حیات جاودان دیجیتالی؛ راهکار جدید محققان برای فرار از مرگ

متخصصان علم کامپیوتر و هوش مصنوعی در حال توسعه برنامه هایی برای دیجیتال سازی مغز و غلبه بر مرگ هستند.

اگر تاکنون فکر می کردید حیات جاودان از طریق سنگ جادوی «نیکولاس فلامل» یا آب حیات «دزدان دریایی کاراییب» یک خیالبافی بیشتر نیست، بهتر است در عقاید خود تجدید نظر کنید چرا که محققان چندین پروژه را برای غلبه بر مرگ در دست دارند.

اخیرا استارتاپ علوم اعصاب Nectome از امکان آپلود مغز در کامپیوترها خبر داده. «رابرت مک اینتایر» و «مایکل مک کانا»، بنیانگذاران این کمپانی و از فارغ التحصیلان MIT برای دیجیتال سازی مغز از طریق بازتولید نقشه های عصبی به استفاده از فناوری های اسکن مغز روی آورده اند. این دو مدعی ذخیره «کانکتوم» مغز یک حیوان شده اند. کانکتوم یا اتصالات نورونی در واقع نقشه عصبی مغز هر موجود زنده را شکل داده و در ذخیره سازی نقش مهمی دارد. دیجیتال سازی مغز علاوه بر این اخیرا دکتر آینده نگری به نام دکتر «ایان پیرسون»، از تئوری ادغام مغز انسان با اندروید یا ربات های انسان نما پرده برداشته است:

شما می توانید با اتصال به یک ربات انسان نما در مراسم خاکسپاری خودتان شرکت کرده و پس از آن با بدنی جوانتر و ارتقا یافته به زندگی ادامه دهید.

پیرسون تاکید کرده که این فناوری عجیب تا سه دهه دیگر به واقعیت پیوسته و در سال ۲۰۶۰ هزینه آن به اندازه ای کاهش می یابد که اغلب مردم توانایی خرید آن را خواهد داشت. دیجیتال سازی مغز استفاده از هوش مصنوعی وارد حوزه های سوال برانگیزی شده، برای مثال می توان به توسعه آواتار برای اتصال مغز به ابرهای دیجیتالی اشاره کرد. برخی کارشناسان علوم اعصاب و اخلاق زیستی دغدغه های جدی خود در رابطه با استفاده از چنین فناوری هایی را بارها بیان کرده اند.

اگرچه ادامه حیات در قالب ربات برای بسیاری یک رویا خواهد بود اما اگر کمپانی های سازنده ربات ها و فناوری های زیربنایی این طرح قابلیت پایش و نظارت بر احساسات، تفکرات و انگیزه های درونی انسان را داشته باشند، آنگاه این مساله به کابوسی هراسناک بدل خواهد شد.

مطالب مرتبط

پژوهشگران: انسان ها نمی توانند بیش از ۱۱۵ سال عمر کنند

پژوهشگران دانشکده پزشکی کالج آلبرت انیشتین نیویورک باور دارند که ایده عمر ابدی برای انسان ها در حد یک آرزو باقی خواهد ماند و هیچ انسانی نمی تواند بیش از ۱۱۵ سال عمر کند. این دانشمندان با بررسی نرخ مرگ و میر و الگوهای طول عمر در سرتاسر دنیا به این نتیجه رسیده اند که عمر انسان... ادامه مطلب

این دانشمند از امکان آپلود ذهن انسان روی کامپیوتر و جاودانگی اش می گوید

شاید آنچه در نظر داریم برایتان بگوییم شبیه به داستان های علمی و تخیلی به نظر برسد اما آپلود کردن مغز روی یک کامپیوتر برای دستیابی به جاودانگی ممکن است به زودی رنگ واقعیت به خود بگیرد. پرفسور برایان کاکس (فیزیکدان انگلیسی و پروفسور فیزیک ذرات دانشگاه منچستر) در مصاحبه ای که اخیرا پیرامون همین موضوع انجام... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x