افزایش تنش ها میان استرالیا و چین به خاطر هواوی

افزایش تنش ها میان استرالیا و چین به خاطر هواوی

تنش‌ها میان استرالیا و چین دوباره بالا گرفته چراکه کانبرا هنوز به همکاری با هواوی راضی نشده و با این قضیه مخالفت می‌کند. از این رو اخیراً پارلمان استرلیا قوانین جدیدی در حوزه‌ی همکاری‌های بین المللی و خارجی در نظر گرفته که از فعالیت یک شرکت خارجی (مخصوصاً چینی) در این کشور جلوگیری می‌کند. در این قوانین مجازات‌های سخت‌تر و جریمه‌هایی سنگینتری برای قانون شکنان در نظر گرفته شده است.

پیش از این مقامات استرالیا نامه‌ی سرگشاده‌ای به شرکت هواوی ارسال کردند و مدعی شدند که فعالیت‌های این کمپانی تولید کنند‌ه تجهیزات موبایلی چینی، ریسک‌ امنیتی زیادی دارد و ممکن است تیرگی رابطه استرالیا و چین را افزایش دهد.در آن زمان کمپانی چینی هر گونه اتهامی را رد کرد و نامه‌ای به سیاست‌مداران اروپایی ارسال نمود تا رضایت‌ آنها را برانگیزد. شاید این نامه موجب شود که استرالیا به این شرکت چینی اجازه دهد تا در حوزه‌ی ساخت شبکه‌ی ۵G این کشور فعالیت کند.

به نظر می‌رسد که این نامه موفقیت آمیز نبوده چرا که مالکوم ترنبول وزیر استرالیایی، چند روز پیش اعلام کرده بود که قوانین جدید به منظور ایجاد محدودیت برای کمپانی‌های وابسته به یک کشور خاص نیست اما کمی قبلتر از آن نگرانی خود را راجع به اهداف سیاست جغرافیایی چین در این منطقه اعلام نمود.

مدارکی از تلاش چین برای نفوذ به مجمع قانون‌گذاری وجود دارد و  کارشناسان معتقدند که قانونگذاران استرالیایی پس از آن آگاهی از این مدارک، به اتحاذ سیاست‌های سختگیرانه در زمینه ارتباط با این کشور وضع اقدام نموده‌اند

قوانین جدید تمامی نمایندگان قدرت‌های خارجی را به عنوان لابی‌گر و نفوذگر در نظر می‌گیرد. بدین ترتیب هر فرد خارجی برای هر گونه تخطی از محدودیت های کاری خود محکوم به ۲۰ سال زندان خواهد شد

پزیر امور خارجه چین معتقد است که این مسئله فضای میان دو کشور را به شدت مسموم کرده است. به همین منظور رسماً اعلام نموده که به قوانین تازه وضع شده اعتراض دارد. با این وجود به نظر می‌رسد که تصمیم کانبرا جدی است و هواوی دیگر نمی‌تواند که در تولید تجهیزات اپراتور موبایلی استرالیا فعالیت کند.

 

تماشا کنید: بررسی ویدیویی دیجیاتو از موبایل میان رده هواوی آنر ۷X

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato