تا اینکه در به روز رسانی که در ماه ژوئن (خرداد تا تیر ماه) ارائه شد، به کاربران اعلام شد که باید سیستم خود را با پردازنده ای که از SSE2 یا مجازی سازی برای این سیستم ها پشتیبانی می کند تعویض کنند.

اما مسئله مهم این است که چه کسانی از این موضوع متضرر می شوند؟ پردازنده های اَتلون اکس پی از AMD و پنتیوم ۳ اینتل آخرین های فاقد SSE2 بوده اند. هر پردازنده جدیدتر از پنتیوم ۴ اینتل یا اتلون X2 مشکلی با این موضوع نداشته و از این دستورالعمل پشتیبانی می کنند.

می توانید برای یافتن اینکه کامپیوترتان از چه پردازنده ای بهره می برد و آیا از SSE2 پشتیبانی می کند یا خیر، از نرم افزار CPU-Z استفاده کنید.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato