اثبات نظریه نسبیت عام اینشتین توسط ستاره ای با سرعت ۷۶۰۰ کیلومتر بر ثانیه

دکتر «مریم حیدری» از محققان این پروژه عظیم ابر سیاهچاله مرکز کهکشان را مکانی ایده آل برای آزمایش نظریه انیشتین می داند.

تیمی از اخترشناسان «سازمان فضایی اروپا» به سرپرستی «انستیتوی ماکس پلانک» با رهگیری مسیر حرکت ستاره ای به نام S2 در طول ۲۶ سال گذشته به نشانه هایی از اثبات نظریه انیشتین پی برده اند.

بر اساس نظریه نسبیت عام گرانش نه یک نیرو بلکه عاملی هندسی است و اجرام بسیار بزرگ می توانند فضا-زمان را خم کنند. به عنوان نمونه هنگامی که نور از کنار یک کهکشان با اندازه بزرگ عبور می کند، می تواند به واسطه جرم بالای آن منحرف شود.

انیشتین در نظریه خود پیش بینی کرده زمانی که نور در مسیر مخالف جاذبه گرانشی قوی حرکت می کند، در پی فرار از میدان جاذبه است و بدین منظور باید انرژی مصرف کند. از آنجا که سرعت حرکت نور ثابت است این کاهش انرژی به شکل افزایش طول موج یعنی تغییر رنگ به طیف قرمز روی می دهد که انتقال به سرخ گرانشی نامیده می شود.

این تیم تحقیقاتی که دکتر «مریم حبیبی» از تیم اصلی ماکس پلانک هم در آن حضور داشته با استفاده از تلسکوپ های «رصدخانه جنوبی اروپا» در شیلی حرکت ستاره S2 در اطراف میدان گرانشی سیاه چاله را رصد کرده اند که ۲۶ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد.

این سیاه چاله با جرمی ۴ میلیون برابر خورشید بزرگترین میدان گرانشی را در کهکشان راه شیری تولید می کند همین مسئله آن را به مکانی ایده آل برای شکار اثرات نسبیتی تبدیل می کند.

حداکثر سرعت ستاره S2 حین حرکت در مدار سیاهچاله به سرعت سرسام آور ۷۶۰۰ کیلومتر بر ثانیه رسیده که معادل سه درصد سرعت نور است. تیم تحقیقاتی مذکور با استفاده از ابزارهای رصد پیشرفته ای به تماشای حرکت این ستاره در مدار سیاهچاله نشسته اند که لرزش ها و تداخل های اضافی را خنثی می کند.انتقال به سرخ گرانشی بر این اساس حین نزدیک شدن ستاره S2 به سیاهچاله، همانطور که انیشتین پیش بینی کرده بود رنگ ستاره به سمت طیف سرخ متمایل شده است.

دکتر حبیبی تاکید کرده که وجود ستارگان در اطراف این ابر سیاهچاله آن را به فرصتی مناسب برای بررسی میدان گرانش تبدیل کرده و از اینرو در تحقیق مذکور از تلسکوپ های بزرگ، تصویربردار و طیف سنج فروسرخ و ابزار تداخل سنج جدید استفاده شده است.

برچسب ها

مطالب مرتبط

کیتی بومن، محققی که دیدگاه ما به سیاهچاله‌ها را متحول کرد

21 فروردین ماه امسال روز مهمی برای جامعه علمی بود. به لطف پروژه «تلسکوپ Event Horizon» برای اولین بار تصویری که از زمین از یک سیاهچاله گرفته شده بود منتشر شد. اما در پس این موضوع مهم الگوریتیمی نهفته بود که توسط تعدادی از محققان از جمله « کیتی بومن » یک فارغ التحصیل MIT توسعه... ادامه مطلب

صحت نظریه نسبیت عام اینشتین برای خارج از منظومه شمسی هم اثبات شد

در سال 1915 اینشتین نظریه نسبیت عام را مطرح کرد که به مفهوم گرانش می پرداخت و درک ما از جهان هستی را متحول کرد. در سال های پس از آن دانشمندان تأیید کرده بودند که این تئوری در منظومه خورشیدی صادق است ولی تا پیش از این صحت آن در فراتر از منظومه ما تأیید نشده بود،... ادامه مطلب

آشنایی با معروف ترین فرمول اینشتین؛ هم ارزی جرم و انرژی به چه معناست؟

چند صد سال بود که یکی از قوانین تغییر ناپذیر فیزیک به چالش کشیده نشده بود: اینکه در هر واکنشی در جهان هستی، مقدار جرم پایسته است. یعنی فارغ از ورودی فرایند، فعل و انفعال انجام شده، و خروجی حاصل از آن، مجموع جرم اولیه و پایانی برابر خواهد بود. نظریه نسبیت خاص اینشتین این... ادامه مطلب

آزمایش تئوری اینشتین چگونه از دست رفتن جرم خورشید را تأیید کرد؟

در آزمایش های جدید دانشمندان یکی از نظریه های اینشتین بررسی شده که طی آن تأیید شده خورشید در حال از دست دادن جرم خود است.چرا عطارد امکان مطالعه گرانش و خمیدگی فضازمان را برای دانشمندان فراهم می کند؟میزان بالایی از گرانش خورشید بر عطارد که نزدیک ترین سیاره به ستاره منظومه ما است، اعمال... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟