۶ قدم اساسی برای اینکه از اضطراب به نفع خود استفاده کنید

بسیاری معتقدند که اضطراب مسئله‌ی غیرقابل تحمل و خطرناکی است. به باور آنها حتی  این احتمال وجود دارد که فرد مضطرب مجبور شود  مدتی را در بیمارستان سپری کند.

البته در برخی موارد این مسئله درست است و افرادی که نگرانی‌هایی شدید و ریشه‌ای را تجربه می‌کنند، باید بستری شوند یا از دارو استفاده کنند اما میزان کمی از اضطراب می‌تواند مثمرثمر واقع شده و حتی مفید باشد.

اضطراب

hamrah-mechanic

به باور کارشناسان، نگرش اشخاص در مواجه با این مسئله بسیار تعیین کننده است. بسیاری از افراد به علت عدم کنترل احساستشان سریعاً در تشویش‌های کوچکشان غرق می‌شوند و قادر نیستند با آن کنار بیایند.

با این وجود می توان در راستای کنترل هیجانات قدم برداشت چرا که روانشناسان با بررسی راهکارهای موجود توانسته‌اند ۶ قدم اساسی برای استفاده صحیح از اضطراب بیابند. این ۶ قدم به شرح زیرند؛

۱. باور کنید که اضطراب چیز بدی نیست

اضطراب

اولین قدم باور این مطلب است که با اضطراب هم می‌توان زندگی نمود. همانطور که می‌دانید بازیگران و ورزشکاران همواره در هر اجرا یا مسابقه‌ای باید طی مدتی کوتاه، میزان بالایی از هیجان و استرس را تحمل کرده و بهترین عملکرد را از خود نشان دهند.

اگر اضطراب مسئله‌ی غیرقابل تحملی بود، پس آنها باید تا به حال از شدت این فشار می‌مردند. در حالی که بسیاری از افراد روزانه با استرس دست و پنجه نرم می‌کنند و قادرند در کار یا فعالیت خود موفق باشند. پس باور داشته باشید که اضطراب آنقدر‌ها هم مسئله‌ی بدی نیست.

۲. میزان اضطراب خود را مشخص کنید

اضطراب

اینکه هر شخص چه مقدار می‌تواند اضطراب را تحمل کند تا حدودی به تیپ شخصیتی و آموخته‌های زمان کودکی یا نوجوانی هر فرد بستگی دارد. برخی روحیه هیجان‌ خواهی بالایی دارند و می توانند با آن کنار بیایند اما برخی قادر نیستند قبل از اینکه تمامی احتمالات نسنجیده‌اند به هر عملی دست بزنند.

شما در این مرحله باید تصمیم بگیرید که چه مقدار استرس را می‌توانید تحمل کنید. با انتخاب دقیق این میزان قادر خواهید بود با اضطرابتان کنار آمده و کارهایتان را به درستی پیش ببرید.

نگران نباشید، هر چه بهتر بتوانید با نگرانی‌هایتان کنار بیایید، میزان تحملتان بیشتر شده و قادر خواهید بود میزان بیشتری از آن را نیز تحمل کنید.

۳. اضطراب زیادتان را کاهش دهید

اضطراب

برخی افراد به طور طبیعی از استرس زیاد لذت می‌برند اما به تازگی روانشناسان متوجه شده‌اند که این مسئله می‌تواند خطرناک باشد چرا که آنها مجبورند همیشه قدرتمند یا موفق بوده و کنترل اوضاع را بدست بگیرند. حال اگر این اتفاق نیفتد، آسمان به زمین می آید و تمامی تصوراتشان نقش بر آب می‌شود.

بنابراین باید در مواقعی که اضطراب بیش از اندازه‌ای را تحمل می‌کنید، منطقی باشید و تکنیک‌های تنفسی و فکری مناسبی را در پیش بگیرید. برای مثال می‌توانید اولویت دیگری در فعالیت خود تعیین کرده و تمام فکر خود را روی آن متمرکز کنید تا دیگر لحظه‌ای برای مضطرب بودن نداشته باشید.

۴. به علت اضطراب کم خود پی ببرید

اضطراب

البته باید گفت که میزان استرس پایین هم مطلوب نیست. این مسئله نشان می‌دهد که توان مقابله با اضطراب را ندارید. پس اصلاً ریسک نمی‌کنید و ترجیح می‌دهید در حباب خود بمانید تا کسی آسیبی به شما نرساند.

ایده‌آل گرایی یا محافظه کار بودن بیش از حد می تواند به اضطراب پایین بیانجامد. باید توجه داشته باشید که جهان با سرعت هر چه تمامتر در حال تغییر است. اگر شما قادر نباشید که خود را با آن وفق دهید، ضرر خواهید کرد. پس بهتر است به یاد بسپارید که شما هم برای موفقیت، مقدار معقولی از پریشانی را باید تحمل کنید.

۵. بیاموزید که چگونه با این میزان اضطراب کنار بیاید

اضطراب

باید بدانید که اضطراب یک انرژی است و اگر یاد بگیرید که با میزان متوسطی از اضطراب کنار بیایید، قادر خواهید بود از نیروی بسیار زیاد آن بهره برده و از آن برای بهبود عملکردتان استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که همواره نمی‌توان آسایش داشت. باید بتوانید با ناراحتی کنار بیاید و فعالیتتان را در پیش بگیرید .مطمئناً در زندگی هر شخص روزهای بد و خوب زیادی وجود دارد. پس برای خود این هدف را برگزینید که از روزهای بد جان سالم بدر ببرید تا بتوانید روزهای خوب را تجربه کنید.

۶. به نشانه‌های بدنی خود توجه کنید

اضطراب

زمانی که دردهایی ناگهانی نظیر دل درد، تپش قلب بالا یا گردن درد به سراغتان می‌آید، به آنها توجه کنید زیرا این روشی است که بدن برای نشان دادن اضطراب برمی‌گزیند.

در این مواقع منطقی عمل کرده و از خود دلیل این اتفاق را بپرسید تا بتوانید تاثیر منفی اضطراب را به مثبت تبدیل کنید و از فعالیتتان لذت ببرید.

به یاد داشته باشید که نگرانی شما درباره‌ی هر موضوعی نمی تواند به نتیجه آن کمکی کند. پس آن را نادیده گرفته و تنها از انرژی زیادش استفاده کنید.

hamrah-mechanic بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

۳ نشانه اینکه متحمل فشار کاری بیش از حد هستید

حتی تا قبل از دوران کرونا هم برخی از ما ساعت‌های طولانی را مشغول کار بودیم اما پس از شروع بحران دورکاری با کمرنگ کردن مرز بین کار و زندگی شرایط را بدتر کرده است. شاید تصور کنید با کار کردن بیشتر و بیشتر می‌توانید بازدهی را افزایش دهید اما عدم استراحت کافی نه تنها... ادامه مطلب

۷ راه برای افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه استخدامی

پیدا کردن شغل آنقدر سخت شده که مصاحبه استخدامی برای هر کس می‌تواند دلهره‌آور باشد. این استرس اگر در حد معقول باشد به نفع افراد تمام می‌شود اما اغلب اوقات به حدی می‌رسد که ورق برگشته و مصاحبه به یک شکست تمام عیار بدل می‌شود. اگر تصور حضور در مصاحبه استخدامی ضربان قلب شما را... ادامه مطلب

سه گام ضروری برای نه گفتن در محیط کار که باید یاد بگیرید

اگر تاکنون در شرایطی قرار گرفته‌اید که بر خلاف میل باطنی خود به کسی جواب مثبت داده باشید، احتمالا با خود فکر می‌کنید که چطور یاد بگیرم که «نه» بگویم بی آنکه آدم رک و بی‌ادبی جلوه کنیم. در این مقاله سعی شده در ۳ حرکت به شما آموزش نه گفتن داده شود.بعضا برای هر... ادامه مطلب

برای بهبود کار و زندگی از این ۴ مدل آشفتگی ذهنی دوری کنید

این روزها در عصر اطلاعات به سر می بریم که علی رغم مزایای فراوان، خالی از ایراد هم نیست. کافی است موبایلتان را بردارید تا در معرض حجم عظیمی از اطلاعات و داده ها قرار گیرید که بخش زیادی از آن دردی از شما دوا نمی کنند. اگر بخش مفید داده ها را سیگنال در... ادامه مطلب

به بهانه هفته جهانی آگاهی از استرس؛ راهکارهای موثر برای مقابله با استرس

استرس زمانی شکل می گیرد که افراد باور داشته باشند تقاضاهای ناشی از محیط بیرون فراتر از ظرفیت آنهاست. براساس پژوهشی که توسط پلتفرم مدیریت کار Wrike روی ۱۶۰۰ کارگر در آمریکا و انگلستان انجام گرفت تقریبا یک سوم از کارگران معتقدند که سطح استرس مرتبط با کارشان به شدت بالاست و ۹۴ درصد از... ادامه مطلب

۷ راهکار ثابت شده برای کنترل استرس و تبدیل آن به انگیزه

اگر شخصی همواره استرس داشته باشد، ذهنیت منفی بر ذهن او غالب می‌شود و همیشه احساس خستگی فیزیکی یا ذهنی می‌کند. در این صورت فرد تصور می‌کند که در شرایط محیطی نامطلوبی گیر افتاده و قدرت این را ندارد تا مشکلات را حل کند. چه بخواهیم و نخواهیم این مسئله جزئی از زندگیست و باید... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟