سازمان گمرک: 1.3 میلیون موبایل از ابتدای سال وارد کشور شد

سازمان گمرک: 1.3 میلیون موبایل از ابتدای سال وارد کشور شد

میزان افزایش واردات موبایل در ۴ ماه اول سال ۹۷ نشان می‌دهد که تا پایان تیرماه امسال بیش از یک میلیون و ۳۵۷ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به کشورمان وارد شده است

بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی در چهار ماهه نخست سال جاری، یک میلیون و ۳۵۷ هزار و ۹۳۶ دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش ۲۲۸ میلیون دلار به کشورمان وارد شده است؛ به طوری که این کالا ۱.۵ درصد از سهم ارزشی کل واردات را به خود اختصاص داده است.

در واقع این گزارش نشان می‌دهد که میزان واردات گوشی تلفن همراه به کشورمان طی چهار ماهه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش ۱۴۶.۵۸ درصد افزایش یافته است.

گفتنی است طی چهار ماهه نخست سال گذشته۶۹۰ هزار و ۷۶۴ دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش ۹۲ میلیون و ۵۲۰ هزار دلار وارد کشور شده بود که ۰.۵۸ درصد از سهم ارزشی کل واردات به کشورمان را شامل می‌شد.

آمارهای منتشر شده از سوی سازمان گمرک کشور طی چند ماه اخیر بیانگر افزایش واردات موبایل در ۴ ماه اول سال ۹۷ است چنانکه در فروردین ماه امسال واردات تلفن همراه نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل از نظر تعداد ۹۶ درصد و از حیث ارزش ۲۲۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

افزایش واردات موبایل در 4 ماه اول سال 97

در طرح رجیستری مسئولیت اظهار و اخذ حقوق ورودی و عوارض گمرکی گوشی‌های مسافری بر عهده گمرک است و گمرک موظف به ارسال این اطلاعات به سامانه همتاست که این کار وفق مصوبات از سوی گمرک انجام می شود، اما پس از ارسال این اطلاعات، راستی‌آزمایی اطلاعات مسافران قبل از فعال‌سازی گوشی‌های مسافری بر عهده سامانه همتاست.

در همین رابطه گمرک ایران به واردکنندگان تلفن همراه مسافری و تجاری هشدار داده تا در ثبت کد شناسه بین المللی (IMEI) گوشی ها در سامانه گمرک دقت کنند چرا که در صورت هر گونه مغایرت و اشتباه در ثبت این کد با مشخصات گوشی تلفن همراه امکان فعال سازی و رجیستری وجود نخواهد داشت.

بر اساس این گزارش، حقوق و عوارض گمرکی تمامی گوشی‌های تلفن همراه مسافری که به سامانه مسافری گمرک اظهار شده‌اند، دریافت شده است، اما راستی‌آزمایی اطلاعات مسافران بر اساس اطلاعات پرواز و پاسپورت مسافران در تعهدات سامانه همتا بوده و باید پس از ارسال اطلاعات گوشی‌های مسافری از سامانه گمرک به همتا تطبیق و راستی‌آزمایی اطلاعات قبل از فعال‌سازی گوشی‌ها انجام شود.

واردات موبایل درحالی روند صعودی به خود گرفته که بسیاری از واردکنندگان با ارز دولتی اقدام به واردات کردند اما موبایل‌های وارد شده را با ارز آزاد به فروش رساندند و موجب گرانی در بازار موبایل شدند؛ موضوعی که وزیر ارتباطات و فناوری در چند ماه اخیر پیگیر شفاف سازی آن است.

افزایش واردات موبایل در 4 ماه اول سال 97

به دنبال اجرای این طرح حدود ۱۰۰ هزار موبایل توقیف و قرار شد به برای تثبیت قیمت موبایل، به بازار عرضه شوند اما هنوز خبری از موبایل‌های توقیف شده در بازار نیست. «محمدجواد آذری جهرمی» در این باره گفته بود:

«هنوز نه آن ۱۰۰ هزار گوشی که قرار بود به بازار عرضه شود عرضه شده، و نه هنوز درباره ارز تثبیتی رخ داده است؛ بنابراین درباره گوشی های موبایل هم تثبیتی محقق نشده است. این حرف درست و مطالبه ای است که باید پیگیری شود.»

البته وزیر ارتباطات پیش ازین هم وعده ثبات در بازار موبایل را داده بود اما این وعده عملی نشد چرا که به گفته او یکی از عوامل تاثیرگذار در تثبیت قیمت موبایل نرخ ارز است.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato