۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلار؛ قیمت احتمالی بلیط سفرهای فضایی بلو اوریجین

۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلار؛ قیمت احتمالی بلیط سفرهای فضایی بلو اوریجین

جف بزوس مدیرعامل آمازون یکی دیگر از شخصیت هایی است که پا به پای ایلان ماسک تلاش دارد سفرهای فضایی تجاری را کلید بزند. چندی پیش خبر رسید که فروش بلیط های مربوط به سفرهای فضایی شرکت بلو اوریجین (شرکت خصوصی متعلق به بزوس) به زودی آغاز می شود و از آنجایی که خیلی ها علاقمند بودند بدانند قیمت این بلیط ها چقدر است رویترز اطلاعات تازه ای در این باره را منتشر کرده؛ رقمی در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلار.

همانطور که در خبرها خواندید سال گذشته ارزش کل ثروت بزوس به رقم ۴۰ میلیارد دلار رسید و حالا او تمام تلاشش را به خدمت گرفته تا این سرمایه را به بهترین شکل صرف کند. این مدیرعامل ۵۴ ساله در نظر دارد تا اواخر تابستان خبرهای جدیدی را در مورد طرح ها و برنامه های بشردوستانه اش به سمع و نظر مخاطبان برساند اما همزمان عمده تمرکزش را هم روی سفرهای فضایی قرار داده.

بزوس پیشتر اعلام کرده بود:

هزینه حضور در این سفرها بسیار بالاست و من هم اکنون تلاش دارم برنامه سفرهای فضایی آمازون را که با قرعه کشی انجام می شوند به سفرهای ارزان قیمت تری تبدیل نمایم تا امکان مشاهده منظومه خورشیدی برای افراد بیشتری فراهم شود.

سفرهای فضایی بلو اوریجین
در همین رابطه نیز رویترز به تازگی مصاحبه ای با دو تن از کارکنان بلو اوریجین انجام داده و در مورد هزینه های توریسم فضایی با آنها داشته: یکی از کارکنان بلو اوریجین که اطلاعات دست اولی در این رابطه دارد گفته است شرکت متبوعش فرایند فروش بلیط های مربوط به سفرهای فضایی را با رنج قیمتی ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلاری آغاز خواهد کرد و کارمند دیگر این شرکت نیز گفته که بلیط ها حداقل قیمتی در حدود ۲۰۰ هزار دلار دارند. هر دوی این افراد با شرط پنهان ماندن هویت شان با رویترز مصاحبه کرده اند.

اما این قیمت درست هم تراز با مبلغی است که ریچارد برنسون برای پروازهای زیر مداری خود از متقاضیان درخواست می کرد. براساس اعلام نشریه وایرد برنسون تا به امروز  ۷۰۰ بلیط مربوط به این پروازها را هرکدام به نرخ ۲۵۰ هزار دلار فروخته است. این را هم اضافه کنیم که درست مانند ویرجین گالاکتیک صرف فروش این بلیط ها را نمی توان به مثابه عملیاتی شدن پروژه پروازهای بلو اوریجین در سال ۲۰۱۹ دانست.

تا به امروز هیچ انسانی از طریق کپسول های نیو شپرد در هشت پرواز آزمایشی بزوس حضور نداشته و آنطور که سه منبع آگاه به رویترز گفته اند نخستین مسافرین این پروازها احتمالا کارکنان بلواوریجین خواهند بود.

درست است که تجهیزات سفرهای فضایی این شرکت به نقطه خوبی از پیشرفت دست پیدا کرده اما روشن است که به یک مکانیزم فرار ایمن و قابل اطمینان هم نیاز است تا در مواقع اضطراری به آن تکیه کرد. یکی از منابع آگاه به رویترز گفته است که بلو اوریجین به زودی نخستین آزمایش سیستم اضطراری خود را در فضا انجام می دهد. این سیستم در صورت بروز انفجار در شتاب دهنده راکت خدمه و سرنشینان کپسول های فضایی را به یک موقعیت ایمن انتقال می دهد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato