ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

Illustrator
تکنولوژی

چگونه فایل‌های Illustrator را در فرمت‌های مختلف ذخیره کنیم؟

به طور پیش‌فرض، Illustrator شرکت ادوبی فایل‌ها را در فرمت AI ذخیره می‌کند. البته این فرمت به درد زمانی می‌خورد که در حال کار روی یک پروژه سنگین باشید و بخواهید پیشرفتی که تا آن لحظه داشتید ...

نیما فرشین
نوشته شده توسط نیما فرشین | ۳۰ تیر ۱۳۹۷ | ۲۰:۰۰

به طور پیش‌فرض، Illustrator شرکت ادوبی فایل‌ها را در فرمت AI ذخیره می‌کند. البته این فرمت به درد زمانی می‌خورد که در حال کار روی یک پروژه سنگین باشید و بخواهید پیشرفتی که تا آن لحظه داشتید را در جایی روی حافظه سیستم ذخیره کنید.

اما به محض اینکه وقت پرینت کردن یا اشتراک گذاری کارها در فضای آنلاین برسد، دیگر فرمت AI کارایی چندانی نخواهد داشت و مجبور می‌شوید نتیجه ساعت‌ها وقت و زحمت خود را در فرمت‌های نام آشناتر دیگری ذخیره کنید.

خوشبختانه Illustrator شرکت ادوبی برای این موضوع امکانات زیادی را در نظر گرفته و فقط کافیست مراحلی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم را دنبال کنید تا امکان ذخیره‌سازی فایل‌های Illustrator در فرمت‌های دیگری چون JPEG و PNG برایتان فراهم شود.

نحوه ذخیره سازی Artboard در Illustrator


پیش از اینکه به سراغ نحوه ذخیره سازی فایل‌ها در فرمت‌های مختلف برویم، مهم است که بدانید چطور باید با Artboard‌ها در محیط Illustrator سر و کله زد. چراکه آرت‌بوردها یک سری صفحه متفاوت در Illustrator هستند که کار کردن با آن‌ها کمی‌ متفاوت است. به طور کلی می‌شود آن‌ها را با هم ترکیب کرد تا به یک تصویر نهایی رسید اما در کل امکان ذخیره سازی جداگانه آن‌ها هم وجود دارد.

البته آرت‌بوردها را دست کم نگیرید. تقریبا بیشتر مسیرهای ذخیره‌سازی فایل‌های Illustrator به آن‌ها منتهی می‌شود و در اصل این آرت‌بوردها هستند که تصویر نهایی را شکل می‌دهند. در بیشتر موارد هم این شما هستید که تصمیم می‌گیرد از طریق پنجره Export چطور از آرت‌بوردها استفاده کنید. پس باید حسابی حواستان حین انتخاب‌هایی که می‌کنید جمع باشد.

Illustrator

به طور کلی اگر می‌خواهید آرت‌بوردهای مختلف را در چند فایل‌ مجزا ذخیره کنید باید گزینه Use Artboards box فعال باشد. در این صورت برای ذخیره سازی تمام آرت‌بوردهای موجود و همچنین برای ذخیره کردن چند آرت‌بورد مشخص به ترتیب گزینه‌های All و Range را در اختیار دارید که می‌توانید بسته به نیازتان از آن‌ها استفاده کنید.

در صورتی هم که بخشی از آبجکت‌های پروژه شما خارج از کادر آرت‌بورد قرار گرفته باشند، می‌توانید با فعال کردن Use Artboards box مقدمات حذف آن‌ها را فراهم کنید. این یعنی در نهایت فقط آبجکت‌هایی که در داخل کادر باقی مانده باشند در تصویر نهایی می‌مانند و مابقی حذف خواهند شد.

اما اگر تمام آرت‌ورک شما در داخل کادر آرت‌بورد وجود دارد و فقط می‌خواهید باعث حذف حواشی خالی و بخش‌های سفید صفحه شوید، تیک Use Artboards box را بردارید تا به چیزی که می‌خواهید برسید.

Illustrator

نحوه ذخیره سازی فایل‌های Illustrator در فرمت JPEG


زمانی که کارتان با پروژه در دست انجام به پایان رسید برای ذخیره سازی آن در فرمت JPEGs ابتدا مسیر File > Export > Export As را طی کنید. حالا یک نام برای فایل خود در نظر بگیرید و گزینه Format را روی JPEG تنظیم کنید.

سپس همانطور که توضیح دادیم از گزینه Use Artboards box برای ذخیره‌سازی آرت‌بوردهای خود استفاده کنید و در نهایت با کلیک روی Export برای ادامه مراحل آماده شوید. حالا در پنجره JPEG Options تنظیمات Color Model را تغییر دهید و اگر نیاز بود کیفیت مورد نظر خود را برای خروجی نهایی نیز تعیین کنید.

Illustrator

حالا در زیر بخش Options حواس خود را روی متغیرهای حاضر در نوار Resolution معطوف کنید و بسته به نیاز خود و کیفیتی که از نتیجه نهایی انتظار دارید به سراغ یکی از گزینه‌های موجود بروید. در نهایت هم روی OK کلیک کنید تا فایلتان ذخیره شود.

نحوه ذخیره سازی فایل‌های Illustrator در فرمت PNG


برای اینکه بتوانید پروژه‌هایی مثل لوگو یا چیزهایی از این دست را در Illustrator با فرمت PNG ذخیره کنید ابتدا باید به سراغ مسیر File > Export > Export for Screens بروید.

سپس وارد تب Artboards شوید و از آنجا آرت‌بوردهای دیگری که می‌خواهید در خروجی نهایی حضور داشته باشند را اضافه کنید. حالا در زیر بخش Formats به سراغ گزینه‌های Format و Scale بروید و آن‌ها را به ترتیب روی PNG و 1x تنظیم کنید.

Illustrator

البته اگر آرت‌بوردهای دیگری هم دارید روی Add Scale کلیک کنید و برای آن‌ها هم یک Scale مناسب در نظر بگیرید. در نهایت با کلیک روی Export Artboard کار ذخیره سازی را به اتمام برسانید.

نحوه ذخیره سازی فایل‌های Illustrator در فرمت SVG


به منظور ذخیره فایل‌های Illustrator در فرمت SVG نیز می‌بایست از طریق مسیر File > Export > Export As اقدام کرد. سپس تنظیمات Format را روی SVG بگذارید و در نهایت به سراغ Export بروید.

حالا تنظیمات Styling را روی Internal CSS تنظیم کنید. با این کار بلوک‌های <style> در اختیارتان قرار می‌گیرد که قابل تغییرند و می‌توان بسته به نیاز، آ‌ن‌ها را شخصی سازی کرد.

Illustrator

Font را هم روی SVG بگذارید تا همیشه بتوانید متن‌ها را هم ویرایش کنید. در نهایت می‌رسیم به دو گزینه Minify و Responsive که باید هر دو آن‌ها را برای عملکرد و سازگاری بهتر خروجی با شرایط مختلف، فعال کنید.

با پیمودن این پروسه دیگر کار تمام است و فقط باید روی Show Code کلیک کنید تا کدهای دستوری در اختیارتان قرار بگیرند. حالا می‌توانید این کدها را بردارید و در فایل HTML خود کپی کنید. یا اینکه روی OK کلیک کرده تا خروجی به صورت فایل SVG در اختیارتان قرار بگیرد.

نحوه ذخیره سازی آرت‌بوردها در PDF


شاید جالب باشد که بدانید از طریق گزینه Save As موجود در تنظیمات، می‌شود فایل‌های Illustrator را در فرمت PDF ذخیره کرد. اما اگر چند آرت‌بورد مختلف داشته باشید، خروجی نهاییتان شکل مناسبی پیدا نمی‌کند و در نهایت فایل PDF نه چندان جالبی نصیبتان می‌شود که هر صفحه آن به یک آرت‌بورد اختصاص یافته.

با این حال با یک حقه ساده می‌شود کاری کرد که هر آرت‌بورد در یک فایل PDF مجزا ذخیره شود. برای این کار ابتدا مسیر Export > Save for Screens را طی کنید. سپس در دیالوگ باکسی که روی صفحه ظاهر می‌شود به سراغ تب Artboards بروید و به انتخاب آن آرت‌بوردهایی بپردازید که قصد ذخیره‌شان را دارید.

حالا از ستون سمت راست، تنظیمات Format را روی PDF بگذارید و در نهایت روی Export Artboards کلیک کنید. با پیمودن این مسیر دیگر کار تمام است و می‌توانید با مراجعه به پوشه انتخابی خود، فایل‌های PDF ساخته شده از آرت‌بوردهای خود را ببینید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • razhp
    razhp | ۵ شهریور ۱۳۹۹

    سلام
    جناب از کجا میتونیم illustrator رو یاد بگیریم

مطالب پیشنهادی