بریتانیا به دنبال ساخت اولین پایگاه فضایی تجاری خود است

بریتانیا به دنبال ساخت اولین پایگاه فضایی تجاری خود است

این روزها، بعد تجاری فضا بسیاری از سرمایه‌گذاران را به فکر استفاده از موقعیت های فوق العاده خارج از زمین انداخته است. مسکونی سازی مریخ و راه اندازی سفرهای فضایی با بلیط های گران قیمت و حتی استخراج منابع عظیم موجود در فضا همگی از جمله ایده هایی هستند که از سوی صاحبان سرمایه مطرح می شوند. بریتانیا نیز به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته جهان بر آن شده که سهم خود را از این تجارت بگیرد و در همین رابطه به تازگی اعلام کرده‌ اولین پایگاه فضایی تجاری اش را در شمال اسکاتلند خواهد ساخت.

کارشناسان معتقدند که بریتانیا به علت عرض جغرافیایی شمالی و محل مناسب برای رسیدن به مدارهای قطبی و نزدیک قطبی، می‌تواند بهترین موقعیت جغرافیایی برای پرتاب موشک به شمار رود.

تا به حال ناسا و آژانس‌های فضایی اروپایی بیشتر پرتاب موشک‌ های تجاری‌شان را در ایالت فلوریدا یا گویان فرانسه انجام داده‌اند. این مناطق به علت نزدیکی به خط استوا، قادرند که برای ماهواره‌ ها دسترسی آسانتری به مدار ژئواستاتیک فراهم کنند.

اوایل سال میلادی ۲۰۱۹، پارلمان بریتانیا قانون صنعت فضا را ثبت نمود تا به شروع سرمایه گذاری تجاری این کشور در فضا کمک کند. کارشناسان باور دارند که سرمایه‌ گذاری تجاری در حوزه‌ی فضا می‌تواند شغل‌ های زیادی آفریده و میلیارد‌ ها پوند برای اقتصاد انگستان به ارمغان آورد.

به همین دلیل است که دولت کشور یاد شده ۵۰ میلیون پوند (معادل ۶۶.۲ میلیون دلار) در این حوزه سرمایه گذاری کرده تا صنعت یاد شده را پیش ببرد.

گفته شده در آن سوی اقیانوس آتلانیک داستان کمی فرق دارد و آمریکایی‌ ها نقشه‌ های زیادی در زمینه‌ی استفاده تجاری از فضا کشیده‌اند. حتی شرکتی کانادایی نیز در حال برنامه ریزی برای ساخت اولین پایگاه فضایی تجاری در نوا اسکوشیا شرقی است و قصد دارد اولین موشک خود را در سال ۲۰۲۱ به فضا بفرستد.

 

تماشا کنید: روسیه رکورد سریع ترین ماموریت به ایستگاه فضایی بین المللی را شکست

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato