مدیرعامل نقشه آنلاین نما: دولتی نبودیم و نیستیم؛ تکمیل پلتفرم ما شش سال طول کشید

مدیرعامل نقشه آنلاین نما: دولتی نبودیم و نیستیم؛ تکمیل پلتفرم ما شش سال طول کشید

نقشه آنلاین نما بالاخره بعد از ۶ سال در نشستی خبری با اصحاب رسانه رونمایی شد و مدیرعامل این شرکت، دکتر «محمدرضا فیروز آبادی» توضیحاتی را درباره کارکرد و وضعیت فعلی و آینده این پلتفرم ارایه کرد. او با رد برخی شایعات که دولت را پشتوانه و حامی این نقشه عنوان کرده‌اند، ادعا دارد که نقشه نما تماما توسط بخش خصوصی و با یک هزینه ۱۵ میلیارد تومانی تولید شده است.

دکتر فیروز آبادی نقشه نما را یک پلتفرم مکان محور و کاملا تعاملی معرفی می‌کند و آن را یک نقشه واقعا پویای بومی می‌داند. به گفته مدیرعامل این شرکت، تمایزی که باید بین یک نقشه بومی و نقشه‌ای بین‌المللی وجود داشته باشد در نما وجود دارد و او تاکید می‌کند که داشتن یک نقشه بومی در تمامی کشورهای دنیا یک امر رایج و البته ضروری است:

«کمپانی‌های مطرحی چون Yandex روسی و Kakako کره‌ای و Baidu چینی هم این کار را انجام داده‌اند و اساسا داشته یک نقشه بومی برای مردمان آن کشور و بیزینس‌های موجود در کشور یک امر مفید محسوب می‌شود و بهره‌برداری از پتانسیل‌های آن می‌تواند هم هزینه‌ها را به شدت کاهش دهد و هم از دیتا ماینینگ نقشه‌های دیگر جلوگیری کند. هزینه‌های تمام شده در نما برای کسب‌وکارها عملا یک سی‌ام هزینه کردن برای گوگل است و تیم ما هم هیچ دیتایی را ذخیره نمی‌کند و به ذخیره کردن آن احتیاجی ندارد، چون که اطلاعات مسیریابی و نقشه کاملا پویاست و دایم در حال تغییر است.»

نقشه آنلاین نما

یک میلیون نفر ساعت روی توسعه نقشه نما و جمع آوری اطلاعات جامع برای آن کار کرده‌اند و بسیاری از جمع آوری داده‌ها به صورت سنتی و دستی است. فیروز آبادی از خرید کلی دیتا و نقشه‌های سنتی از سازمان‌های مختلف می‌گوید و نقشه‌های آماده‌ای که از طرق مختلف به دست این مجموعه رسیده و اشاره می‌کند که تمامی نقشه‌های دریافت شده توسط آنها، مشکل‌دار و قدیمی بودند و از همین رو بخش اعظمی از دیتای نما از نو جمع آوری شده است:

«تعداد زیادی نیروی انسانی در نقاط مختلف کشور داشتیم و همه آنها برای ما از طریق دستی یا برنامه‌های مختص نقشه‌کشی برایمان نقشه شهرها را کشیدند.»

مدیر واحد داده‌های مکانی «امید آقا لطیفی» این شرکت با نشان دادن نقشه نما و قابلیت‌های آن از سرعت سریع و اطلاعات جامع‌تر آن نسبت به بقیه نقشه‌های آنلاین خبر می‌دهد و تاکید می‌کند که نما صرفا یک مسیر یاب یا نقشه آنلاین نیست و یک پلتفرم جامع نقشه و تمام سرویس‌های جانبی همراه با آن است.

نقشه آنلاین نما

فیروز آبادی به دیجیاتو درباره حمایت‌های دولتی و همکاری‌های بخش‌های مختلف حاکمیت برای تکمیل این نقشه می‌گوید و مسایل امنیتی که پیش‌تر طراحان نقشه‌های بومی از مشکلات آن گفته بودند را بیشتر واکاوی می‌کند:

«حفظ موارد امنیتی برای هر کشوری مهم است و ما هم در نقشه خودمان مکان‌های نظامی و امنیتی را حالتی Fade مانند برایشان در نظر گرفتیم. اما از منظر حمایت‌های دولتی باید بگویم که دولت قبل موانع زیادی پیش رویمان گذاشت و هیچ حمایت مالی و معنوی از سوی دولت به ما نشده است. اخیرا دعوتنامه‌ها و زمزمه‌هایی از سوی سازمان فناوری اطلاعات شده که اولا کمی دیر است و ثانیا بازهم باید تاکید کنم که سیستم نقشه آنلاین نما کاملا مستقل است و ترجیح می‌دهیم که بخش‌های مختلف دولتی از سرویس‌های ما همکاری کنند و از آن بهره ببرند.»

نقشه آنلاین نما
خیلی از نقشه ها به صورت دستی دوباره سازی و بروزرسانی شدند

او به نقشه‌های متداول در دنیا که بخش‌های دولتی از آن استفاده می‌کند مثل Crime Map اشاره می‌کند و آن را نقشه‌ای بسیار مفید برای نیروی انتظامی می‌داند. فیروز آبادی در ادامه به دیجیاتو از آینده متصور شده برای این شرکت می‌گوید:

«ممکن است در آینده ورود به پلتفرم‌های مختلف را هم در نظر بگیریم همانطور که kakao از بستر یک نقشه به سرویس‌های مختلفی ختم شد، ولی این امر مطمئنا تا ۳ سال آینده رخ نخواهد داد و بعد از آن می‌توان به سرویس‌های دیگر فکر کرد.»

نقشه آنلاین نما

نقشه نما در حال حاضر کل کشور را در بردارد و نسخه بتا اندروید آن هم عرضه شده ولی برای تجربه نسخه اول و آماده اندروید آن باید تا آبان ماه صبر کرد و نسخه IOS هم چند ماه بعدتر عرضه خواهد شد. مدیران این مجموعه باور دارند که نقشه و مسایل مربوط به آن یک عنصر پویاست و دیتای آنی نقشه به کار سازمانی نمی‌آید و در ضمن اطلاعاتی هم در دسترس خود مجموعه نیست که به سازمانی داده شود و بعد از هر درخواست، اطلاعات پاک می‌شود.

نقشه‌های آنلاین ترکیبی از دو سیستم GIS و Web هستند و نقشه نما در حالت B2C (کاربران عادی) کاملا رایگان خواهد بود و برای کسب‌وکارهای مرتبط هم تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته که طی روزهای آینده اعلام خواهد شد.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato