توضیحات شرکت ایرتویا در خصوص انتشار فهرست واردکنندگان غیرقانونی خودرو

روز گذشته بود که فهرست متخلفان ثبت سفارش توسط وزارت صنعت معدن و تجارت منتشر شد. در این فهرست اسامی افراد مربوط به وارد کنندگان غیر رسمی و شرکت هایی نظیر ایرتویا، آسان موتور و پرشیا خودرو دیده می شد. حالا شرکت ایرتویا در راستای شفاف سازی بیشتر در این خصوص توضیحاتی را برای رسانه ها ارائه کرده است.

بر این اساس، عطف به فهرست منتشره توسط وزیر محترم صمت ضمن حمایت از شفاف سازی انجام شده توسط ایشان در خصوص ثبت سفارش های انجام شده توسط شرکت ایرتویا و شرکت توسعه خدماتی بازرگانی اریتا (نماینده مرکزی ایرتویا) به منظور تنویر افکار عمومی و جلوگیری از سوء استفاده مغرضین از این اطلاعات در جهت تشویش اذهان موارد زیر را به آگاهی می رساند:

1) درج نام این شرکت در ستون نمایندگی صرفاً به دلیل نمایندگی برند تویوتا در ایران بوده و این شرکت تنها پاسخگوی مواردی است که متقاضی ثبت سفارش شرکت ایرتویا و یا نمایندگی مرکزی آن شرکت توسعه خدماتی بازرگانی اریتا است بنابراین در خصوص سایر تقاضا ها و یا ثبت سفارش واردات خودروهای تویوتا و لکسوس مسئولیتی ندارد.

2) در اطلاعات اعلام شده نام شرکت ایرتویا به عنوان متقاضی 4 فقره ثبت سفارش مجموعاً به تعداد 700 دستگاه خودرو درج شده است در این خصوص ارائه توضیحات زیر الزامی است:

2-1) نحوه توقف ثبت سفارش در سال 1396 خود حاوی نکات مهمی است که بعضاً عالمانه و یا عامدانه کمتر از آن یاد می شود شروع دوره توقف ثبت سفارش به هیچ عنوان به واردکنندگان اطلاع رسانی نشده و در پاسخ به پیگیری نمایندگان این شرکت همواره بر بروز ایراد سیستمی، انجام اصلاحات در سیستم نرم افزاری و ... اطلاع رسانی می شد. بعد از گذشت چند هفته رسماً اعلام گردید تا ابلاغ دستورالعمل جدید واردات خودرو سایت موقتاً بسته می ماند.

2-2) نکته جالب توجه در ثبت سفارش شرکت ایرتویا این است که تقاضا و تایید کارشناسی این ثبت ها همگی در اردیبهشت سال 1396 (قبل از شروع ممنوعیت ثبت سفارش) در سامانه ثبت سفارش ثبت شده است و فقط پرداخت سیستمی کارمزد در مورخ ۴/۲۸ /۹۶ صورت پذیرفته است. شایان ذکر است که تا تاریخ مذکور سایت ثبت سفارش باز بوده و به این مهم در مصاحبه اخیر دادستان محترم تهران نیز اشاره شده است.

2-3) این شرکت پس از اطلاع از دستورالعمل داخلی سازمان توسعه و تجارت مبنی بر ممنوعیت ثبت سفارش علیرغم قانونی بودن مراحل ثبت بطور داوطلبانه درخواست ابطال هر 4 فقره ثبت سفارش فوق را طی نامه ۹۶/۴۶۰۷مورخ ۹۶/۶/۱۲ تسلیم وزارت صمت نموده است (کپی پیوست) و عملاً بجز ۱۰ دستگاه که اصالت ثبت سفارش انها اخذ شده است (نامه پیوست)هیچ خودروئی با استفاده از این ثبت سفارشات ترخیص نشده است.

3) شرکت ایرتویا هیچگونه درخواستی مبنی بر تمدید ثبت سفارش منقضی شده ارائه ننموده است

4) در سال 1395 اگرچه شرکت توسعه خدماتی بازرگانی اریتا (نماینده مرکزی ایرتویا) و شرکت ایرتویا متضامناً کلیه تعهدات ارائه خدمات گارانتی و خدمات پس از فروش محصولات تویوتا و لکسوس وارداتی خود را تعهد نموده با این وجود با توجه به امکان ثبت سفارش برای شرکت ایرتویا پس از اطلاع ممنوعیت واردات توسط شرکت های غیر نمایندگی ، ثبت سفارش های آتی توسط شرکت ایرتویا صورت گرفته و از محل ثبت سفارش مربوط به شرکت اریتا خودروئی وارد کشور نشده است.

شایان ذکر است تاریخ ثبت مذکور مورخ ۹۵/۱۰/۱۵ میباشد و طبق بررسی مراجع نظارتی سایت ثبت سفارش تا تاریخ ۹۵/۱۰/۲۲برای شرکتهای غیر نمایندگی کماکان سهواً یا عمداً باز بوده است. لذا با توجه به امکان ثبت سفارش از طریق شرکت ایرتویا، هیچ دلیل منطقی برای تخلف اینچنینی وجود نداشته است.

در خاتمه اعلام می دارد انتشار اطلاعات خام بدون در نظر گرفتن واقعیات رخ داده پیرامون موضوع موجب تشویش اذهان عمومی بوده و تحلیلهای غیر کارشناسی رسانه ای  منجر به مبارزه با فساد نشده وبلکه آثار مخرب بیشتری در پی دارد البته مجددا تاکید میگردد این شرکت از شفافیت حادث شده که نشان از عزم مسئولین محترم نظام اعم از دولت و قوه قضاییه در برخورد با هر گونه فساد می باشد استقبال می کند و امید است برکات این امر موجب سلامت هر چه بیشتر فعالیتهای اقتصادی کشور شود .

مطالب مرتبط

سردرگمی وارد کنندگان، اعتراض مشتریان؛ عواقب تغییر ناگهانی قوانین واردات خودرو

در حالی‌که واردات خودرو برای دومین بار دو دو سال اخیر متوقف شده است، واردکنندگان خودرو همچنان بر پیش فروش خودروهای خارجی ادامه می‌دهند و با دیرکرد در تحویل خودرو و در برخی موارد اعلام استرداد وجه به خریداران، تلاطمات بازار خودرو را بیشتر می‌کنند. حالا با افزایش نارضایتی مردم و شکایت آنها از واردکنندگان... ادامه مطلب

نامه ایرتویا به رئیس بانک مرکزی و اطلاعیه رامک خودرو در خصوص شفاف سازی دریافت ارز دولتی

انتشار فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی باعث شده تا برخی از شرکت های وارد کننده نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند. در این زمینه ایرتویا و نگین خودرو با ریاست بانک مرکزی مکاتبه داشته اند و رامک خودرو نیز در قالب اطلاعیه ای نسبت به موارد مطرح شده در این فهرست واکنش نشان داده... ادامه مطلب

بازدید نمایندگان اداره کل بازرسی و ارزیابی از شرکت ایرتویا

شرکت ایرتویا نماینده انحصاری محصولات تویوتا دارای گسترده ترین شبکه فروش در بین شرکت های وارد کننده خودرو در سطح کشور است. یکی از مهمترین اهداف این شرکت در راستای ارائه خدمات هرچه بهتر و رضایت حال مشتریان جهت دسترسی آسان تر به خودروهای تویوتا، افزایش و توسعه تعداد شعب فروش در سایر شهرهای کشور... ادامه مطلب

تویوتا آیگو فیس لیفت، هاچ بکی اقتصادی با قیمت کمتر از ۴۰ هزار دلار

کمپانی تویوتا که همواره به موضوع محیط زیست، ترافیک، کیفیت و مصرف سوخت اهمیت فراوانی می دهد محصولات مختلفی را در کلاس بندی های متنوع تولید و عرضه می کند که این فاکتورها را در خود جای داده اند.تویوتا آیگو (AYGO) یکی از خودروهای کوچک شهری تویوتا محسوب می شود که در بازار اروپا با... ادامه مطلب

جشنواره خرید طلایی ایرتویا ویژه نوروز 97

در پی وقوع شرایط جدید در بازار خودروهای وارداتی به نظر می رسد که شرکت های وارد کننده دربازار داغ شب عید، راهی جز فروش خودروهای خود با قیمت های غیر قطعی ندارند.ایرتویا به عنوان نماینده انحصاری تویوتا به مناسبت فرارسیدن عید نوروز شرایط فروش جدیدی را با نام "جشنواره خرید طلایی" آغاز کرده است.در... ادامه مطلب

تویوتا راوفور پرفروش ترین شاسی بلند دنیا شد

خودروهای شاسی بلند در چندسال گذشته توانسته اند سهم قابل توجهی از فروش را به خود اختصاص دهند و همواره با استقبال بسیار خوبی روبرو شده اند. خودروهایی که دارای ابعاد و اندازه بزرگتری نسبت به خودروهای سدان و هاچ بک هستند و در مسیرهای ناهموار نیز عملکرد بهتری دارند.مجله فوربس نیز از افزایش آمار... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟