ایکس باکس با پشتیبانی کامل از ماوس و کیبورد دنیای گیم را متحول خواهد کرد

ممکن است مایکروسافت در حال کار روی سلاح جدیدی باشد که می‌تواند رقابت بین کنسول‌ها را وارد مرحله‌ی جدیدی کند: پشتیبانی از ماوس و کیبورد. اما ممکن است بپرسید آیا این قول یک سال پیش مایکروسافت نبود؟ همچنین این سوال که آیا لوازم جانبی برای به حقیقت پیوستن این موضوع همین حالا در دسترس نیست؟ شاید چنین باشد. اما پشتیبانی تمام و کمال از کنترل بازی‌ها به سبک بازی‌های پی سی به مایکروسافت این اجازه را می‌دهد که با همکاری قدرتمند ویندوز واکنش دندان شکنی به رقیب ژاپنی خود یعنی سونی بدهد.

ماوس و کیبورد به طور حتم متدی شناخته شده در کنترل بسیاری از بازی ها در پی سی است، اما در کنسول‌ها به طور کامل نادیده گرفته شده. بعضی لوازم جانبی کنسول‌ها برای این کار وجود دارد. همچنین مایکروسافت اعلام کرده بود که پشتیبانی از ماوس را به بازی‌هایش اضافه خواهد کرد اما در عمل این موضوع به شدت محدود بود.

ارائه‌ای داخلی در Windows Central برگزار شد -که احتمالا برگزار کننده‌اش مایکروسافت بود- و به جزئیاتی نظیر چگونگی پشتیبانی کامل از ماوس و کیبورد اشاره داشت. به نحوی که مورد نظر این شرکت باشد. [بعد از انجام این ارائه، فایل ارائه لو رفت و در اختیار عموم قرار گرفت.]

شاید برایتان سوال باشد که چرا پیش از این مایکروسافت و یا سونی به دنبال این موضوع نبودند. مشکلی که برای این کار وجود داشت، پیاده سازی پشتیبانی از ماوس و کیبورد نبود. بلکه مشکل اصلی اعمال تغییرات بنیادین در مکانیزم‌هایی بود که به تبع اعمال پشتیبانی از ماوس و کیبورد ایجاد می‌شدند.

یکی از این مشکلات عدم پشتیبانی بسیاری از بازی‌های از پیش تولید شده، از ماوس است. آن‌ها با توجه به سخت افزاری خاص به توسعه‌ی بازی خود پرداختند و ایجاد نشانگر ماوس و همچنین تغییر دوربین بازی با توجه به حرکت ماوس کمی برایشان دور از ذهن بود.

مشکل دیگر این است که عموما در بازی‌ها کسی که از ماوس و کیبورد استفاده می‌کند برتری دارد. خصوصا در بازی‌های استراتژی و شبیه سازی‌ها که تعامل زیادی با منو و کلیک‌های دقیق روی صفحه دارد. موضوعی که با استفاده از کنترلر کنسول‌ها کمی دشوار تر است. اما از همه مهمتر‌، بازی‌های اول شخص است که قطعا گیمر‌هایی که از ماوس و کیبورد استفاده می‌کنند مزیت‌های بیشتری دارند.

شاید این موضوع بین طرفداران پی سی و کنسول مورد بحث قرار بگیرد، اما این موضوع بارها مورد ارزیابی قرار گرفته است و تقریبا همیشه افرادی که از ماوس و کیبورد استفاده می‌کردند با اختلافی فاحش برتری‌هایشان را به رخ حریفان کشیده‌اند.

البته شاید با توجه به بازی‌هایی مثل Call Of Duty که بیشتر لیگ‌های اصلی و مهم آن صرفا در کنسول‌ها برگزار می‌شود، موضوعی که در پاراگراف قبل گفتیم را مشکل بزرگی نشان ندهد چرا که در این مسابقات هیچ فردی با استفاده از ماوس و کیبورد در مقابلتان قرار نمی‌گیرد.

اما این موضوع با معرفی بازی‌های کراس پلتفرمی مثل فورتنایت در حال تغییر است. زمانی که بازیکنان مختلف از پی سی، سوییچ و ایکس باکس در یک سرور قرار بگیرند، استفاده از ماوس کیبورد یقینا یک برتری محسوب می‌شود.

علاوه بر این موضوع، ایکس باکس وان از نظر فروش و همچنین انحصاری‌های جذاب، با اختلافی فاحش پشت سر پلی استیشن ۴ قرار گرفته است. رو کردن یک برگ برنده برای مایکروسافت در این شرایط می‌تواند اتفاق مثبتی تلقی شود.

به همین دلیل است که ارائه‌ای که در Windows Central راجع به این موضوع ارائه شد تا این حد نظرات را به خود جلب کرده است. این ارائه پیشنهاد می‌کند که ایکس باکس وان به طور کامل از همه‌ی کیبورد‌ها و ماوس‌های USB پشتیبانی کند. همچنین همه‌ی وسایل بی سیم که به واسطه‌ی یک دانگل کار می‌کنند. این موضوع می‌تواند تجربه‌ی بازی در این کنسول را با تغییرات زیادی رو به رو کند.

هرکدام از دستگاه‌ها (یعنی ماوس و کیبورد‌ها) باید خود را به کنسول معرفی کنند و تحت نظر باشند. این که یک بازی تصور کند ورودی کنترلر کنسول دارد ولی در واقع کیبورد و ماوس به آن وصل شده باشد قابل قبول نیست. چرا که این موضوع می‌تواند باعث انجام تقلب در بازی‌ها شود. بنابراین ID هرکدام از دستگاه‌ها باید به طور کامل تحت نظر باشند.

اینکه کنترل از طریق ماوس و کیبورد چگونه پیاده سازی شود به طور کامل به توسعه‌‌ی دهنده‌ي بازی‌ها مربوط است. موضوعی که همچنان ما را با مشکلاتی که از قبل داشتیم رو به رو می‌کند. اما قابلیت‌هایی که هر ماوس ایجاد می‌کند در یک بازی مثل فورتنایت که توجهات زیادی را به خود جلب کرده است باعث ایجاد توده‌ی حجیمی از بازیکنان می‌شود.

در حال حاضر تعداد نه چندان زیادی از افراد با استفاده از تجهیزات گران قیمت خود در بازی‌ها حضور دارند که توسعه دهندگان نمی‌توانند به طور کامل آن‌ها را با بازی سازگار کنند. حالا فرض کنید چند هزار نفر لواز جانبی خود را به کنسول متصل کرده و بخواهند از آن‌ها در بازی‌هایشان استفاده کنند. به ناگاه این فضا به بازار قابل توجهی برای بازیساز‌هایی که پشتیبانی بهتری از این موضوع دارند ایجاد می‌شود.

پشتیبانی از ماوس همچنین می‌تواند پلی ایجاد کند به سوی رویای دیرینه‌ی مایکروسافت در زمینه‌ی تلفیق دنیای ایکس باکس و ویندوز. این موضوع باعث شباهت‌های زیاد در ارائه‌ی تجربه‌ی مشابه از بازی‌ها، به اشتراک گذاری کتابخانه‌های پیشرفته بین ویندوز و ایکس باکس می‌شود و همچنین ایکس باکس را از یک کنسول ساده به یک کامپیوتر گیمینگ کم هزینه تبدیل می‌کند.

این موضوع همچنین می‌تواند تبدیل به فشار‌هایی روی Valve و استیم شود. امکان این که استیم در ایکس باکس اجرا شود و همه‌ی بازی‌های آن در این کنسول قابل بازی باشند، حد اعلایی از تجربه‌ی مولتی پلتفرم است که مایکروسافت در سر می‌پروراند و حتی با ایده‌اش ما را اغوا می‌کند.

دنیایی را تصور کنید که مایکروسافت مولد دنیای کامپیوتر و کنسول‌هاست. همه‌ی بازی‌های چالش برانگیز و مطرح دنیا را پذیراست و نصب و راه اندازی بسیار ساده‌ای دارد. در این صورت سونی با منابع کمی از بازی‌ها رو به رو خواهد بود. حتی تلاش‌های Valve برای شکستن دنیای دو قطبی کنسول‌ها بی ثمر خواهد بود. تا حدی به نظر می‌رسد مایکروسافت آماده است تا ضربه‌ی مهلکی به رقبایش بزند. البته اگر و تنها اگر بتواند از شرایطی که در اختیار دارد به نحو احسنت استفاده کند.

اما آیا امروز به آخرین برگ از داستان طولانی عدم موفقیت کنسول‌ها در پشتیبانی از ماوس و کیبورد رسیده‌ایم؟ یا اینکه مایکروسافت به دنبال ایجاد تغییر اساسی در رویکرد خود نسبت به دنیای بازی‌هاست؟ در E3 امسال چیزی از این موضوع ندیدیم، بنابراین پاسخ این پرسش‌ها همچنان مبهم است. اما ممکن است با توجه به لو رفتن اطلاعات این ارائه از Windows Central، مایکروسافت مجبور شود کمی واضح تر راجع به تغییرات پیش رو صحبت کند.

مطالب مرتبط

بازی های رایگان ماه آینده سرویس اکس باکس لایو گلد مشخص شد

وب سایت رسمی اکس باکس اسپانیا، اخیرا از بازی های ماه مارس سرویس اکس باکس لایو رونمایی کرده و اعلام نموده که مشترکین این سرویس می توانند در ماه آتی میلادی، عناوینی نظیر Lords of the Fallen و Sherlock Holmes: Crimes and Punishments را به رایگان دانلود و تجربه کنند. بازی Crimes and Punishments از ابتدای... ادامه مطلب

بررسی بازی Hitman 2؛ بیشتر از یک بار بکش

شهر مومبای یا بمبئی سابق با جمعیتی بیش از 13 میلیون نفر، نه تنها یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای هند بلکه جزو شش شهر شلوغ دنیا نیز هست. مامور 47 در چهارمین ماموریتش نیز قدم به همین شهر می‌گذارد که در دنیای بازی نیز به اندازه کافی بزرگ و شلوغ طراحی شده. خود را در نقش یک... ادامه مطلب

فرام سافتور به سونی پشت کرد؛ نمایش Sekiro: Shadows Die Twice در کنفرانس مایکروسافت [تماشا کنید]

کنفرانس مایکروسافت دقایقی پیش آغاز شد و صاحب برند ایکس باکس پس از مدت‌ها یک افتتاحیه هیجان انگیز را پشت سر گذاشت. اما در مورد هیلو اینفینیت صحبت نمی‌کنیم؛ بلکه این فرام سافتور بود که با Sekiro: Shadows Die Twice به سونی پشت کرد و همه ما را در شوک فرو برد. Sekiro یک بازی اکشن-نقش... ادامه مطلب

بزرگ‌ترین معضل ایکس باکس وان چیست؟

سال‌ها از شروع نسل هشتم دنیای بازی‌های کامپیوتری می‌گذرد. در این بین دو رقیب نام آشنای این عرصه یعنی سونی و مایکروسافت همچنان تصمیم ندارند تا نسل بعدی را استارت زده و کنسول‌های جدیدی را معرفی کنند. بلکه به عرضه نسخه‌هایی قدرتمندتر بسنده کرده‌اند که چند ماهیست شاهد حضور آنان در بازار بوده‌ایم. با وجود گذشت... ادامه مطلب

نگاهی به شایعات E3 2017؛ بزرگ ترین گردهمایی صنعت بازی

نمایشگاه E3 2016 و اتفاقات صنعت بازی طی یک سال گذشته، به قدری اعجاب آور بوده اند که صبر برای E3 2017 سخت شده است؛ اما خوشبختانه تنها چند روز تا برگزاری بیست و سومین دوره از این گردهمایی بزرگ باقی مانده و هیجان برای سورپرایزهایی که سونی، مایکروسافت، یوبیسافت، الکترونیک آرتز و سایر فعالان... ادامه مطلب

نسل ماینکرفت؛ چطور یک بازی ویدیویی سوئدی، علوم کامپیوتری پیشرفته را به کودکان آموزش می دهد؟ [قسمت دوم]

میمی ایتو، یکی از مردم شناسان دانشگاه کالیفرنیا و موسس Connected Camps، طرحی آنلاین برای کودکان تا در کنار یکدیگر ماینکرفت را تجربه کنند، با دقت روش های بازی گیمرها را مورد بررسی قرار داده و به نتایجی جالب رسیده است. ایتو می گوید وقتی کودکان به تعامل با المان های هک-گونه ماینکرفت، یعنی اتصال... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x