همه چیز درباره آیفون 13
مدیرعامل سابق بنیاد بازی: باید کنسول بسازیم

مدیرعامل سابق بنیاد بازی: باید کنسول بسازیم

بهروز مینایی، مدیرعامل سابق بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در اظهار نظر جنجالی اخیر خود توصیه کرده که ایران باید به ساخت کنسول‌های بازی روی آورد.

به نقل از خبرگزاری فارس، مینایی اعتقاد دارد که در داخل کشور باید به طور ویژه ای روی تولید کنسول بازی ایرانی سرمایه گذاری کنیم: «گرچه این کار بسیار سخت است و مانند خط تولید هواپیما به نظر می‌رسد، اما حوزه‌ای است که باید به آن ورود کنیم.»

او طی صحبت های خود به این نکته هم اشاره کرد که از همان زمان تاسیس بنیاد ملی بازی های رایانه ای در سال ۸۵، ایران طی مدتی ۲ ساله به یکی از بزرگترین تولید کننده های منطقه در حوزه بازی های ویدیویی تبدیل شد و این روند رو به رشد همچنان ادامه دارد: «۲ هزار نفر به طور مستقیم در این صنعت فعالند و محصولاتی دارند که قابل توجه است.»

کنسول بازی ایرانی
این روزها بازار کنسول ها و بازی های ویدیویی به علت افزایش قیمت دلار دچار رکود شده.

وی به این نکته هم اشاره کرد که رقبای ایران در سطح منطقه، تمرکزی روی تولید موتورهای بازی سازی بومی ندارند اما نزدیک به یک دهه پیش این اتفاق در داخل کشور رخ داده است: «سال ۸۸ که اولین بازی بزرگ ما با عنوان میرمهنا و گرشاسب تولید شد، هم بازی بومی بود و هم براساس موتورهای بومی انجام گرفت. در تولید موتور بازی که بسیار سخت است توانستیم موفقیت‌هایی کسب کنیم که البته بعدا مورد حمایت قرار نگرفت.»

مینایی به این موضوع هم پرداخت که در زمینه بازی سازی، با وجود داشتن توانایی های فنی بین فعالین داخلی این حوزه، هنوز ضعف هایی در مسائل فرهنگی داریم: «نقطه چالشی ما این است که صاحبان محتوا نیز باید دغدغه داشته باشند، گرچه از لحاظ فنی و مهندسی کم نداریم، اما در مدیریت فرهنگی هنوز ضعف‌هایی داریم و در این حوزه کسانی که در حوزه محتوا فعالیت می‌کنند، به میدان نیامدند و جوشش بین‌رشته‌ای شکل نگرفته است.»

دیدگاه شما چیست؟ آیا نیاز به تولید کنسول بازی ایرانی داریم؟ به نظر شما بازی های ایرانی باید روی چه موضوعاتی متمرکز شوند؟

اصلاحخبرگزارى فارس تاریخ تاسیس بنیاد ملى بازى هاى رایانه اى را به اشتباه سال ۶۹ ذکر کرده اما این سازمان سال ۱۳۸۵ تاسیس شده است. 

نظرات ۱۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato