پلان؛ تلاش محقق ایرانی برای انتقال انرژی از فضا به زمین [تماشا کنید]

پلان؛ تلاش محقق ایرانی برای انتقال انرژی از فضا به زمین [تماشا کنید]

علی حاجی میری یکی از اساتید مؤسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) است که اختراعات زیادی را به ثبت رسانده. او پس از اخذ مدرک لیسانس از دانشگاه صنعتی شریف، برای ادامه تحصیل روانه آمریکا شد و توانست مدارک فوق لیسانس و دکترای خود را هم از دانشگاه استنفورد دریافت کند. حاجی میری در ۳۲ سالگی به عنوان یکی از ۳۵ نوآور برتر جهان انتخاب شد.

علی حاجی میری

دوران کودکی و نوجوانی حاجی میری در سایه جنگ تحمیلی گذشت و او را به این فکر واداشت که برای امن تر شدن جهان و استفاده مثبت از تکنولوژی چه کار باید کرد. او که تا به امروز بیش از ۹۰ مورد اختراع ثبت شده دارد، تلاش می کند تا ایده های علمی-تخیلی را به دنیای واقعی بیاورد. یکی از مهم ترین پروژه های حاجی میری، جمع آوری انرژی از فضا و انتقالش به زمین است. او برای این کار از مفهومی به نام آرایه فازی بهره می گیرد. در این قسمت از پلان شما را با فعالیت های حاجی میری آشنا خواهیم کرد:

همان طور که دیدید، سیستم جمع آوری انرژی از فضا و انتقالش به زمین که به آن فضا توان هم می گویند، مخالفان سرشناسی دارد، از جمله ایلان ماسک که این ایده را احمقانه می داند. با این حال حاجی میری تمام تلاش خود را به کار بسته تا این انرژی پاک را به دست زمینیان برساند.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato